SanatEdebiyatÖykü

En İyi Öykü Kitapları: Yerli ve Yabancı Yazarlardan Seçmeler

En iyi öykü kitapları listesi oluştururken edebiyatın temel taşı olan yazarların yanı sıra popülerlikten uzak ama yazdıkları öyküler ile alkışı hak eden öykü yazarlarından da bahsetmek istiyorum. Öykü kitaplarının birçoğu kurgudur belki ama biz okurlar satırlarında yazarın yaşanmışlıklarını ararız. İsteriz ki ruh hâli bizi sarıp sarmalasın. Belki okuduğumuz öykünün içindeki bir paragrafta kendi yaşanmışlıklarımızı keşfederiz, ortak olur kitap o zaman belki hüznümüze belki de neşemize.

Alıntılarız öykünün içerisindeki satırları ilmek ilmek. İçerisinden seçip aldıklarımız hissettiklerimizdir, doğrularımızdır, hatta yanlışlarımızdır belki de. Belleğimizi sıfırlamak için ilaç gibidir öykü kitapları. Okur için dinlenmedir, hafiflemektir, kısa bir moladır. Zaman kaybı olsun istemeyiz. En iyi öykü kitapları listesini oluştururken sizler için de zaman kaybı olmayacak en başarılı öykü kitaplarını bu yazımda derledim.

En İyi Öykü Kitapları Türk Yazarlar

En iyi öykü kitapları kategorisinde, son dönemde keşfettiğim birbirinden iyi yazarlardan bahsetmek istiyorum sizlere. Her biri başucu kitabım oldu. Ara ara bu öykü kitaplarından birisini seçer içlerinden bir öykü okurum. Rafa kaldırmam. Rafa kaldırırsam aramızdaki bağ kopacakmış gibi hissederim. Altını çizdiğim alıntıları tekrar okur bir kez daha hayran olurum yazarın kalemine. Gelin şimdi hep birlikte bakalım unutulmayan, her an hatırlanan öykü kitapları listesine.

Murat Çelik – Eve Dönmeyen Hayvan

Murat Çelik, Eve Dönemeyen Hayvan kitabı ile Yunus Nadi öykü ödülüne lâyık görüldü. Kitap okunmadan bile kapağı ile etkiliyor sizi. Okumaya başladığınızda yazarın kelimeleri kullanmadaki ustalığına hayran oluyorsunuz. Bir kere okuyup geçemiyorsunuz paragrafları, tekrara düşüyorsunuz. Öyle bilindik değil, sıradanlıktan uzak, okuru düşünmeye itiyor öyküler.

Öyküler parçalı: başkalarının hikâyelerinde var olmak istemiyorlar adeta. Her bir öykü düşündürücü. Bilindik bir öykü okuyormuş hissine kapılıyorsunuz ama öykünün sonuna gelince kurgulanmış hayatlar dokunuyor içinize. Eve Dönmeyen Hayvan, eve dönmenin iniltilerini anlatan bizlerin hikâyesi.

Eylemde tereddüt ölüm getirir.

en-iyi-oyku-kitaplari-eve-donmeyen-hayvan
En İyi Öykü Kitapları

Sibel Ateş Yengin – Bu Evde Kimse Yaşamıyor

Sessiz, belki bir köşede kalmış hayatlar. Yazarın ilk kitabı olan “Bu Evde Kimse Yaşamıyor” on dört kısa öyküden oluşuyor. Her bir öykü güldürürken düşündürüyor. Her biri hayatın günlük akışı içinde var olan ama hepimizin görmezden geldiği yaşamlar. Yazarın kalemi keskin, cesur, sözünü sakınmıyor.

Öykülerinde, kadınların yitirilmiş hayalleri var, yaşadıkları acılar, hayata dair çektikleri sancılar var. Her biri içinizi sızlatan, derin birer iz bırakan öyküler. Bu evde aslında yaşayanlar var. Ama kimler yaşıyor o evde? Okuyun ki varlığını bildiğiniz ama es geçtiğiniz hayatların derinliklerinde kaybolun.

Bir yanım, aslında her yanım çocuk kaldı.

en-iyi-oyku-kitaplari-bu-evde-kimse-yasamiyor
En İyi Öykü Kitapları

Ömür İklim Demir – Muhtelif Evhamlar Kitabı

Kitap içinde yer alan öyküler tanıdık. Son yıllarda ne kadar da yalnızlaşan bir toplum olduğumuzun, birbirini ıskalayan hayatların, kaybolup giden anıların ispatı gibi öyküler. Özgün bir kalemi olan yazar, usul usul işliyor is kokan sokakları, hikâyesi hep sürüp gidecek olan hayatları, evhamlı ruhları…

Çeşitli dergilerde öyküleri yayınlanan yazarın ilk kitabı Muhtelif Evhamlar Kitabı. Bu kitabıyla, Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, Ankara Üniversitesi Öykü Ödülü’ne ve Notre Dame de Sion Liseliler Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüş. Okunacak en iyi öykü kitapları arasında liste başı olmayı hak eden bir kitap.

Öyle güzel bir andı ki, hafızasının köşesini kıvırdı.

en-iyi-oyku-kitaplari-muhtelif-evhamlar-kitabi
En İyi Öykü Kitapları

Yalçın Tosun – Peruk Gibi Hüzünlü

2012 Sait Faik Hikâye Ödülü’ne lâyık görülen kitap, dostluk, arkadaşlık, sevgi, bağlılık ve keder duyguları arasında mekik dokuyor. Toplum içinde baskılanan hayatlar, cinsel kimliğini gizlemek zorunda kalanlar, yalnızlaşıp çareyi kendi kabuğuna çekilmekte bulanlar ve sonunda hayatı olağan akışına bırakanlar naif bir dille anlatılmış. On altı kısa öyküden oluşan kitap sarsıcı hikâyeler ile sizi etkilemeyi başarıyor.

Geçemezsin aynadan hiç yara almadan. Geçemezsin.

en-iyi-oyku-kitaplari-peruk-gibi-huzunlu

Melisa Kesmez – Nohut Oda

Beş kısa öyküden oluşan Nohut Oda kitabında yazarın kişileri analiz etmedeki ustalığı göze çarpan en önemli detay. Arka kapak yazısında “Her şeye rağmen kendi kozasını örmekten vazgeçmeyenlere” diye not düşmüş yazar. Bu beş öyküyü okurken neden bahsettiğini çok iyi anlıyorsunuz. Bazen kendinizi hiçbir yere ait değilmiş gibi hissedersiniz, kök salamaz boşlukta kalırsınız tam da bu sancılara parmak basan öyküler bunlar.

Ben bu hikâyenin yolcu edeniydim, burada kalmayı seçeni.

en-iyi-oyku-kitaplari-nohut-oda

En İyi Öykü Kitapları Yabancı Yazarlar

En iyi öykü kitapları arasında yabancı kategorisinde sıralanabilecek elbette çok kitap yer alıyor. Ancak kalemi ile henüz tanışmadıysanız mutlaka okunması gereken öykü yazarı tavsiyem açık ara Cortazar olacaktır. Sizlere de yabancı öykü yazarları arasında başucu kitabı olabilecek birkaç öykü kitabını listeledim.

Julio Cortazar – Ötekinin Rüyası

Yazım teknikleri ile okuru kendine hayran bırakan yazar, Ötekilerin Rüyası kitabında sıra dışı öyküleri ile okuyucuyu adeta mest ediyor. Dünyanın neredeyse her yerinde ders niteliğinde okutulan öyküleri birer başyapıt. Kalıplaşmış kuralları ihlâl eder ve devrim niteliğinde öyküler yazar. Cortazar’ın üç ciltlik öykü serisinin ilki olan kitapta fantastik öğelere sıkça yer verilmiş. Ancak absürt bulunabilecek birçok unsur Cortazar ustalığı ile normal hayatın akışı içinde olabilirliği hissettiriyor bizlere.

Hayatta her zaman olduğu gibi, sözcükler eylemlerin yönünü belirlediler.

en-iyi-oyku-kitaplari-otekinin-ruyasi

Carlos Marıa Domınguez – Kâğıt Ev

“Kitaplar insanların kaderini değiştirir.” Bu söz tüm kitap boyunca zihninize kazınacak. Bir bibliyofil iseniz bu kitabı mutlaka okumalısınız. Uç noktadaki kurgusu ile zihinlerinizde yer edecek bir kitap. Bir ev inşa ederken aklınıza yıllarca biriktirdiğiniz kitapları tuğla amacıyla kullanmak gelir mi? Peki kitaplarla örülmüş bir evin içinde yaşamak size ne hissettirirdi?

Bazı insanlar kitap okumaz, bazıları okur, kimileri okumakla kalmayıp birlikte yaşarlar.

en-iyi-oyku-kitaplari-kagit-ev

Tolstoy – İnsan Neyle Yaşar?

Yıllar geçse bile güncelliğini koruyan kitapta, insanlık sorunları edebi bir kurgu içinde anlatılır. Tolstoy, insan sevgisi ve inanç konularını birlikte sentezler. Gerçek hayatın içinde rastlanabilecek konuları ustalıkla kurgular. Her öykü ders çıkarılabilecek hayatları anlatır. Hikâyelerin sonunda çıkarılabilecek ders sevgi ve iyiliğin kazandığıdır.

Ekmek pahalı, emek ucuzdu…

en-iyi-oyku-kitaplari-insan-neyle-yasar

Stefan Zweıg – Sahaf Mendel

Kitaplara, edebiyata ve sanata bağlılıklarını saplantı haline getirmiş insanların hikâyelerini ustalıkla kaleme alan Zweig Sahaf Mendel ile hayatı kitaplarla geçen bir adamı konu almış. Üç kısa öyküden oluşan kitap akıllara kazınacak türden. Hayatı sorgulatan Zweig öykülerini mutlaka listenize ekleyin.

Aklı olanın şansı da güçlü olur.

en-iyi-oyku-kitaplari-sahaf-medel

 

İlginizi çekebilir: Kuşadası Kitapçıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu