Aktif Yaşam

En Pratik Kitaplık Düzenleme Fikirleri | 6 Püf Noktası

Kitaplık düzenleme, evinde kitap biriktiren herkesin merak ettiği bir uygulama. Kitaplıklar evimizin en özel köşesi. Küçük raflar üzerine sıralanmış sınırlı kitaplarınız olabileceği gibi binlerce kitabınızın olduğu kitaplıklarınız da olabilir. Az veya çok hepsi özenle sıralanır. Temizlikleri ve bakımları yapılır. Kitapseverler için kitapları çok kıymetli ve özeldir. Yıpransın ve deforme olsun istemezler. Siz de benim gibi bir bibliyoman iseniz sürekli kitap almaya devam edeceksiniz. Okunacak kitapların listesi uzar gider, zamanla kitaplarınız kitaplıklarınıza sığmaz olur.

Bu noktada aslında kitaplık düzenleme çok önemlidir. Düzenli sıralanmış kitaplar kitaplığınızda daha fazla yer edinmenize yardımcı olur. Gelişigüzel sıralanmış kitaplar daha fazla yer kaplayacak, yeni kitaplara yer açmanızı engelleyecektir. Düzenli aralıklarla kitaplarınızı havalandırıyor ve tozlarını alıyorsunuzdur. Kitapların bakımlarını yaparken de kitaplıkların düzenini yapıyorsunuzdur. Ben her yıl neredeyse kitap düzenimi değiştiriyorum hem daha fazla yer açabilmek için hem de görüntü olarak en güzel nasıl görünebilir düşüncesiyle… Sizin de işinize yarayacak birkaç kitaplık düzenleme fikrini sizinle paylaşmak isterim.

kitaplik-duzenleme-1

Kitaplık Düzenleme Fikirleri

Kitapseverler tarafından denenmiş birçok kitaplık düzenleme fikri vardır. Kitaplık düzenleme yaparken kimi okur düzenli olmasına özen gösterir kimi okur ise göze hoş gelmesi için bir düzenleme yapar. Evinde binlerce kitap bulunduran bir okur evinde yer açabilmek adına aksesuarlarından mobilyalarından bile feragat etmeye başlar. Bibliyomanların evinde gereksiz yer kaplayacak mobilyalar bulunmaz. Aksesuar dolduracağı bir vitrini yoktur örneğin. Tüm duvarları boydan boya kaplayan kitaplıkları ve okuma koltukları vardır. Sade, huzurlu kitaplarla dolu bir cennet gibidir odaları. Böyle göze ve ruha iyi gelecek kitapların bulunduğu raflarda düzenleme fikirleri nelerdir peki? En güzel 6 kitaplık düzenleme fikrine birlikte göz atalım.

En güzel 6 kitaplık düzenleme fikri:

  • Alfabetik sıralamaya göre düzenleme yapılır
  • Renklere göre kitaplıklar düzenlenir.
  • Yayınevlerine göre kitaplar düzenlenmektedir.
  • Türlerine göre kitaplıkların düzenlemesi yapılır.
  • Boy sırasına göre kitap düzenlenir.
  • Üst üste ya da yan yana kitap düzenlemesi yapılır.

1)      Alfabetik Sıralamaya Göre Kitaplık Düzenlemesi Yapın

Alfabetik sıralama kitaplık düzenleme de en sık tercih edilen düzenlemelerden birisidir. Aradığınız bir kitaba ulaşmak açısından doğru bir sıralama yöntemidir. Ancak düzenlemesi çok kolay olan bir yöntem değildir. Kütüphanenize yeni bir kitap eklediğinizde sürekli kaydırma yöntemi kullanmak zorunda kalırsınız. Genellikle kütüphanelerde bu yöntem kullanılır. Evinizde çok sayıda kitap barındırıyorsanız ve raflarınızda yeterince yeriniz yok ise bu yöntemi tercih etmek biraz yorucu olacaktır.

2)      Renklere Göre Kitaplıklarınızı Düzenleyin

Kitaplığınızı renklerine göre düzenleme, şık tasarımlar elde etmek için güzel bir alternatif olabilir. Koyu renkten açık renge göre dizilim yapıldığında ortaya gökkuşağı gibi görsel bir şölen çıkabilir. Alfabetik sıraya kıyasla aradığınız kitabı bulabilmek pek kolay olmayabilir. Ancak ara sıra bu kitaplık düzenleme fikrini uygulamak göze hoş gelebilir.

3)      Yayınevlerine Göre Kitaplarınızı Düzenleyin

Kendi kitaplığım için en sık uyguladığım kitap düzenleme fikri, yayınevlerine göre kitapları düzenlemektir. Yayınevlerine göre dizilim yaptığımda aradığım kitabı bulabilmek oldukça kolay oluyor. Bazı yayınevleri tek renk ağırlıklı kitap basımı yaptığı için göze de daha bir estetik görünebiliyor. Çoğunlukla yayınevlerine göre okuma listesi oluşturduğum için de bu düzenleme fikri zaman tasarrufu sağlamama yardımcı oluyor.

4)      Türlerine Göre Kitaplık Düzenlemesini Yapın

Kitaplığınız farklı türde birçok kitabı barındırıyorsa bu yöntemi değerlendirebilirsiniz. Örneğin; din, siyaset, felsefe vs. birçok kategoride olan kitaplarınızı sınıflandırabilirsiniz. Aylık kitap okuma listenizi türlerine göre belirliyorsanız bu alternatif sizler için okuma kolaylığı sağlayacaktır. Elbette türlere göre kitaplarınızı ayırmak için kitaplığınızın biraz gelişmiş olması gerekebilir.

5)      Boy Sırasına Göre Kitaplık Düzenleme

Uzun ebattaki kitaplar bazen kitaplıklara sığmayabiliyor. Ancak geniş ebatlara sahip bir kitaplığa sahipseniz bu kitaplık düzenleme fikrini tercih edebilirsiniz. Büyüklü küçüklü karışık bir sıralama yapıldığında kitaplık göze hoş görünmeyecektir. Büyükten küçüğe doğru düzenli bir sıralama yaptığınızda daha düzenli görünecektir.

6)      Üst Üste ya da Yan Yana Kitap Düzeni Yapın

Kitaplığınızda bol miktarda büyük ebatlı kitabınız mevcut ise üst üste kitaplık düzenleme fikri çok iyi bir alternatif olabilir. Ya da tam tersi az sayıda kitabınız var ise yan yana sıralayacağınız kitaplar kitaplığınızı daha dolu gösterecektir.

kitaplik-duzenleme-2

Kitaplık Düzenlemesi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kitaplık düzenlemesi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktayı sizlerle paylaşmak isterim. Hacim olarak ağır olan kitaplarınız çoğunlukla alt raflara sıralayabilirsiniz. Böylece kitaplığınızın ömrü daha uzun olabilir. Kitaplığınızı düzenlemeye başlamadan önce çok sayıda kitabınız var ise kitaplığınızı duvara sabitlemeniz daha doğru olacaktır.

Diğer bir önemli nokta ise kitaplığınızı yerleştireceğiniz ortam. Güneş ışığına çok fazla maruz kalmayacak bir yere kitaplığınızı yerleştirmeniz doğru bir yöntem olacaktır. Çünkü güneş kitaplarınızın rengini soldurabilir ve erken yıpranmaya sebep olabilir. Aynı zamanda tavana kadar yüksek boyutlu bir kitaplık kullanıyorsanız, kitaplığa monte merdivenlerden tercih edebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: En Güzel Alsancak Sahaf Yerleri | Kitap Dolu 10 Sahaf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu