SanatKitap

Ayfer Tunç Osman | Kitabın Konusu ve Yorumu

Ayfer Tunç Osman kitabında sahaftan bulunan defterler ile konuyu ilişkilendirerek sağlam bir kurgunun üzerine oturtuyor kitabı. Osman karakterini başlar başlamaz öldüren yazar, Osman’ın nasıl bu hâle geldiğini geçmişe dönük anlatıyor. Bunu yaparken de sahaftan bulunan Osman’ın günlüklerinden yararlanıyor. Ayfer Tunç Osman kitabı karakterlerin hayatlarını derinlemesine irdeleyen, olay kurgusu ile okuru hemen içine alan akıcı bir roman.

Ama insan ne hale düşerse düşsün kendini birileri için önemli sanmak istiyor işte.

Sahafta bir yazarın eline geçen günlükler yine o yazarı Osman’ın hayat hikayesini yazmaya cesaretlendiriyor. Osman’ın çevresindekilere tek tek ulaşan yazar onlarla söyleşi yaparak bilgi topluyor. Sonra kitap bir anda yazardan çıkıp Osman’ın kendi hayatını kendi ağzından dinlemek gibi bir akıcılığa bürünüyor. İlk satırından son satırına kadar okuru bağlayıp bırakmıyor Ayfer Tunç Osman kitabı.

ayfer-tunc-osman-4
Ayfer Tunç Osman Konusu

Ayfer Tunç Osman Konusu

Osman, varlıklı bir ailenin, iyi giyinen, antikaya meraklı, gezmeyi ve eğlenmeyi seven, lüks hayata düşkün, parasının kıymetini hiç bilmeyen oğlu. Annesini kanserden kaybettikten sonra para konularında çok da anlaşamadığı babasının yanından ayrılmak istiyor. Bu durumu babasıyla konuştuğunda baba Necmi Bey oğlunun para konusundaki savurganlığını bildiği için mal paylaşımı yapmaya yanaşmıyor. Haksız da sayılmaz. Ancak Osman’ın evden ayrılmak konusundaki kararlılığı üstün geliyor ve yirmi dört yaşında ilk kez yalnız yaşayacağı bir eve taşınıyor.

Kurduğu yeni düzenle birlikte sürekli kızlar oluyor hayatında Osman’ın. Bu hovarda hayatın içinde Gün ve Kubilay ile kesişiyor yolları. Kubilay ile Gün’ün aşkları bir peri masalı gibi adeta. Osman’ın hayatının aşkı ile tanışması da gün ve Kubilay sayesinde oluyor. Çok mutlu insanların hayatlarında hep bir olumsuzluk olur ya, Gün’ün ilerlemiş kanser hastalığı tüm ilişkileri sarsıyor. Ancak, Gün’ün ölümü Şebnem ve Osman’ı daha da bir yakınlaştırıyor birbirine. Şebnem’in güzelliği dillere destan olunca Osman’ın gözü görmez oluyor hiç kimseyi. Ve evleniyorlar. Her şey rüya gibi devam ederken bir skandal bozuyor tüm dengeleri.

Hep bir kırılma anı değil midir hayatlar? Bir an gelir her şey çok güzel giderken tepetaklak olur yaşamlar. Ayfer Tunç Osman bu yönüyle irdelendiğinde tam bir düşüş romanı. Konusu ile aynı zamanda İstanbul’un değişimine, kayıplara, aile ilişkilerine dair çok şey buluyorsunuz kitapta. Ayfer Tunç’un her kitabında olduğu gibi çok sayıda altı çizilecek satıra ulaşmak mümkün. Osman kitabı okuru, başarılı karakter analizleri ile içine alıp, sanat, edebiyat, müzik ile de harmanlayarak etkiliyor.

Kitabın sonunu okuyarak başladığımız bu yolculuk ilmek ilmek işlenerek belki de günlük yaşamda yaşam tarzına olumsuz bakacağımız bir karaktere gün sonunda üzülmemizi sağlıyor. Kitabın kapağını kapattığınızda neden ve niçinler içinde sorgularken buluyorsunuz kendinizi. Sanki okuduğunuz kitap bir kurgu değilmiş hissine kapılıp hırslanıyorsunuz, sinirleniyorsunuz. Çünkü Ayfer Tunç kitaplarında okuru gerçeklik fikrine sürüklüyor. Peki, kitap bittiğinde biz okurlara ne kalıyor? Evrenden silinip giden Osman’ın yasını tutmak…

Ayfer Tunç Osman Üçlemesi

Ayfer Tunç Osman kitabı bir üçleme. Serinin son final kitabı Osman. Serinin daha önceki kitaplarından kısa bir kesit olarak tanıdığımız Osman son kitapta ana karakteri oluşturuyor. Üçleme Kapak Kızı ile başlayıp, Yeşil Peri Gecesi ile devam ediyor ve Osman ile final yapıyor. Her bir kitap ortak karakterlerle bağlantılı olmasına rağmen birbirinden bağımsız olarak da okuyabileceğiniz bir seri. Çünkü, her kitap bir devam kitabı niteliği taşımıyor.

ayfer-tunc-osman-2
Ayfer Tunç Osman Üçlemesi

Ayfer Tunç Osman Kaç Sayfa?

Bazı kitaplar vardır kalınlığı korkutur okuru. Alınır, kitaplığa kaldırılır, okurun okuma cesaretini bekler. Okurun o kitapla göz göze gelebildiği bir an vardır. Bazen okur güvenemez göz göze gelmek bile istemez. Ancak, Ayfer Tunç kitapları kalın kitap korkusundan uzaklaştırır okuru. Adeta ilk okunacak kitaplar listesine ekler. Okur kalınlığından ürkmez bilir ki, kitabın uzunluğu yok olup gidecek satırlar arasında. İşte Osman’da o kitaplardan birisi. 504 sayfalık Ayfer Tunç kitabını okumak sadece birkaç gününüzü alır. Okurken hayatların içinde kaybolacağınız Ayfer Tunç Osman kitabı görüntü itibariyle kalın akıcı yönüyle 504 sayfalık incecik bir eser.

Ayfer Tunç Kapak Kızı Kaç Sayfa?

Kitap, Osman karakterinde ayrıntılı olarak tanıdığımız Şebnem’in hayatından ipuçları taşıyor. Bir başlangıç kitabı olma niteliği taşıyan kitap, serinin ilk kitabı ve 264 sayfa. Bu kitapta Şebnem karakterini göremiyoruz sadece onu tanıyanlardan dinliyoruz. Bu kitapta Şebnem’in bir söz hakkı yok o sadece sessiz bir kapak kızı.

ayfer-tunc-osman-1
Ayfer Tunç Yeşil Peri Gecesi Kaç Sayfa?

Ayfer Tunç Yeşil Peri Gecesi Kaç Sayfa?

Kapak Kızı kitabında sessiz olan Şebnem ile tanışma kitabı Ayfer Tunç Yeşil Peri Gecesi. İlk kitapta aldığımız ipuçları ile Şebnem’in hayatına giriş yapıyoruz. 472 sayfalık Yeşil Peri Gecesi Şebnem’in hayatını ilmek ilmek işledikten sonra bizi serinin son kitabına sevk ediyor.

 

Hazırlayan: Nihal İlhan

İlginizi Çekebilir: Turan Dursun Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu