KültürelSanat

ABD’de İçki Yasağı ve Mafyanın Yükselişi | 2024

İçki, insanlık tarihi boyunca toplumlar arasında her zaman bir sorunsal olmuştur. Özellikle dini cemaatler alkolün toplum hayatının dışına atılması için zaman zaman eylemlerde bulunmuş fakat uygulanmaya çalışılan bu yasaklar her zaman toplumun reddedişi ile karşılaşmıştır. En katı yönetimlerde dahi yasaklar karşılık bulmamıştır.

İçki, insanlık tarihi boyunca toplumlar arasında her zaman bir sorunsal olmuştur. Özellikle dini cemaatler alkolün toplum hayatının dışına atılması için zaman zaman eylemlerde bulunmuş fakat uygulanmaya çalışılan bu yasaklar her zaman toplumun reddedişi ile karşılaşmıştır. En katı yönetimlerde dahi yasaklar karşılık bulmamıştır.

İçki yasağının en ilginç uygulamalarından biri ise Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanmıştır. Çünkü uygulanan yasak Amerika’yı hem güvenlik hem ekonomik hem de siyasal açıdan sarsmıştır.

icki-yasagi-2
ABD’de İçki Yasağı

Amerika Birleşik Devletleri’nde içki yasağı uygulaması konusu 1850 yıllarına kadar dayanıyordu. Hatta bazı eyaletlerde bu yasak elli yılı aşkın bir süredir uygulanıyordu. Amerika’nın 1800’lü yılların sonu ve 1900’lü yılların başında bütün dünyadan işçi kabul etmesi içki kullanımını da arttırmıştı. Çünkü ağır iş şartlarında çalışan işçiler paydos saatlerinde biraz olsun kafalarını dağıtmak ve ağır iş stresinden kurtulmak için barlara gidiyorlardı. Rutine dönüşen ve gittikçe yaygınlaşan bu davranışın karşısında bir süre sonra içki yasağını isteyenler eylemler yapmaya başladı.

ABD’de İçki Yasağı

İçki yasağını savunan topluluklar ise dini cemaatler, kadın dernekleri ve sağlıkçılardı. İçki yasağını savunan kalabalıklar gün geçtikçe artmaya, siyaset üzerinde etkili olmaya başladılar. Savundukları tez ise içkinin aile yapısını bozduğu, şiddet ve yoksulluğa neden olmasıydı. İçki yasağı bir süre sonra meclisin önüne yasa tasarısı olarak geldi. Oy çokluğuyla kabul edilen yasağı Başkan Woodrow Wilson onayladı. Yasanın yürürlüğe girme tarihi ise 17 Ocak 1920’ydi. Artık Amerika Birleşik Devletleri’nde alkol satışı, taşınması ve üretimi yasaktı.

Yasağın hemen ardından içki sektöründe çalışan binlerce işçi işsiz kaldı. Yasa çıkmıştı fakat devletin alkol yasağını ülkenin her yerinde denetleyecek bir güvenlik gücü yoktu. Bu yüzden özellikle büyük şehirlerde gizli bir şekilde alkol üretimi başladı. Bununla beraber gizli barlar, şehrin borum katlarında dans eğlenceleri arasında insanlara hizmet vermeye başladı. Yaygınlaşan ev üretimi içki durumuna karşı içki yasağını savunanlar, satılan saf alkolün içine zehirleyici maddeler koyulması için tekrar eylemlere başladı.

ABD'de İçki Yasağı ve Mafyanın Yükselişi | 2024 - icki yasagi 3

Bu noktadan sonra yasa dışı bazı isimler ülke dışındaki bağlantılarıyla ülke çapında seri bir şekilde illegal içki üretimine başladı. Bu isimlerin en ünlüleri Amerikan mayfa tarihine geçmiş olan Al Capone, Lucky Luciano, Dutch Shultz’du. Mafya, bir zaman sonra denetimlerden kurtulmak için polis ve siyasetçilere rüşvetler vermeye başladı. Bu durum yıllar içinde mafyanın kendi polisinin ve kendi siyasetçisinin olmasına kadar gitti.

1920 yılında borsanın çökmesiyle Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşadı. Milyonlarca insan işsiz kaldı. İnsanlar hayatlarına devam edebilmek için aş evlerine başvuruyordu. Böylesi bir moral çöküntüsünün sonrasında ülke genelinde yasa dışı içkiye rağbet daha da arttı. Böylelikle yasa dışı içki piyasasını ellerinde bulunduran mafyalar kriz döneminde servetlerine servet kattı.

İçki yasağı gelen tepkiler sonrasına Başkan Roosevelt 1933 yılında ilk başta kısmen, hemen sonra ise tamamen kaldırdı. Fakat içki yasağı zamanında güçlenen mafya grupları uzun yıllar Amerikan ekonomi ve siyaset dünyasında büyük bir role sahip oldu.

 

Hazırlayan: Osman İlhan

İlginizi Çekebilir: Manaki Kardeşler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu