SeyahatEge

Bademler Köyü’nde Gezilecek Yerler | 6 Harika Yer

Bademler Köyü’nde gezilecek yerler arayışı son yılların popüler rotalarından biri. Bademler Köyü İzmir’e 53 km uzaklıkta Urla’nın şirin bir köyü. Köy ismini etrafında yer alan badem ağaçlarından almış. Geçim kaynakları ise yıllardır yaptıkları tahtacılık. Türkmen, tahtacı ve alevi nüfusu barındıran köyün en dikkat çeken özelliklerinden birisi köyde ne caminin ne de cemevinin bulunmaması. Sokaklarında gezerken beyaz badanalı evleri ve tertemiz sokakları dikkatinizi çekiyor. Yaşlıların sokakta kapı önlerinde toplanma kültürü anlamını yitirmemiş. Her sokakta taburesini alıp kapı önünde sohbet eden kadınlara rastlayabiliyorsunuz.

bademler-koyunde-gezilecek-yerler-5
Bademler Köyü’nde Gezilecek Yerler

Sokakları sessiz ve sakin. Oksijeni bol bu köyde gezerken yüksek sesle konuşsanız dikkat çekeceksiniz gibi hissettiriyor. Çöplerini bile ayırarak toplayan köy, aynı zamanda Türkiye’nin en temiz köyü seçilmiş. Köy içerisinde gezerken sokaklarının temizliğinden bunu anlayabiliyorsunuz. Hem kaç köy vardır ki köy tiyatrosu ve kütüphanesi olan. Kültür ve sanata önem veren köyün 1963’te Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülüne layık görülen Susuz Yaz filmine ev sahipliği yaptığını da öğreniyoruz. Bademler köyü gezilecek yerler listesine göz atarken kültür ve sanatla ne kadar iç içe olduklarını siz de fark edeceksiniz.

Bademler Köyü Hakkında

Bademler köyü konum olarak İzmir’e en yakın köylerden birisi. Urla ilçesine bağlı olan köy, Urla’ya 10 km uzaklıkta. Ulaşım için İzmir-Çeşme otobanını kullanabileceğiniz gibi sahil şeridinden de gidebilirsiniz. Yol araç trafiğine uygun. Aynı zamanda toplu taşıma ile de ulaşım sağlanabiliyor. Köy ve caminin bulunmamasıyla dikkat çeken köy, laik yönetim biçimini benimseyip bunu sosyal yaşama da en iyi şekilde uyarlamış. 1980’li yıllara dönüldüğünde tütüncülük ile uğraşan köyde suyun azalması ile birlikte çiçekçiliğe yönelinmiş. Son yıllarda köy geçimini çiçekçilikle sağlıyor.

Kaynak: Wikipedia

bademler-koyunde-gezilecek-yerler-2

Bademler Köyünde Gezilecek Yerler Listesi

Bademler köyü gezilecek yerler arasında birçok köyde denk gelemeyeceğiniz tiyatro, kütüphane ve müze bulunuyor. Bademler köyü ilklerin köyü olarak adından oldukça söz ettiren bir köy. Köy halkının okuma yazma oranı neredeyse yüzde yüze yakın. Halk kendisini birçok alanda geliştirmiş. Bu güzel köyü ziyaret etmeden önce sizler için de bir yol haritası olması açısından, Bademler köyü gezilecek yerleri sizler için gezdik, gördük ve listeledik.

Bademler Köyü’nde mutlaka gezilmesi gereken 6 yer:

  • Bademler Köy Tiyatrosu
  • Bademler Halk Kütüphanesi
  • Musa Baran Çocuk Oyuncakları Müzesi
  • Köy Pazarı
  • Köy Meydanı
  • Köy Evleri

1.      Bademler Köy Tiyatrosu

Bademler köyü gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında ilk sırada Bademler köy tiyatrosu geliyor. Bir köyde tiyatro olacağı birçoğumuzun aklına gelmez. Birçok şehir merkezinde bile tiyatro bulunmazken, Bademler köyünde 1933 yılından beri tiyatro bulunuyor. O yıllardan günümüze kadar birçok oyun sergilenmiş ve sanat köy halkının yaşam biçimi haline gelmiş. Çoğunlukla köy halkının hazırladığı oyunların sergilendiği tiyatro sahnesine Ferhan Şensoy bile oyun sergilemiş.

bademler-koyunde-gezilecek-yerler-4

Zamanında imece usulü olarak kurulmuş olan tiyatro 150 kişilik seyirci kapasitesine sahip. Köy halkı genellikle yılda iki oyun hazırlayarak yıl boyunca bu oyunları köy halkına sunuyorlarmış. Aynı zamanda tiyatro oyununu hazırlayan tüm ekip de köyün kendi sakinleri. Kendi imkanları ile ayakta duran tiyatro daha uzun yıllar köy halkına hizmet verecek gibi görünüyor.

2.      Bademler Halk Kütüphanesi

Okur yazar oranı yüksek bir köy olduğundan bahsetmiştik. Hâl böyle olunca Bademler köyünde çok eski yıllardan günümüze kadar ulaşmış bir köy kütüphanesi de yer alıyor. Park içinde bulunan Halk kütüphanesinde üç binden fazla kitap bulunuyor. İki bölüme yarılmış kütüphanede minikler de düşünülmüş. Çocuklar için ayrı bir alan oluşturulmuş ve azımsanmayacak sayıda çocuk kitaplarıyla raflar doldurulmuş. Yetmiş yılı geçkin geçmişi ile Bademler köyü gezilecek yerler arasında bulunması gereken bir yer.

3.      Musa Baran Çocuk Oyuncakları Müzesi

Musa Baran’ın kendi mülkü içinde oluşturulmuş müze, aile sakinleri tarafından Musa Baran’ın vefatından sonra müze haline getirilmiş. Biz ziyarete gittiğimizde ne yazık ki müze kapalıydı ve içerisini görme fırsatımız olamadı. Köy sakinlerinden öğrendiğimiz kadarıyla müze de köy kültürünü yansıtan eşyalar ve Musa Baran’ın aile eşyaları sergileniyormuş. Evin üst katında ise Musa Baran’ın şahsi kütüphanesi de ziyaretçilere sunulmuş.

4.      Köy Pazarı

Köyün kendine has lezzetlerini ve bu civarda yetişen taze ürünleri satın almak istiyorsanız pazar günleri kurulan köy pazarını Bademler gezilecek yerler listenize ekleyebilirisiniz. Fırından sıcacık çıkan Godalak Ekmeği, köylülerin elleriyle sardığı sarma ve börekler güzel bir alternatif olabilir. Zeytin yetiştiricisi olan köyden zeytin ve doğal zeytinyağı da satın alabilirsiniz. Küçük ama tarladan tezgâha organik birçok ürünü köy pazarında bulabilirsiniz.

5.      Köy Meydanı

Köy kütüphanesine arkanızı verip yüz metre kadar ilerledikten sonra köy meydanına ulaşabiliyorsunuz. Meydanda Atatürk fotoğraflarıyla süslenmiş bir köy kahvesi bulunuyor. Köy halkının kasabı, bakkalı, manavı bu meydan da toplanmış. Köy gezinize kısa bir mola vermek istiyorsanız da köy meydanında gözleme ayran yiyebilirsiniz.

bademler-koyunde-gezilecek-yerler-3

6.      Köy Evleri

En temiz köy unvanına sahip olan köye girdiğinizde evlerin ve sokakların temizliği hemen dikkatinizi çekiyor. Evlerde temizliğin simgesi olması bakımından genellikle tek tip beyaz badana yapılmış. Tiyatro binasından, kütüphaneye, evlere kadar her yer beyaz. Bu da köye ayrı bir hava ve güzellik katıyor. Her evin kapısının önü tertemiz. Belli ki köy halkı temizliğe ayrı bir özen gösteriyor.

bademler-koyunde-gezilecek-yerler-1
Bademler Köyü’nde Gezilecek Yerler

Bademler Köyü’nde Kahvaltı Nerede Yapılır?

Doğa ile iç içe bir mekânda kahvaltı yapmak istiyorsanız, doğal ürünlerin yer aldığı Mordeniz Kahvaltı Evi’ni tercih edebilirsiniz. Burası bir aile işletmesi. Çalışanları sıcak ve samimi. Serpme köy kahvaltısı bulunuyor. Sınırsız çay ile servis edilen kahvaltı da pişi ikramları da güzel bir ayrıntı. Sıcacık ve çıtır çıtır pişi ve dolu dolu serpme kahvaltısı ile doymadan kalkmıyorsunuz. Ayrıca hafta sonları geç kahvaltıları da bulunuyor.

Bademler Köyü 7 Günlük Hava Durumu (2023 Güncel)

 

İlginizi çekebilir: Şirince’de Gezilecek Yerler | 1 Günde Şirince Gezisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu