Aktif Yaşam

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler | 2023 Listesi

Son yıllarda evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler listesi çok merak ediliyor. Bizler de 2023 yılında evlenerek pasaport ve oturum alma işlemlerini kolaylaştıran ülkeleri sizlere hazırladık. Bu ülkelerde yaşama hayaliniz ya da vatandaşı olma arzunuz var ise muhakkak aşağıdaki bilgilere göz atınız. İşte sizlere evlilik yoluyla vatandaşlık verecek olan dünya ülkeleri…

Hangi ülkeler evlilik yoluyla vatandaşlık veriyor?

  • Brezilya
  • İspanya
  • Portekiz
  • Meksika
  • İrlanda
  • Polonya
  • Kolombiya
  • Belize
  • Sırbistan
  • Ukrayna
evlilik-yoluyla-vatandaslik-veren-ulkeler-2
Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Almak Ne Demek?

Evlilik yoluyla vatandaşlık almak, yurt dışına yerleşmek isteyenlerin en merak ettikleri sorulardan birisidir. Bu konuda birçok ülkeye bakıldığında kendi ülke vatandaşlarıyla evlenen kimselere yalnızca oturma izni verdiğini görüyoruz ve ikinci bir pasaport hakkı ne yazık ki tanınmıyor. Ancak bu her ülke için geçerli değil. Bazı ülkelerin prosedürleri bu konuda daha esnek. Bu ülkeler, kısa ve hızlandırılmış işlemler ile hem ikinci bir pasaport hem de çifte vatandaşlık imkânı sunabiliyor.

evlilik-yoluyla-vatandaslik-veren-ulkeler-3
Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler

Zorluk çekmeden evlilik yolu ile çifte vatandaşlık alabileceğiniz ülkeleri sizler için araştırdık. Yazı dizimizde kolay yollarla vatandaşlık alabileceğiniz ülkeleri sınıflandırarak hangi prosedürlerin gerekli olduğunu listeledik. Siz de evlilik yolu ile vatandaşlık almak istiyorsanız hazırladığımız yazı dizimize mutlaka bir göz atmalısınız. İşte Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler 2023 güncel listesi…

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler Listesi (En Kolay)

Evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler, yabancı kişilerle evlenip, bu ülkelerde yaşamak isteyenler için araştırılıp, öğrenilmesi gereken konuların başında gelir. Kimi ülkeler kolay işlemler ile birçok haklara sahip olmanızı sağlarken kimi ülkeler ise sınırlı haklar sunabiliyorlar. O nedenle gidilecek olan ülkenin ayrıntılı bir şekilde araştırılması gerekir. Çünkü bürokratik işlemleri çok uzun olan ülkeler buraya yerleşecekler için sorun teşkil edebiliyor. Gelin evlilik şartı ile sizleri ülke vatandaşlığına alabilecek ülkelere bir göz atalım.

Kaynak: Vatandaşlık Hukuku

1.      Brezilya: Evlilik Şartıyla Kolay Vatandaşlık Veriliyor

Brezilya’ya yatırım yoluyla yerleşmek isteyenler için uygulanan prosedür pek de kısa değil. Brezilya en az 4 yıl ülkede aralıksız olarak ikamet edenlerin vatandaşlık başvurusunu kabul ediyor. Ama siz evlilik yolu ile Brezilya vatandaşlığı almak istiyorsanız bu zorunlu ikamet süresi 1 yıl ile sınırlı tutuluyor. Aynı zamanda yakın zamanda çıkarılan yasa ile kendi ülke vatandaşlığınızdan da çıkmanız gerekmiyor. Brezilya vatandaşlığı almanızın belki de en güzel taraflarından birisi de çok sayıda ülkeye vizesiz giriş imkânı sağlaması

2.      İspanya: Evlenerek Burada Vatandaşlık İşlemlerinizi Kolaylaştırıyorsunuz

İspanya, evlenerek vatandaşlık almak isteyenler için kolaylık sağlayan ülkelerin başında geliyor. Birçok ülkeye göre daha kısa sürede gerçekleşen işlemler sayesinde cezbedici görünüyor. İspanya’da 1 yıllık ikametinizden sonra başvuru yapabilme imkânı sunuyor. Ve çifte İspanya vatandaşlığı sayesinde çok fazla ayrıcalıktan yararlanmanızı sağlıyor.

3.      Portekiz: Evlenerek Portekiz’de Vatandaşlık Hakkı Kazanıyorsunuz

Portekiz evlenme dışında vatandaşlık almak isteyenler için uzun süreli işlemleri ve uzun ikamet süresi sebebiyle buraya yerleşmek isteyenlerin gözünü korkutabiliyor. Çünkü evlilik dışında yerleşebilmek için en az 6 yıl burada yaşama zorunluluğu talep ediyor. Fakat evlenerek gelmek isteyenler için bu süreç çok daha hızlı işliyor. Portekizce bilmeniz işlemlerin daha hızlı ilerlemesi için de ayrı bir öneme sahip.

4.      Meksika: Evlenerek Kolay Bir Şekilde Vatandaşlık Alınabilecek Bir Ülke

Bir Meksikalı ile evlendiyseniz 2 sene boyunca burada ikamet ettikten sonra vatandaşlık başvurusu yapabiliyorsunuz. Meksika pasaportu sahibi olmak diğer pasaportlara göre daha bir ayrıcalıklı olduğunuz anlamına geliyor. Meksika pasaportuna sahip birisi 133 ülkeye vize şartı aranmadan seyahat etmenizi sağlıyor.

5.      İrlanda: Bu Ülkede Evlendiğinizde Vatandaşlık Almak Daha Kolay Hale Geliyor

Evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler arasındaki İrlanda 3 yıl evli olma şartı ve 1 yıl da İrlanda da yaşama koşulu ile size vatandaşlık verebiliyor.

6.      Polonya: Avrupa’da En Çok Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülke

Polonya’da İrlanda ile benzer şartlara sahip bir ülke. Tıpkı İrlanda da olduğu gibi Polonya vatandaşlığı için de en az 3 yıl evli olmanız gerekiyor. İrlanda’dan farklı olarak 2 yıl gibi bir süre burada ikamet etmeniz gerekiyor.

evlilik-yoluyla-vatandaslik-veren-ulkeler-4
Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler

7.      Kolombiya: Bu Ülkede Evlenerek Vatandaşlık Alma Sürecini Daha da Hızlandırıyorsunuz

Evlilik yoluyla vatandaşlık almanın özellikle önem taşıdığı ülkelerden birisi de Kolombiya. Normal şartlarda 5 ile 10 yıl gibi uzun bir süre de alabileceğiniz pasaportu evlilik sayesinde çok daha kısa bir süre de elde edebilirsiniz.

8.      Belize: Burada Vatandaşlık Alırsanız Çok Sayıda Avrupa Ülkesine Seyahat Edebilirsiniz

Belize pasaportu diğerleri ile kıyaslandığında daha az güçlü bir pasaport. Her ülkeye giriş hakkı tanımıyor. Ancak evlilik yoluyla buraya yerleşeceklere 1 yıl kadar kısa bir ikametten sonra vatandaşlık hakkı tanıyor.

9.      Sırbistan: Evlilikle Vatandaşlık Almada Fırsat Sunan Bir Ülke

Sırbistan ikamet koşulu aramayan ülkelerden birisi. O nedenle vatandaşlık almak diğerlerine göre daha kolay ve hızlı. Sadece 3 yıllık bir evlilik süresi ile vatandaşlık başvurusu yapabiliyorsunuz.

10.  Ukrayna: Evlenerek Burada Pasaport Alabiliyorsunuz

Ukrayna ile ilgili özellikle bilinmesi gereken çifte vatandaşlık vermeyen bir ülke olduğu. Ukrayna’da en az 2 sene burada ikamet koşulu ile vatandaşlık hakkı tanıyor. Diğer türlü en 5 yıl boyunca burada ikamet şartı aranıyor.

 

İlginizi çekebilir: Bademler Köyü’nde Gezilecek Yerler | 6 Harika Yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu