Aktif YaşamKamp

İzmir Karagöl Tabiat Parkı Kamp ve Piknik Alanı

İzmir Karagöl Tabiat Parkı, yeşilin her tonu olan bitki çeşitliliği ile şehrin gürültüsünden uzak bir gün geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği tabiat harikası bir yer. Ağaçların arasında saklı bir cennet adeta. Konum olarak şehir merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıkta. Yol boyunca birçok ağaç ve bitki türüne rastlamanız mümkün. Karagöl’e yaklaşırken yol kenarlarında koyu gölge ağaçların altında doğal kaynak suyu olan çeşmeler karşılıyor sizi.

Yaz sıcaklarına rağmen zirveye yakın bu çeşmeler kısa molalar verip serin havayı hissetmek için ya da termosunuzda var ise sıcak bir kahve içmek için muhteşem bir doğa manzarasına sahip. Kış aylarında buz gibi olan bu ağaç altları, yaz sıcaklarında koyu gölgede serinlemek isteyenler için bire bir. Kahvenizi yudumlarken kuş sesleri de size eşlik ediyor. Size de bu eşsiz doğal güzelliği keşfetmek kalıyor.

izmir-karagol-tabiat-parki-3
İzmir Karagöl Tabiat Parkı

İzmir Karagöl Tabiat Parkı Kamp ve Piknik Alanı

İzmir Karagöl tabiat parkı, kamp yapmak isteyenler ve günübirlik pikniğe gelenlerin uğrak yeri. Özellikle hafta içi gittiğinizde çok sakin. Kalabalıktan uzak günlerde doğayla iç içe hissedebiliyorsunuz. Gölün kenarına sandalyelerinizi atıp, suyun huzurunda kaybolabiliyorsunuz. Arkanızı yemyeşil ağaçlara verip şehirde yaşadığınızı kısa süreli de olsa unutabiliyorsunuz burada.

Karagöl, ailece gelip, hoşça vakit geçirebileceğiniz muhteşem bir doğaya sahip. Sadece doğayla iç içe olabilmek için gelip kahvenizi yudumlayıp, kuş sesleri eşliğinde kitabınızı okuyabilirsiniz. Ya da ailece gelip göl manzarasına karşı pikniğinizi yapıp eğlenebilirsiniz. Çocuklar için oyun oynayabilecekleri geniş alanların yanı sıra oyun parkları da bulunuyor.

izmir-karagol-tabiat-parki-1
İzmir Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl’de Kamp Yapılır mı?

Bir hafta sonu şehir kalabalığından bunaldığınızda çadırınızı alıp kamp yapabileceğiniz eşsiz bir doğaya sahip. Geçtiğimiz yaz çadırımızı ve kamp malzemelerimizi alıp doğayla iç içe bir gece geçirme fırsatımız oldu. Gün batıp kalabalık dağıldığında sadece suyun huzuru karşılıyor sizi. Bir de gökyüzünde bu kadar fazla yıldız olduğuna ilk kez tanık oluyorsunuz.

Çadır kampı yapabileceğiniz gibi karavanı ile gelecek olanlar için de müsait. Tabiat parkı içerisinde bir kır lokantası ve büfe bulunuyor. Acil ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabiliyorsunuz. Çadır kamp alanlarının önlerinde piknik masaları bulunuyor. Göl kıyısında yer alan piknik masalarında hem manzarayı izleyebilir hem de yemeğinizi yiyebilirsiniz. Sabah doğanın içerisinde gün doğumunu izlemek ise paha biçilemez. Gece bir anda serinleyen bir hava karşılıyor sizleri o nedenle yanınızda kalın bir şeyler mutlaka bulundurun. Bir de sivrisinekler için hazırlıklı gelin.

izmir-karagol-tabiat-parki-2
İzmir Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl’de Mangal Yakılır mı?

İzmir Karagöl tabiat parkı, kontrollü bir şekilde mangal yakabileceğiniz bir piknik alanı. Mangalınızı yapıp bitirdikten sonra küllerinizi boşaltabileceğiniz teneke kutular mevcut. Doğanın ve ağaçların yanıp zarar görmemesi adına, külünüzü toprağa boşaltmamanız için uyarı levhalarına rastlıyorsunuz. Kurallara uymazsanız uyarı alabilirsiniz.

Mangal malzemelerinizi burada temin edebileceğiniz bir yer bulunmuyor. O nedenle gelirken mangal için geliyorsanız mutlaka hazırlıklı gelin. Aksi takdirde mangal hayalleriniz suya düşebilir. Piknik alanı içerisinde dilediğiniz yerde mangal yakabilir, pikniğin tadını çıkarabilirsiniz.

Şehrin gürültüsünden ve bungunluğundan sıkılan kişiler için Karagöl eşsiz bir huzur imkanı sunuyor.

Karagöl’de Balık Tutmak Yasak mı?

İzmir Karagöl tabiat parkı, İzmir’in Karşıyaka ilçesine 27km uzaklıkta tektonik bir göl. İçerisinde birçok balık çeşitliliği bulunan gölden avlanmak yasak. Küçük bir göl olan Karagöl balık çeşitliliği azalmaması için avlanma yasağı getirmiş.

Olta takımınızı alıp geldiyseniz girişte bulunan görevlilere mutlaka danışın. Avlanmamanız konusunda sizi uyaracaklardır. Ayrıca bilmeden avlananlar da anons ile uyarılıyor piknik alanında. O nedenle balık tutma planı ile geliyorsanız Karagöl’de balık tutmak yasak.

izmir-karagol-tabiat-parki-5

İzmir Karagöl Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Karagöl’e günlük olarak piknik için gelebileceğiniz gibi çadır kamp ya da karavan kamp için de ziyaret edebilirsiniz. Yaz ve kış aylarında günübirlik ziyaretçiler için farklı kapanış saatleri var. Yaz döneminde piknik alanına 08:00’da giriş yapıp en geç 20:30’da çıkış yapmanız gerekiyor. Kapanış saati yaklaştığında anons ile bildiriliyor.

Kış döneminde ise, kapanış saati gün erken battığı için 18:00 olarak belirlenmiş. 2022 güncel Karagöl giriş ücreti otomobil girişi için 40 TL, günübirlik girişler için kişi başı 20 TL olarak belirlenmiş. Çadırınız ile gelip kamp yapmak istediğinizde ise kamp ücreti 40 TL, karavan ise 160 TL olarak talep edilmektedir. Gece kullanılan elektrik ücreti de bu ücretlere ilave ediliyor.

Kamp ve giriş ücretleri birçok özel işletme fiyatına göre oldukça makul. Piknik alanı içinde çeşme, tuvalet, duş alanları da mevcut. Bunlardan da ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz. Koyu gölge çam ağaçlarının altına çadırınızı kurduktan sonra size sadece doğanın keyfini çıkarmak kalıyor.

Karagöl’e giriş ücreti listesi:

  • Otomobil ile Karagöl’e giriş ücreti 40 TL
  • Günübirlik Karagöl’e giriş ücreti 20 TL
  • Çadır ile kamp ücreti 40 TL (Gecelik)
  • Karavan ile Karagöl kamp ücreti 160 TL (gecelik)
  • Kamp elektrik ücreti (Ücretsiz)
  • Ortak alan kullanımı (Ücretsiz)

İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede?

İzmir’in Yamanlar Dağı’nda bulunan İzmir Karagöl tabiat parkı Menemen ilçesine bağlı. Biz Karşıyaka’da ikamet ettiğimiz için sadece yarım saatlik mesafede. Şehrin gürültüsünden ve kaosundan uzaklaşmak istediğimizde hayata burada kısa bir mola verebiliyoruz. Burada geçirilecek bir gün bile tüm yorgunluğunuzu alıyor. İzmir şehir merkezinden 35km, Karşıyaka’dan ise 27 km uzaklıkta.

Menemen ilçe merkezine uzaklığı ise 47km. Ne yazık ki Karagöl’e toplu taşıma ile ulaşım sağlanamıyor. Şahsi araçlarınız ile gelmeniz gerekli. Yolları araç trafiği için oldukça iyi. Aynı zamanda piknik alanı dışında da patika yürüyüş yolları yer alıyor. Burada yürüyüşe çıkarak yeşilin her tonuyla iç içe olabiliyorsunuz.

izmir-karagol-tabiat-parki-6

İzmir Karagöl Tabiat Parkı Açık mı?

İzmir Karagöl tabiat parkı yaz kış açık bir piknik alanı. Yılın her döneminde ziyaret edip kamp yapabilir ya da piknik ve mangala gidebilirsiniz. Günübirlik geldiğinizde ancak kapanış saatine kadar kalabiliyorsunuz. Kamp yapacak olanlar için saat sınırı bulunmuyor.

Ancak geçen yıl hatırlayacağınız üzere sık sık orman yangınları oldu ülkemizde. Ağustos ayı boyunca bir ay süreyle Karagöl’e girişler kapatıldı. Aşırı sıcakların olduğu dönemlerde yangın çıkma olasılığına karşılık bu gibi önlemler alınabiliyor. Tabiat harikası ormanların korunması ve zarar görmemesi için kurallara uymak gerekli.

Karagöl tabiat parkı açılış ve kapanış saatleri:

Pazartesi24 saat açık
Salı24 saat açık
Çarşamba24 saat açık
Perşembe24 saat açık
Cuma24 saat açık
Cumartesi24 saat açık
Pazar24 saat açık

 

Telefon: (0232) 369 50 55

Adres: İzmir’in Menemen ilçesine bağlı bir tabiat parkı.

Web Sitesi: izmirkaragol.tabiat.gov.tr

 

İlginizi Çekebilir: Urfa Gezi Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu