Güncel

Gönüllü Avukat Numaraları | Ücretsiz Avukat Telefonu | 2024

2024 yılında gönüllü avukat numaraları, mali olanakları yetersiz olan kişiler ve boşanmak isteyen şiddet mağduru kadınlar için önemli. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye genelinde savunma ya da dava açmak için gönüllü avukatlar bulunuyor. Kimisi belediye bünyesinde kimisi de Barolar Birliği tarafından atanıyor. Tamamen ücretsiz olan bu hizmet ile kişiler haklarını arayabiliyor. Peki ama gönüllü avukatların telefon numarası nedir? İşte detaylar…

2024 yılında gönüllü avukat numaraları, mali olanakları yetersiz olan kişiler ve boşanmak isteyen şiddet mağduru kadınlar için önemli. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye genelinde savunma ya da dava açmak için gönüllü avukatlar bulunuyor. Kimisi belediye bünyesinde kimisi de Barolar Birliği tarafından atanıyor. Tamamen ücretsiz olan bu hizmet ile kişiler haklarını arayabiliyor. Peki ama gönüllü avukatların telefon numarası nedir? İşte detaylar…

Gönüllü avukatlık hizmeti bir adli yardımdır. Herkese verilmez. Öncelikle kişinin ya maddi olanakları adli yargılama ya da savunmaya yetersiz olacak ya da kadın bireyleri şiddet, istismar ve bu minvalde durum içerisinde bulunacak. Aksi halde Baro ücretsiz avukat temin etmez.

gonullu-avukat-numaralari-2
Gönüllü Avukat Numaraları

Gönüllü Avukat Nedir?

Hakkını aramak için hukuksal yolu seçen ve buraya başvurmak isteyen lakin bunun için yeterli seviyede maddi durumu olmayan kişiler için faaliyet verilmesine gönüllü avukat, bu kişilere ulaşılmasına da gönüllü avukat numaraları denir. Her şehrin Barosunda farklı telefon numaraları bulunur. Bireyler bu hatları arayarak talepte bulunabilir.

Ne iş yapar?

Gönüllü avukatlar adli yardımda bulunur. Dava açmak, süreçte müvekkiline yasal olarak danışmanlık vermek ve davaları neticelendirmek gönüllü avukatların temel işidir. Baştan sonra tüm danışmanlık süreci boyunca herhangi bir maddi bedel talep etmez. Çünkü bu avukatı Baro görevlendirmiş ve ödemesi devlet desteğiyle sağlanmaktadır. Talep edebilmek için temel etken maddi yetersizliktir. Baroyu arayarak kriterlerini sorabilirsiniz.

Bilgi: Barolar Birliği Avukat Arama

2024 Yılında Gönüllü Avukat Numaraları Listesi

Gönüllü avukat numaraları İstanbul için 444 18 78, İzmir içinse 0 (232) 463 00 14 telefonundan oluşur. Buralar aranarak gönüllü ve ücretsiz avukat talebinde bulunulmaktadır. Her kişi, yasal yollara başvurmak istediği Barolar Birliğini arar ve talepte bulunur. Çünkü kurumlar o bölgede ikamet eden ve hizmet veren avukatları kişilere atamaktadır. Türkiye’nin her şehrinde numara değişse de sizler için 4 büyük şehrin telefon detaylarını paylaşacağız.

gonullu-avukat-numaralari-3
Gönüllü Avukat Numaraları

2024 yılında gönüllü avukat hizmeti verenlerin telefon numaraları:

ŞEHİRGÖNÜLLÜ AVUKAT HİZMETİ VERİLEN YERTELEFON NUMARASI
AnkaraBelediyenin kadınlara sunduğu ücretsiz avukat0 312 507 37 60
AnkaraBaronun ücretsiz sunduğu avukat telefonu444 43 06
AnkaraBarodan ücretsiz avukat talebi numarası444 43 06
İstanbulGönüllü avukat telefon numarası444 18 78
İzmirGönüllü avukata başvuru telefonu0 (232) 463 00 14
İzmirÜcretsiz kadın avukatı telefonu0 (232) 461 11 06
BursaAdli yardım ve gönüllü avukatların telefonu0 224 223 51 29
BursaÜcretsiz avukat talebi0 224 223 28 23

 

a)      İstanbul Gönüllü Avukat Telefonu

İstanbul koca bir metropol. Nüfus yoğunluğu sebebiyle en fazla gönüllü avukat numaraları ihtiyacı olan bir bölge. İstanbul’da ücretsiz gönüllü bir avukat arayan kişiler 444 18 78 telefonunu aramalı. Buradan talep ve bilgi hizmeti alabilirler.

b)      İzmir Gönüllü Avukat Telefonu

İzmir’de gönüllü avukat telefon numaraları için 2 hat önerimiz var. Gönüllü Baro avukatı için 0 (232) 463 00 14 hattını, ücretsiz kadın avukatı için de 0 (232) 463 00 14 telefonunu tuşlayabilirsiniz. Kabul koşulları için bazı durumların oluşması gerekiyor. Bunu da telefonla sizlere bilgi olarak sunuyorlar.

c)      Ankara Gönüllü Avukat Telefonu

Ankara gönüllü avukat numaraları konusunu diğer şehirlerden farklı kılan bir detay var. O da Belediyenin şiddet gören ya da maddi durumu yetersiz olan ama hakkını aramak isteyen kadınlar için oluşturduğu gönüllü avukatlık masası bulunuyor. 0 312 507 37 60 telefonunu arayanlar bu konu hakkında bilgi alabiliyor. Barodan ücretsiz avukat isteyenler de 444 43 06 telefonunu tuşluyor.

Gönüllü Boşanma Davası Avukatları

Günümüzde boşanma davaları için de gönüllü ve ücretsiz avukatlık talebinde bulunulabiliyor. Özellikle kadın bireylere verilen bu hak için müvekkillerin maddi güçlük çekmesi başlıca koşullar arasında. Kimi zaman şiddet gören ya da istismara uğrayan kadınlar da ücretsiz boşanma avukatlarını telefonla arayarak danışmanlık hizmeti talep edebiliyor. Kısaca özetlemek gerekirse bu tür avukat ihtiyacınız oluştuğunda önce Barolar Birliği sonra da Belediyeniz ile irtibat kurabilirsiniz. İyi günler.

Gönüllü Avukatlar Hangi Hizmetleri Sunar?

Gönüllü avukatlar, genellikle toplumun ihtiyaç duyduğu hukuki yardımı sağlamak için kendi zamanlarını ve uzmanlıklarını gönüllü olarak sunarlar. İşte gönüllü avukatların sunduğu bazı hizmetler:

Hukuki Danışmanlık: Gönüllü avukatlar, bireylere ve topluluklara hukuki danışmanlık sağlarlar. Bu danışmanlık, yasal haklar, sorunların çözümü, yasal prosedürler ve diğer hukuki konular hakkında bilgi içerebilir.

Pro Bono Hizmetler: Gönüllü avukatlar, maddi gücü olmayan veya düşük gelirli kişilere ücretsiz veya düşük maliyetli hukuki hizmetler sunarlar. Bu hizmetler arasında dava açma, mahkemede temsil, yasal belgelerin hazırlanması gibi hukuki yardımlar bulunabilir.

Hukuk Eğitimi: Gönüllü avukatlar, hukuk eğitimi programlarına katılarak topluma hukukun temel prensipleri ve yasal haklar hakkında bilgi verirler. Bu programlar genellikle okullarda, topluluk merkezlerinde veya hukuk fakültelerinde düzenlenir.

Yasal Araştırma ve Analiz: Gönüllü avukatlar, belirli bir konuda araştırma yaparak ve hukuki analizler yaparak diğer hukuk profesyonellerine veya topluluğa yardımcı olabilirler. Bu, hukukun değişen yönleri hakkında farkındalık yaratmak veya topluma hukuki bilgi sağlamak için önemli bir hizmettir.

Yasal Yardım Klinikleri: Gönüllü avukatlar, genellikle yasal yardım kliniklerinde çalışarak, hukuki sorunları olan kişilere yardımcı olurlar. Bu klinikler, belirli günlerde veya belirli saatlerde ücretsiz hukuki danışmanlık hizmetleri sunarlar.

Sivil Haklar ve İnsan Hakları Savunuculuğu: Bazı gönüllü avukatlar, sivil haklar ve insan hakları savunuculuğu çalışmalarına katılarak, adaletsizlikle mücadele etmeye ve toplumun daha adil bir şekilde işlemesini sağlamaya çalışırlar.

Gönüllü avukatlar, toplumun hukuki ihtiyaçlarını karşılamak ve hukuka erişimi artırmak için çeşitli şekillerde hizmet sunarlar. Bu hizmetler, toplumun daha adil, eşitlikçi ve hukukun üstünlüğünü sağlamak amacıyla gerçekleştirilir.

İlginizi çekebilir: Güncel Noter Ücretleri 2023 Listesi | Noter Vekalet Ücreti

5 Yorum

  1. Sadece boşanma şiddet davalarında mı ücretsiz avukat hizmetinden yararlanabiliyoruz ders çalışan bir hukuk öğrencisiyim buradaki bakkal ve kiracısı gürültü yapıyor uyarınca hakaret tehdit ediyor ne yapabilirim

    1. Araştırmalarımıza göre gönüllü avukatlardan sadece şiddet mağduru kadın bireyler yararlanabiliyor. Fakat yaşadığınız sorun karşısında karakola şikayetçi olmak ya da CİMER’e başvurmak en iyi seçenek gibi görünüyor.

      1. Merhaba bir sorum olacaktı dayım anneannem den önce vefat etti çocukları ve eşi kalan borçlar için reddi miras yaptı şimdi anneannemden kalan evden hak alabilirlermi

  2. Merhaba ben esimden bosanmak istiyorum yillardir yalan dolan la yasamaktan biktim cok kez sans verdim verdim kendine ama birturlu deyismedi Bosanmak istiyorum sizinle nasil ihtibata girebilirim benim butcem Yok gelirim cok az oda fakturlerime yetmiyor cok. Caresizim

  3. Merhabalar, size bir konu hakkında danışmak istiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim. UYAP’tan isim davası açtım fakat harç veya masraf ücretlerini yatırmadım. Mahkeme tarafından gönderilen harç masraf bilgisi yoktur diyor. Ben yine de genel kısımdan, başvurma harcı yatırmam gerekli midir ? İsim davası için hangi harç ve masrafları ekleyip tutarı yatırmam gerekiyor. Lütfen yardım edin. 🙏

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu