Gezi Rehberi

İzmir Karşıyaka’da Gezilecek Yerler | 10 Harika Gezi Önerisi

Karşıyaka’da gezilecek yerler nerelerdir? Karşıyaka İzmir’in en nadide semtlerinden birisi. Denizi, havası, çarşısı, tarihi yerleri ve kendine has lezzetleriyle Karşıyaka ayrı bir şehir gibi. Bu şirin ilçeye nasıl ulaşım sağlayabilirsiniz? Karşıyaka çok yönlü bir ulaşım ağına sahip. En çok tercih edilen ve Karşıyakalıların en sevdiği ulaşım elbette ki Vapur ile ulaşımdır.

Vapur dışında da ulaşım için tramvay, otobüs, dolmuş ve treni de tercih edebilirsiniz. Vapur ile karşı tarafa geçerken denizi seyredebilir yanınızda var ise martılara gevrek atabilirsiniz. Dört mevsimi de sıcak bir iklime sahip olan İzmir kış aylarında da ılık havasıyla gezmeye uygundur. Yaz aylarında nemli ve sıcak bir havaya sahip olduğu için gezmekte zorlanabilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar ayları gezmek için en uygun zamanlardır.

Dolmuş duraklarından vapur iskelesine doğru yürürken yol boyunca denizi selamlarsınız. Vapur iskelesi yakınında yem atmanızı bekleyen güvercinler karşılar sizi. Bir de tezgâhlarda sıcak gevrek ve boyoz satıcıları. Peki, Karşıyaka’da gezilecek yerler listesinde nereler var? Geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerleri bir İzmirli olarak sizler için listeledik.

Her gün dolup taşan çarşısında sadece sevgi yolunu gezmek yerine, ara sokaklarını da gezebilir ve birçok farklı lezzet deneyebilirsiniz. Sokak aralarında kokoreç, döner kokuları sizi çağırabilir. Aynı zamanda her köşe başında midye tezgâhları da görebilirsiniz. Ve aradığınız baskısı olmayan kitapları Karşıyaka sahaflarında bulabilirsiniz. Gelin Karşıyaka’da gezilecek yerlere birlikte göz atalım.

karsiyakada-gezilecek-yerler-1
Karşıyaka’da Gezilecek Yerler

İzmir Karşıyaka’da Gezilecek Yerler Listesi

İzmir Karşıyaka’da gezilecek yerler arasında; Karşıyaka çarşı, Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, Karagöl Tabiat Parkı, Bostanlı sahil yürüyüş yolu, Uşakizade Köşkü, Tarihi Alibey Hamamı, Bostanlı Balıkçı Barınağı, Helen Katolik Kilisesi, Karşıyaka Bilim Müzesi ve Gondol Kafe Restoran sayılabilir. Tüm bunların yanı sıra hiçbir şey yapmasanız bile sahildeki kafelerde soğuk birer bira eşliğinde taraftarı olduğunuz takımın maçlarını izleyebilirsiniz.

karsiyakada-gezilecek-yerler-2
Karşıyaka’da Gezilecek Yerler

İzmir Karşıyaka’da gezilecek yerler ve yapılacaklar listesi:

  • Karşıyaka çarşısı
  • Hamza Rüstem Fotoğraf Evi
  • Karagöl Tabiat Parkı
  • Bostanlı Sahili yürüyüşü
  • Uşakizade Köşkü
  • Tarihi Alibey Hamamı
  • Bostanlı Balıkçı Barınağı
  • Helen Katolik Kilisesi
  • Karşıyaka Bilim Müzesi
  • Gondol Kafe Restoran

1.      Karşıyaka Çarşısı: Tarihi Çarşıda Alışveriş Keyfi

Karşıyaka çarşısı İzmir’in en popüler çarşılarından birisidir. Tarihi bir geçmişe sahip olan çarşı gelenekselleşmiş lezzetleriyle, alışveriş yapabileceğiniz, sahilinde yürüyebileceğiniz muhteşem bir konuma sahiptir. Her gün yüzlerce kişi bu çarşıyı ziyaret ederek hem gezip hem de mis gibi deniz havasının tadını çıkarıyor. Sadece ana caddesi değil ara sokaklarında da aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

karsiyakada-gezilecek-yerler-4

Sadece lezzetleri değil, kitapevlerini de en fazla bünyesinde bulunduran bir semttir. Pan Kitapevinde kahvenizi içerken birbirinden güzel kitapları da okuyabilirsiniz. Sahilde yer alan İş Bankası Kültür yayınları da çarşıya gelen İzmirlilerin uğrak yeridir. Elbette ki çarşıdaki simit evlerini de unutmamak gerek. Çarşı boyunca yemek için mis gibi bir gevrek ya da boyoz almayı da unutmayın.

İlginizi çekebilir: En Popüler 10 İzmir Karşıyaka Halı Yıkama Firması ve Fiyatı

2.      Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

Ünlü fotoğraf sanatçısı Hamza Rüstem anısına hazırlanan Fotoğraf evi Karşıyakalıların uğrak yeri. Burada geçmişte çekilmiş siyah beyaz fotoğraflar, fotoğraf makineleri ve bu fotoğraf makinelerinin çok sayıda ekipmanlarını bulabilirsiniz. Geçmiş yıllarda fotoğrafların karanlık oda da banyo edildiği bir alan bile bulunuyor. Herhangi bir ücret talep edilmeyen Hamza Rüstem Fotoğraf evi Pazar günü hariç her gün açık.

3.      Bostanlı Sahili: Güzel Havalarda Günbatımı İçin Tercih Edin

Bostanlı sahili geçtiğimiz yıllarda yenilenen çevre düzenlemeleriyle İzmirlilerin en çok toplanma alanları arasında yer alıyor. Özellikle yaz sıcaklarında kamp sandalyesini ve masasını alan herkes burada denizin ve serin havanın tadını çıkarıyor. Yürüyüş yollarının yanı sıra Bostanlı sahilde bisiklet yolları, oturma alanları, basketbol, tenis, voleybol oynayabileceğiniz sosyal tesisler, kafe ve restoranlar da bulunuyor.

Bahar aylarında da uçurtmanızı alıp çocuklarınızla uçurabileceğiniz geniş bir çim alan da bulunuyor. Karşıyaka’da gezilecek yerler arasında ailece gelip zaman geçirebileceğiniz en popüler yerler arasında Bostanlı sahili saymak yanlış olmaz. Yasemin Kafede de gün batımını izlerken kahvenizi de yudumlayabilirsiniz.

4.      Zübeyde Hanım Anıt Mezarı

Karşıyaka Alaybey’de bulunan Zübeyde Hanım Anıt mezarı İzmirlilerin en çok ziyaret ettiği yerleden birisidir. Şehir dışından gezmeye gelenlerde bu anıt mezarı görmeye mutlaka giderler. Yemyeşil park içerisinde karşımıza çıkan anıt mezar asırlık çınar ağaçlarının altında bulunuyor.

İlginizi çekebilir: Şirince’de Gezilecek Yerler | 1 Günde Şirince Gezisi

5.      Karagöl Tabiat Parkı

Karşıyaka’da gezilecek yerler arasında Yamanlar Dağı’nda bulunan bir doğa harikası olan Karagöl Tabiat parkı da bulunuyor. Buraya kadar gelmişken çam ormanlarının arasına gizlenmiş gölü ziyaret etmeden dönmeyin. Yol boyunca yemyeşil ağaçların arasında yol alırken sizi doğa içerisine gizlenmiş Karagöl sizi karşılıyor.

karsiyakada-gezilecek-yerler-5

Tabiat parkı içerisinde piknik ve mangal alanları da bulunuyor. Kamp yapmak isterseniz de kamp malzemelerinizle gelip burada konaklayabilir ve gece yıldızların ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

6.      Helen Katolik Kilisesi

Karşıyaka’da gezilecek yerler arasında tarihi bir güzellik de görmek istiyorsanız Helen Katolik Kilisesini ziyaret edebilirsiniz. 1882 yılında inşa edilen kilise yapıldığı yıllarda 150 Katolik aileye dini hizmet vermiştir. Gotik mimariyle yapılmış olan kilise günümüzde şimdiki haliyle bile göz doldurmaktadır. Birçok deprem atlatmasına rağmen de halen ayakta kalmayı başarmıştır.

Günümüzde de halen cumartesi ve pazar günleri ayin yapılmaya devam etmektedir. Giriş için herhangi bir ücret talep edilmeyen kiliseyi haftanın yedi günü ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Amadeus Tiyatro Etkinlik Takvimi 2023 | Antalya Bursa İzmir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu