Gezi RehberiKitapçılarSahaf

En Güzel Alsancak Sahaf Yerleri | Kitap Dolu 10 Sahaf | 2024

İzmir’in her semtinde birkaç sahafa rastlarsınız. Alsancak sahaf yerleri en fazla sahaf alternatifinin olduğu semtlerinden birisi. Kordon’dan ara sokaklara daldığınızda neredeyse her sokakta bir sahaf dikkatinizi çeker. Etrafındaki butik kahveciler de eski kitap kokusu almadan, o kitapların arasında kaybolmadan önce kısa bir mola vermenizi sağlar. Bazı sahafların sokaklarına girerken rengarenk masa ve sandalyeler, eski antika eşyalarla dolu butik kahveciler karşılar sizi.

alsancak-sahaf-12
Alsancak Sahaf – PİA Kitabevi

Kahvenin kokusu, renklerin şöleni davet eder adeta kahve içmeye. Her gittiğimizde mutlaka birkaç eski baskı kitap bulduğumuz Alsancak sahaf Pia Kitabevi’nin sokağında bulabilirsiniz birbirinden neşeli bu butik kahvecileri. Sahaf turunuza başlamadan sizler de benim gibi kahve eşliğinde gezilecek sahafları, alınacak eski baskı kitapları listeleyebilirsiniz burada. Her sahaf gezisine çıktığımda küçük not defterim yanımdadır. Yıl içinde not aldığım baskısının olmadığı ya da pahalı olan kitapları listeme not alırım. Teknolojiyi kullanmak yerine yazmayı, kâğıtlara not almayı daha çok sevenlerdenim.

alsancak-sahaf-10

Alsancak sahafları düzen içinde raflara sıralanmış kitapların yanı sıra daha salaş görünümüyle daha bir ilgi çekicidir. Dağınık kitapların arasından sürpriz bir kitap sizi heyecanlandırabilir. Belki o an aradığınız kitap o değildir, ama mutlaka kitaplığında yer edinsin istersiniz. Eski kitapların kokusu evinize girer girmez o eskimişliğin naif kokusunu bırakır odanıza. Okumaya başlamadan bunlar bile bir kitabı okumaya heyecanlanmak için muhteşem ayrıntılardır. Önce kokusu etkiler sizi, sonra olay kurgusu. Çok fazla sahaf alternatifi bulacağınız Alsancak sahaf turu için alınacak kitap listeniz mutlaka yanınızda olsun.

En Güzel Alsancak Sahafları

Alsancak sokaklarına daldığınızda kitap kokusu çağırır sizi. Sahaf kültürünün İzmir’de en yaygın olduğu semtlerden biri olan Alsancak da hemen hemen her sokak arasında bir sahafa rastlarsınız. Biz sahaf gezmek için hafta içini tercih ettik. Çünkü Alsancak hafta sonu oldukça kalabalık bir bölge. Kitaplarla daha fazla haşır neşir olabilmek istiyorsanız mutlaka hafta içi için bir gezi planlayın. Sahaflar hafta içi 10 gibi açılmaya başlıyor. Biz erken saatlerde gelip kahvaltımızı burada yaptıktan sonra Münire’de bir sabah kahvesi içip başladık sahaf turumuza.

Alsancak’ta görülmesi gereken 10 sahaf listesi:

  • Alsancak Pia Kitabevi & sahaf
  • Alsancak Palto Sahaf & sahaf
  • Alsancak Kenar Kitabevi& sahaf
  • Zorba Kitabevi
  • Alsancak Gaga Kitabevi & Sahaf
  • Doğan Kitabevi
  • Alsancak Yerdeniz Kitapçısı & sahaf
  • Belki Sahaf
  • Alsancak Ege Kitap ve Plak
  • Alsancak Sanart Kitabevi & sahaf

Münire birçok İzmirlinin uğrak yeri. Mekânın döşemesi sizi çocukluğunuza götürüyor. Alsancak sahaf turu öncesi burada kahve içerken gördüğünüz emaye çanaklar, gazoz kapakları, siyah beyaz eski televizyonlar bir de kasa önündeki atıştırmalıklar anılarınızı hatırlamanıza yardımcı oluyor. İçilen sabah kahvesi sonrası başlasın sahaf gezisi. Bulunabilecek eski kitapların heyecanını sizi tarif edemem. Sizlerde bizim gibi eski kitaplarla dolu tozlu sahafları gezmekten keyif alıyorsanız buyurun Alsancak sahafları listemize birlikte bakalım.

alsancak-sahaf-3
Alsancak Sahaf

1)      Pia Kitabevi: Alsancak’ta Nitelikli Bir Kitap Arşivi

Kıbrıs Şehitleri’nde gezerken Gönül Yazar sokak levhasından araya daldığınızda rengarenk butik kahveciler karşılıyor sizi. Sokağın sonuna doğru Pia Kitabevini görüyorsunuz. Burası sahaf kültürünün en güzel hâli. Kapıda sizi sahafın kedisi Bergen karşılıyor. Genelde ya kapı önündeki sandalyelerde ya da nadir kitapların bulunduğu cam vitrinin üzerinde onu bulmanız mümkün. Eski kitap kokusuna o da alışmış gibi. Hiç yadırgamıyor. Kapı girişindeki plakçalarda çalan nostalji şarkılar ile kitap seçmek daha bir keyifli olmuyor değil.

alsancak-sahaf-13
Alsancak Sahaf – Pia Kitabevi

Hiç boş alan bırakılmadan zeminden tavana kadar kaplanmış kitaplar ruhunuza iyi geliyor. Dilediğiniz gibi raflara dalıp aralardan sürpriz bir kitap bulabiliyorsunuz. İşletmecileri kitaplar ile ilgili donanımlı ve çok hoş sohbet kişiler. Burada kendinizi evinizde kendi kütüphanenizi karıştırıyor gibi hissediyorsunuz. Sıcak çayları ve kahveleri de her daim mevcut. Alsancak sahafları içerisinde en iyi tavsiyeyi hak eden mekânlarda ilk sıralarda yer alıyor.

alsancak-sahaf-11

Adres: Alsancak, 1483. Sk. No:15, 35220 Konak/İzmir

Telefon: 0 506 910 79 06

Instagram: pia.kitabevi

2)      Kenar Kitabevi: Uygun Fiyat ve Güler Yüzlü Hizmet

Bizim gibi salaş sahaf sevenlerdenseniz burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kitap çeşitliliği oldukça fazla bir kitabevi. Sıcak çayları her daim bulunuyor. Arka bahçesinde antika aksesuarların arasında çayınızı içip kitapların arasında kayboluyorsunuz. İşletmecileri çok neşeli ve sıcak insanlar. Toplu alışverişlerinizde çok güzel sahaf indirimleri de yapıyorlar. İkinci el kitapların yanı sıra yeni kitapları da bulmanız mümkün. Kapı girişinde yer alan dergi yığınlarını da incelemeden mekândan ayrılmayın.

alsancak-sahaflar-1

Adres: Kültür, 1437. Sk. No:5, 35220 Konak/İzmir

Telefon: (0 232) 422 24 77

Instagram: kenarkitabevi

3)      Zorba Kitabevi: Alsancak’ta Yazar Buluşmalarının Yapıldığı Yer

Eski bir ev ne kadar güzel dekore edilebilir? Zorba Kitabevi konsepti ile Alsancak sahafları arasında en ilgi çeken mekânlardan birisi. İkinci el kitapların yanı sıra az bulunan yayınevlerinin nitelikli yeni kitaplarını da burada bulabilirsiniz. Bu sahaf buram buram edebiyat ve sanat kokuyor. Zorba kitabevi sık sık gerçekleştirdiği sanat ve kültür etkinlikleriyle de adından söz ettiriyor. Yazar ve okuru bir araya getirerek keyifli imza günleri ve söyleşiler gerçekleştiren mekân ziyaret etmek için okkalı bir tavsiyeyi hak ediyor.

Adres: Alsancak, 1454. Sk. 22/A, 35220 Konak/İzmir

Telefon: 0 530 286 38 67

Instagram: zorba_kitabevi_cafe

4)      Gaga Kitap: Ufak ve Şirin Bir Alsancak Sahafı

Yeni sahaflar keşfetmek için hep Alsancak arka sokaklarını gezeriz. Gaga Kitabevini keşfetmemiz tam da böyle oldu. Burası küçük ama nitelikli çok sayıda kitabın bulunduğu bir kitabevi. İkinci el kitaplara kıyasla burada yeni çok sayıda kitap bulmanız mümkün. Rafları kurcalarken yeni ve nitelikli kitaplar keşfedebiliyorsunuz. Sevdiğiniz bir yazarın belki de bugüne kadar görmediğiniz bir eserine burada rastlayabilirsiniz. Alsancak kitap turu yapacaksanız mutlaka buraya uğramadan geçmeyin.

alsancak-sahaf-2
Alsancak Sahaf – Gaga Kitabevi

Adres: Alsancak, 1440. Sk. 15/A, 35220 Konak/İzmir

Telefon: 0 544 629 59 79

Instagram: gagaalsancak

5)      Doğan Kitabevi: 100 Bine Yakın İkinci El Kitap

Kitaplar arasında kaybolmak istiyorsanız Doğan Kitap mutlaka görmeniz gereken Alsancak Sahafları arasında yer alıyor. Burası adeta kitaptan bir kale gibi. İçeri girdiğinizde gözünüzün alabildiği her yer kitap. Çok eski baskılara bile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir kitabevi arıyorsanız burayı sahaf listenizde ilk sıralara eklemelisiniz. Yaklaşık seksen binden fazla kitabın ilmek ilmek raflara iliştirildiği tam bir kitap şöleni. Kapı girişinde bulunan dergi yığınlarının arasından da çok eski baskılara rastlayabilirsiniz.

alsancak-sahaf-14

Baskısını bulamadığınız ya da sevdiğiniz bir yazarın tüm eserlerine buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Fiyatları da piyasaya göre gayet makul olan bu kitabevi toplu kitap alışverişlerinizde de sizi neşelendirecek indirimler uygulayabiliyor. Kapı önüne iliştirilmiş sepetlerde de çizgi romanlara çok uygun fiyatlardan ulaşabilirsiniz. Kıbrıs Şehitleri caddesine girdiğiniz de ilk ara sokakta Doğan Kitabevine uğrayıp kısa bir kitap molası vermeyi unutmayın.

Adres: Alsancak, 1440. Sk. No:3 D:F, 35220 Konak/İzmir

Telefon: (0 232) 422 28 62

Instagram: dogankitabevisahaf

alsancak-sahaf-15

6)      Belki Sahaf: Otantik Bir Alsancak Sahafı

Belki Sahaf, salaş ve küçücük bir kitabevi. Birbiri üzerine istiflenmiş kitaplar, mis gibi eski kitap kokusu girer girmez ilginizi çekiyor. Saatlerce burada kalıp, yığılı kitaplar arasından sizi neşelendirecek bir kitap bulmanın heyecanı tartışılamaz. Peki yerdeki eski bavulların içerisindeki siyah beyaz resimler… Geçmişe yolculuk gibi. Küçük olmasına rağmen aradığınız birçok kitabı bulabilirsiniz. Dükkanda bulunmayanlarda deposunda çıkabiliyor.

Adres: Alsancak, Mahmut Esat Bozkurt Cd. 36 D, 35220 Konak/İzmir

Telefon: 0 554 867 90 80

Instagram: belkikitabevi

 

İlginizi çekebilir: Karşıyaka Sahafları: Kitap Kokulu 5 Mekan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu