Seyahat İpuçlarıGezi Rehberi

İzmir Manzaralı Yerler | 7 Harika Manzara Noktası | 2024

İzmir’e seyahat için geldiyseniz ve İzmir manzaralı yerler neresidir diye merak ediyorsanız sizlere yol gösterici olabilecek yazımızı okuyarak rotanızı belirleyebilirsiniz. Gelin tüm şehri izleyebileceğiniz, havası, suyu, sokakları, sahil şeridi, enerjisi ile en güzel İzmir manzaralarına bir göz atalım.

İzmir manzaralı yerler denilince neredeyse birçok sokağı denize çıkan şehirde pek çok yer akla gelebilir. Mavişehir’den başlayıp İnciraltı’na kadar uzanan sahil şeridi üzerinde çok sayıda manzara noktası ile karşılaşabilirsiniz. Şehir içinde doğanın keyfini çıkarmak isteyenler için ya da tarihi bir mekândan tüm şehri seyre dalabilmeniz için çok güzel manzara noktaları keşfedebilirsiniz.

İzmir’e seyahat için geldiyseniz ve İzmir manzaralı yerler neresidir diye merak ediyorsanız sizlere yol gösterici olabilecek yazımızı okuyarak rotanızı belirleyebilirsiniz. Gelin tüm şehri izleyebileceğiniz, havası, suyu, sokakları, sahil şeridi, enerjisi ile en güzel İzmir manzaralarına bir göz atalım.

izmir-manzarali-yerler-3

İzmir Manzaralı Yerler Tavsiye Listesi

İzmir’in neresinden bakarsanız bakın eşsiz bir manzara ile karşılaşırsınız. Boydan boya uzanan sahil şeridi ile her sokağı neredeyse eşsiz bir manzaraya açılır. Bazı yokuşları tırmanmak çepeçevre göreceğiniz bir İzmir manzarasına açılabilir. Bazı İzmir manzaralı yerler, orman ve doğa manzarası içinde yer alırken bazıları tarih ile iç içe hem manzarayı izleyebileceğiniz hem de akşam yemeğinizi yiyerek hayallere dalabileceğiniz muhteşem yerler. Sizleri izlerken büyüleyecek İzmir manzaralı yerler tavsiyesi listesini birlikte inceleyelim.

 • Balçova Teleferik
 • Tarihi Asansör
 • Varyant
 • Seyirtepe
 • Homeros Vadisi
 • Kadifekale
 • Susuzdede Parkı
izmir-manzarali-yerler-2
İzmir Manzaralı Yerler

1.      Balçova Teleferik: İzmir’e Kuşbakışı Manzara

İzmir’i yemyeşil bir doğa içerisinden kuşbakışı olarak izlemek istiyorsanız en güzel manzaralardan birisidir Balçova teleferik. 1947 yılında kurulmuş olan teleferik 75 yıldır İzmir halkına hizmet vermeye devam ediyor.

8 kişilik kapalı gondollar ile zirveye çıkabiliyorsunuz. Zirvede manzaranın yanı sıra orman içinde kontrollü mangal yapabileceğiniz piknik alanları da bulunuyor. Belediye tarafından işletildiği için de fiyatlar oldukça makul.

izmir-manzarali-yerler-4
İzmir Manzaralı Yerler

2.      Tarihi Asansör: Karataş’ta Güzel Bir İzmir Manzarası

İzmir’in sembol yapılarından birisi olan tarihi asansör 1907 yılında Nesim Levi tarafından inşa ettirilmiş. Gece manzarası ayrı güzel gündüz manzarası ayrı güzel İzmir manzaralı yerler arasında en büyüleyici manzaraya sahip mekânlardan birisidir. Aynı zamanda tarihi asansörde akşam yemeğinizi yiyebileceğiniz hoş bir restoranda bulunuyor.

3.      Varyant: İzmir Ayaklarınızın Altında

Eşrefpaşa’dan Konak’a uzanan bölgede yer alan varyant körfez manzarasını en iyi gözlemleyebileceğiniz yerlerden birisidir. Konak otobüsleri ile bu eşsiz manzaraya en kolay yoldan ulaşabilirsiniz. Varyanttan aşağıya doğru inerken her aşamada ayrı bir manzaranın keyfine varabilirsiniz.

https://youtu.be/kqDMH7p2U3s

4.      Seyirtepe: Karşıyaka’dan İzmir’e Bakış

Seyirtepe tüm İzmir’i görebileceğiniz muhteşem bir konumda yer alıyor. Buradan gün doğumunu izleyebileceğiniz gibi güneşin batışını da izleyebilirsiniz. Seyirtepe üzerinde yer alan restoranda yemeğinizi yiyip, kahvenizi içerek geçen vapurları ve gemileri izlemek ayrı bir keyifli. İzmir manzaralı yerler arasında en bilinen ve en çok tercih edilen yerlerden de birisidir. Özellikle kahve eşliğinde gün batımını izlemek ayrı bir keyif.

5.      Homeros Vadisi: Farklı ve Özel Bir Manzara

Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Homeros vadisi ismini MÖ. 8. Yüzyılda İzmir’de yaşadığı düşünülen İlyada ve Odysseia’nın derleyicisi olan Homeros’tan almıştır. Bu eşsiz manzara etrafında aynı zamanda yürüyüş parkurları, piknik alanları ve mini bir amfi tiyatroda bulunuyor. Doğa ile baş başa olacağınız eşsiz bir manzara sizleri bekliyor.

6.      Kadifekale: Tarihi Kale İçinden İzmir Manzarası

Arkanızı tarihe verip İzmir körfezini izlemek isterseniz İzmir manzaralı yerler arasında akla ilk geleceklerden birisi olan Kadifekale’yi ziyaret edebilirsiniz. Bizans kalıntıları ve su sarnıçlarının bulunduğu tarihi yapı konumu ile tüm İzmir’i görebileceğiniz bir noktada yer alıyor. Son yıllarda etrafında yer alan çarpık kentleşmenin kaldırılmasıyla daha bir gün yüzüne çıkmış gibi görünüyor.

7.      Susuzdede Parkı: Göztepe’de Güzel Bir Manzara

En güzel manzaralardan birisi arasında yer alan Susuzdede Parkına ulaşmak için biraz yokuş tırmanmanız gerekiyor. Tırmandığınız yokuş sonrasında eşsiz bir deniz manzarası sizleri bekliyor. Burada dinlenip, manzaranın güzelliğine kapılıp, dilek dileyebilirsiniz. Çünkü, bu parkta susuzluktan yaşamını yitirmiş bir Evliya’nın yaşamış olabileceğine inanılıyor.

İzmir’de Arabayla Manzara İzlenecek Yerler

Kış aylarında araba içinden manzara izlemek ayrı bir keyiftir. Sıcak kahveleriniz termosa alıp, arabanızı manzaralı bir yere çekip manzaranın tadını çıkarmak istersiniz. İzmir uzun bir sahil şeridine sahip olduğu içinde birçok arabayla izleyebileceğiniz manzara noktası bulunur. Siz de hayatı biraz sessize alıp, manzarayı güzel bir müzik eşliğinde izlemek istiyorsanız listemizden yaralanabilirsiniz.

 • Mavişehir Balıkçı Barınağı
 • Seyirtepe
 • Buca Gölet
 • Buca Şahin Tepesi
 • İnciraltı Sahil

İzmir’de Yaşayanların En Favori Manzaralı Yerleri

İzmir, sahip olduğu doğal güzellikler ve tarihi dokusuyla etkileyici bir şehirdir. İzmir’de manzaralı ve ziyaret edilmeye değer birçok yer bulunmaktadır. İşte İzmir’de yaşayanlar için favori manzaralı yerler listesi:

Kordon: İzmir’in sembolik mekanlarından biri olan Kordon, sahil şeridi boyunca uzanan yürüyüş yolu ve parklarla çevrilidir. Buradan Ege Denizi manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.
Kadifekale: Şehrin merkezinde yer alan Kadifekale, antik bir kale kalıntısıdır. Zirvesinden İzmir’in panoramik manzarasını seyredebilirsiniz.
Asansör: Konak semtinde bulunan Asansör, tarihi bir asansör binasıdır. Zirvesinden şehrin ve Körfez’in muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.
Çeşme Alaçatı Yolu: İzmir’e bağlı olan Çeşme ilçesinde yer alan Alaçatı, ünlü plajları ve rüzgar sörfü olanaklarıyla bilinir. Alaçatı yolu boyunca seyir keyfi yapabilirsiniz.
Urla Kıyıları: İzmir’e bağlı Urla ilçesi, doğal güzellikleri ve sakin kıyılarıyla dikkat çeker. Özellikle Urla’nın kıyı bölgelerindeki manzaralar etkileyicidir.
Şirince Köyü: İzmir’e yakın olan Şirince Köyü, tarihi evleri ve bağlarıyla ünlüdür. Buradan çevredeki dağların ve kırsal manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.
Bu yerler İzmir’in sadece bir kısmıdır ve şehirde keşfedilecek daha birçok manzaralı ve güzel nokta bulunmaktadır. Siz de gezerek keyifli manzaralara tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca yorum kısmına size göre en iyi İzmir manzaralı yerler neresi yazabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Doğu Ekspresi Fiyat 2023 Listesi | Yataklı & Pulman Vagon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu