Gezi Rehberi

İzmir’de Kışın Yapılabilecek Aktiviteler

İzmir’de kışın yapılabilecek aktiviteler özellikle İzmir dışından gelecekler için hep merak konusu olmuştur. Akdeniz ikliminin sıcakları ile yaz aylarında kavrulan İzmir’de gündüz aktivite yapabilmek güçleşiyor zaman zaman. Kış aylarında ılıman kış şartları olduğu için bazı aktiviteleri bu aylarda yapmak daha keyifli olabiliyor. Kültür sanat aktiviteleri, müzeleri, kordon boyu ile uzayıp giden listeye civarındaki gezilecek köy ve sahil kasabaları da eklendiğinde liste uzayıp gidiyor. Her sokağı neredeyse denize çıkan şehir, havası, suyu, denizi, insanları ile ayrı bir güzel.

izmirde-kisin-yapilabilecek-aktiviteler-1
İzmir’de Kışın Yapılabilecek Aktiviteler

İzmir’de ikamet ediyorsanız kış geldiğinde sırtınıza çantanızı takıp İzmir’de kışın yapılabilecek aktiviteler belirleyip gezmek isteyebilirsiniz. Buraya her geldiğinizde bu şehirde yaşama isteği fikrine kapılabilirsiniz. Bir metropol olmasına rağmen aşırı yoğun olmayan nüfusu ile gezmesi daha kolay olan bir şehirdir. Gitmek isteyeceğiniz her yere otobüs, vapur, tramvay ya da kara yolu ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Karşıyaka’dan karşıya vapurla geçerken martılara simit atabilir, şiir gibi şehri seyre dalabilirsiniz. Şimdi gelin İzmir’de kışın yapılabilecek aktiviteler listesine birlikte bir göz atalım…

İzmir’de kışın yapılabilecek en güzel 15 aktivite listesi:

 • Kızlarağası Hanında kahve içmek
 • Balçova’da teleferiğe binmek
 • Tarihi Asansör de İzmir’i izlemek
 • Arkas Sanat Merkezi’nde sergi gezmek
 • Kemeraltı Çarşısını gezmek
 • Alsancak’da sahafları gezmek
 • Bostanlı gün batımı terasında, güneşin batışını izlemek
 • Atatürk Müzesini gezmek
 • Alsancak Kordon’da yürümek
 • Efes Antik Kentini gezmek
 • Şirince Köyünü gezmek
 • İzmir Arkeoloji Müzesini gezmek
 • Bostanlı Suat Taşer’de tiyatro izlemek
 • Karaca Sinemasında film izlemek
 • Agora Antik Kentini gezmek
izmirde-kisin-yapilabilecek-aktiviteler-2
İzmir’de Kışın Yapılabilecek Aktiviteler

İzmir’de Kışın Yapılabilecek 5 Aktivite

İzmir’e günübirlik gezi ile geldiyseniz tüm aktiviteleri bir güne sığdırmanız imkânsız ne yazık ki. Kış aylarında İzmir iklimi gezmeye müsait olduğu için listeye eklediğimiz her aktiviteyi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Sabah bulutlu olarak başladığınız gün bile burada günün ilerleyen saatlerinde güllük gülistanlık olabilir. Havasına ve kızına güven olmaz sözü de aslında buradan gelmektedir. İzmir ve çevresinde yaşıyorsanız güzel bir kış gününde alın sırt çantanızı, gezi listenizi belirleyin ve atın kendinizi İzmir sokaklarına. İzmir’de kışın yapılabilecek aktiviteler listemize göz atmayı da unutmayın.

izmirde-kisin-yapilabilecek-aktiviteler-4
İzmir’de Kışın Yapılabilecek Aktiviteler

a)      Kızlarağası Hanında Kahve İçmek

Kemeraltı’nın tarihi alışveriş yerlerinden birisi olan Kızlarağası hanı, bu taraflara yolu düşenlerin uğrak yeri. Kemeraltı çarşısını gezip sonrasında tarihi Kızlarağası hanında kumda pişirilen Türk Kahvesi molası verebilirsiniz. Bu tarihi yapının içerisinde kahve içmek ayrı bir keyif. Ayrıca kahve molasından sonra han içerisindeki takı ve aksesuarcıları da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Rengarenk boncuklardan yapılmış kolyeler, gümüşçüler ve antikacıların bulunduğu han da tarihe yolculuk yapıyorsunuz.

Web Site>> kizlaragasihani.com.tr

b)      Arkas Sanat Merkezi’nde Sergi Gezmek

Lucien Arkas tarafından meydana getirilmiş Arkas koleksiyonu ile birlikte birçok sanat sergisine ev sahipliği yapan Arkas Sanat Merkezi İzmirli sanatseverler için eşsiz bir fırsat. Geçtiğimiz yıllarda Ara Güler fotoğraf sergisi, Picasso sergisi gibi muhteşem sanat sergilerine ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda Lucien Arkas’ın şahsi tablolarının da sergilendiği mekân İzmir halkının uğrak yeri. İzmir’de kışın yapılabilecek aktiviteler için çocuklarınızla gidip ziyaret edebileceğiniz tarihi yapı en iyi alternatifler arasında yer alıyor.

Web Site >> arkassanatmerkezi.com

c)      Alsancak’da Sahafları Gezmek

Hafta sonu için bir planınız yoksa ve biraz eski kitap kokusu almak istiyorsanız Alsancak sahafları tam size göre bir etkinlik olabilir. İzmir içinde belki de en fazla sahafın bulunduğu yer olan Alsancak aradığınız kitabı bulabilmeniz için de size fırsat yaratır. Buradaki sahaflarda kitap seçerken kısa bir kahve molası da verebilirsiniz. Sahaf içerisinde bulduğunuz bir kitap sizi çocukluğunuza bile götürebilir. Her ara sokakta neredeyse bir sahafa rastlarsınız ve mutlaka ilginizi çekebilecek bir kitap bulmanız mümkündür. Bir kitap sorduğunuzda sahaf çalışanlarından birçok kitabında bilgisini alırsınız. Şanslı gününüzdeyseniz bir yazarın imza gününe de rast gelebilirsiniz.

d)      Alsancak Kordon’da Yürümek

Kordon İzmir’in simgesi gibidir. Uzun çim alanlar gençlerin, ailelerin toplanma yeridir. Çerezini birasını alan çoğunlukla mekânlarda oturmak yerine bu çimleri tercih eder. Arkadaş toplanmaları buralarda yapılır hem de mis gibi deniz havası alınır. Kordon boyunca yürümek de ayrı bir keyiftir. Aynı zamanda birçok kutlama da buradaki Gündoğdu Meydanında yapılır.

e)      Karaca Sinemasında Film İzlemek

Yeni dönem sinemaları yapılıncaya kadar İzmir’de en popüler sinema olarak bilinen Karaca Sineması geçtiğimiz yıllarda tadilattan geçmesiyle sinemaseverlerin uğrak yeri olmaya başladı. Vizyona giren yeni filmlerin yanı sıra belirli günler eski filmleri de izlemeye gidebilirsiniz. Dev bir sinema perdesi bulunduğu için gidecekseniz ön sıralardan tercih etmemeye çalışın. İzmir’de kışın yapılabilecek aktiviteler arasında burada film izlemek mutlaka olmalı.

Web Site>> karacasinemasi.com

 

İlginizi çekebilir: Osman İlhan | Keder Apartmanı (Öykü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu