Gezi RehberiPlaj ve Sahiller

En Güzel Gümüldür Plajları | 9 Harika Sahil | 2024 Yılı

Yaz tatili planlamaları arasında en çok Ege bölgesi tercih ediliyor. Buranın en popüler merkezlerinden birisi de Gümüldür plajları. Çok sayıda sahili bulunuyor olsa da henüz keşfedilmemiş yerleri de var. Ayrıca ilk defa buraya gelecek tatilciler için doğru plajı bulmak biraz zor olabiliyor. Çünkü kıyı şeridi ile ana yol arasında yazlık evler bulunuyor. Kıyı tam olarak görülmediği için denize girilebilecek yerler bir sorunsala dönüşebiliyor. 2024 yaz tatilinde masmavi denizlerde serinlemek isteyenler için harika tavsiyelerde bulunduk. Yazıda en iyi ücretli ve en güzel ücretsiz Gümüldür plajlarının neresi olduğunu keşfedeceksiniz. Keyifli okumalar dileriz.

gumuldur-plajlari-1

En Güzel Gümüldür Plajları

İzmir’in en güzel tatil cennetleri arasında Gümüldür gösterilmekte. Haksız da sayılmaz. Zira upuzun sahil şeridi ile her sene yüz binlerce deniz, kum ve güneş tutkununu ağırlıyor. Diğer yandan bölge günübirlik deniz turizmi açısından da çok aktif. Zira hem Kuşadası’na hem de İzmir merkeze çok yakın bir mesafede bulunuyor. Çok sayıda sahilin olması çoğu tatilci için bir sorun haline dönüşebiliyor. Bunun için en güzel Gümüldür plajları hakkında fikir sahibi olmak önemli. Hangi sahillerde denize girileceğine bu şekilde karar verebilirsiniz.

Gümüldür bölgesinin en güzel plajları:

  • Gümüldür Halk Plajı
  • Gümüldür Yalı Castle Plajı
  • Denizatı Tatil Köyü Plajı
  • Ortaköy Plajı
  • Ürkmez Belediye Plajı
  • İpekkum Plajı
  • Çukuraltı Halk Plajı
  • Lookea Maxima Bay Plajı
  • Club Cactus Plajı

Tatil planlamanızı yaparken yukarıdaki listede yer alan sahilleri ekleyebilirsiniz. Plansız gidildiğinde güzel bir denize erişmek zor oluyor. Bir de farklı noktalarda plajlar olduğu için bulmak biraz vakit alabiliyor. Şimdi de detaylarına bakalım.

gumuldur-plajlari-2
Gümüldür Plajları

Gümüldür Halk Plajı

Bölgenin en çok tercih edilen yerlerinden biri olarak Gümüldür Halk plajı demek mümkün. Merkezi bir lokasyonda olması bunun en temel sebebi. Ayrıca duş, WC, restoran ve şezlong gibi hizmetleri de var. Denizi temiz ve derin değil. Kıyıdan yaklaşık 8-10 metre mesafeye kadar boyu geçmiyor. Çocuklu aileler için iyi bir seçenek oluşturuyor. Suyu ise ideal sıcaklıkta. Soğuk sevmeyenler için bu önemli bir detay. Girişte ücret yok. Fakat şezlong ya da şemsiye kiralamak istenildiğinde ödeme yapılması gerekiyor. 2024 yılında 25 TL ile 50 TL arasında bir giriş bedeli olduğunu belirtelim.

Gümüldür Yalı Castle Plajı

Aynı zamanda Aquapark olan Yalı Castle, harika plajıyla da tatilcileri cezbeden bir yer. Geniş ve kumluk sahili var. Temizliğe özen gösterildiğini belirtelim. Yosun ve çöp gibi bir sorunsal ile karşılaşmıyorsunuz. Suyu ise biraz soğuk. Ama sıcak günler için bu bir avantaj olabilir kimi için. Diğer bir önemli konu da giriş ücreti. Tek bir ödeme yaparak hem havuz imkanından hem de sahilinden faydalanıyorsunuz. Çocuklar için ücret alınmazken yetişkinler kişi başı 190 TL ödüyor. Her yıl bu rakamların güncellendiğini belirtelim.

Denizatı Tatil Köyü Plajı

En güzel Gümüldür plajları arasında gösterilen Deziatı Tatil Köyü, gerçekten de bu unvanını hak ediyor. Özel bir işletme olsa da makul giriş ücretleriyle her bütçeden birey sahili kullanabilir. Kıyısı kumluk, denizi ise berrak ve ılık. Ayrıca sahilde yeterli sayıda duş ve WC imkanları da bulunuyor. Tatile gelmişken en iyisi olsun diyenler burayı tercih edebilir.

gumuldur-plajlari-3

Ortaköy Plajı

Bazı sahiller vardır, bir defa keşfettikten sonra her yaz mutlaka uğranılır. Ortaköy plajı da bunlardan birisi. Gümüldür merkezde bulunuyor. Yaz aylarının o turist kalabalığında dahi burası sessiz ve sakin oluyor. Dinlenmek ve huzur isteyenler için güzel bir seçenek. Giriş ücreti yok. Yani ücretsiz Gümüldür plajları arasında yer almaktadır. Dilerseniz alanda kafe ve market bulunuyor. Buralardan ihtiyaçlarınızı rahatlıkla giderebilirsiniz. Son olarak suyun biraz derin olduğunu belirtelim. Yüzme bilenler için güzel bir durum.

Ürkmez Belediye Plajı

Halk plajları genelde yaz aylarında aşırı kalabalık olmasıyla bilinir. Fakat Ürkmez Belediye Plajı bu kalıbın dışarısında yer alıyor. Çünkü Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında bile oldukça sakin sahili var. Kafa dinlemek isteyenler burayı keşfedebilir. Belediye işletmesi olduğu için giriş ücreti yok. WC ve duş gibi ihtiyaçlarını alandaki ücretsiz yerlerden gideriyorsunuz. Gıda ve sıvı ihtiyaçlarının için de güzel kafe marketler bulunuyor. Derinliğini merak edenler için de belirtelim ki gayet sığ yapıda. Çocuklar rahatlıkla kıyıda oynayabilir.

gumuldur-plajlari-4

İpekkum Plajı

Sadece Gümüldür plajları arasında değil aynı zamanda İzmir’in de incisi diyebiliriz İpekkum plajı için. Gerçekten de isminin hakkını veren bir kuma sahip. Sessiz ve huzurlu yapısına bir de ekonomik oluşu öne çıkınca vazgeçilmez seçenek oluşturuyor. Mavi bayraklı bir deniz. Giriş ise ücretsiz. Fakat şezlong ve şemsiye kiralama ücretli. 2024 yılında 50 TL ile 75 TL aralığında bu hizmeti veriyorlar.

Çukuraltı Halk Plajı

Gümüldür’deki tatilciler için en güzel sahil seçeneklerinden birini de Çukuraltı Halk plajı oluşturuyor. Mavi bayrak sahibi bir denizi var. Tahmin edileceği üzer oldukça berrak yapıda. Suyu soğuk değil. Yaz aylarında 26 – 27 dereceleri görüyor. Derinliğinin ideal oluşu da özellikle çocuklu aileleri ilgilendiriyor. Ebeveyneler kıyıda güneşlenirken çocuklar sahilde gönül rahatlığıyla oynayabilir. Eğer kendi aracınız ile gelecekseniz park edebileceğiniz ücretsiz alanlar var. Girişte de para ödemiyorsunuz. Sadece şezlong ve şemsiye kiralama hizmetleri ücretli tarifeye giriyor.

Lookea Maxima Bay Plajı

Genel konsepti konaklama yeri olan bir turizm işletmesi Lookea Maxima Bay. Fakat geniş ve temiz bir sahile sahip olduğu için dışarıdan da ücretli giriş imkanı sunuluyor. Denizi sıcak ve derin değil. Tam da tatilcilerin aradığı niteliklere sahip. Bu sebeple en güzel Gümüldür plajları arasında yer alıyor. Ancak giriş ücretleri bu sene biraz pahalı. 75 TL ile 100 TL aralığında bir fiyat alıyorlar.

gumuldur-plajlari-5

Club Cactus Plajı

Tatil beldesi olan Club Cactus, haftanın belli dönemlerinde dışarıdan halka da plajını açıyor. Ücretli giriş var. Biraz yüksek bir bedel alınsa da içeride şezlong ve şemsiye kullanımından para almıyorlar. Bu da biraz cazip hale getiriyor. En iyi Gümüldür plajı arasında yer almasının sebebi ise denizinin mavi bayrak olması. Kıyısı kadar denizi de temiz ve kumluk. Ayrıca derin değil. 10-12 metre yürüseniz bile boyunuzu geçmiyor.

Gümüldür Plajları Temiz mi?

Çok sayıda plajları incelediğimizde %80’lik kısmının temiz olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de Ürkmez Belediye Plajı, İncekum Plajı ve Ortaköy Plajı buna örnek gösterilebilir. Temiz plaj arayanlar için bu üç seçeneği öneriyoruz.

Gümüldür Plajları Taşlık mı?

Keyifli bir yüzüş süreci için kıyının ve denizin içi taşlık olmaması gerekir. Zeminin kumluk olması rahat bir yüzüşe imkan tanır. Gümüldür plajları arasında bu özelliği taşıyan en önemli yerler Denizatı Tatil Köyü ve Yalı Castle plajı olarak öne çıkıyor.

gumuldur-plajlari-7

Gümüldür Plajları Derin mi?

Kıyı şeridi derinlik bakımından ideal seviyede. Yer yer değişkenlikler görülse de genel olarak kıyıdan açığa doğru 8-10 metre bir insan boyu kadar. Çocuklar rahatlıkla buraya getirilebilir.

Gümüldür Plajları Soğuk mu?

Yaz aylarında denize girip serinlemek istenir. Ama suyun aşırı soğuk olması tatilciler için iyi bir faktör değil. Genel olarak Gümüldür plajları biraz soğuk seviyededir. Yazın 23-27 derece aralığında olduğu görülür.

Gümüldür Plajı Arayanlara 2024 Tavsiyesi

Gümüldür bölgesinde onlarca plaj ve koy bulunuyor. Gidecek yere karar vermekte zorlanıyorsanız size bonus bir tavsiyede bulunacağız. Orman Kampının harika bir sahil şeridi var. Kumluk ve 3 – 5 metre kadar sığ suya sahip. Çocuklu aileler yazın buraya akın ediyor. Mangal, market ve kamp seçenekleriyle de tatiliniz için iyi bir seçenek yaratıyor. Elbette günübirlik de seçebilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz.

 

İlginizi çekebilir: İzmir Karagöl Tabiat Parkı Kamp ve Piknik Alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu