Gezi RehberiSahaf

Karşıyaka Sahafları: Kitap Kokulu 5 Mekan Önerisi | 2024

İnşa edilen bir kütüphane, yaratılan bir hayat demektir; yığılmış kitaplar toplamı değildir asla! Carlos Maria Dominguez

Karşıyaka sahafları, bu bölgede oturan biri olarak bizim için önemli bir konu. Havalar ne zaman serinlese her Karşıyakalı birey gibi ayaklarımız sahile doğru çeker ve semtin deniz ile harmonisinin insana verdiği huzuru deneyimleriz. Elbette bu tür aktivitelerde olmazsa olmazlardan birisi de sahaf gezileridir. Ben buna kültürel yürüyüş diyorum. Çünkü bir sahafa girdiğimde bölgedekilerin tamamını arşınlamazsam kendimi eksik hissediyorum. Bir nevi uğramadığım kitapçının arkamdan hüzünleneceği hissi…

İnşa edilen bir kütüphane, yaratılan bir hayat demektir;
yığılmış kitaplar toplamı değildir asla!

Carlos Maria Dominguez

Eminim ki sanatla, edebiyatla daha doğru kültürel unsurların olduğu her alanla ilgilenen bireyler için sahaf gezileri önemli bir aktivite. Çünkü sıra sıra dizilmiş kitapların, üzerlerine sinmiş toz parçacıklarının, hiç umulmadık anda iki kitap arasında beliren bir Tekir kedisi; belki plakta bir Müzeyyen Senar tınısı yahut Kafeden gelen kahvenin kokusu… Tüm bu imgeler insana var oluşunu hissettiriyor. İnsan, şehrin o bungun hayatından kısa süreliğine de olsa Karşıya sahafları ile sıyrılabiliyor.

Her okuyucunun sahaftan beklentisi farklıdır. Kimi düzenli ve simetrik dizilmiş raflardan hoşlanır, kimi ise dağınık ve iç içe geçmiş kitapların görüntüsünden. Bazısı aradığı kitabı saatlerce bulamamaktan keyif alır, bazısıysa aklındakini şıp diye bulmaktan… Dedim ya, sahaf kültürü ucu açık bir derya. Karşıyaka sahafları konusunda uzun yıllardır geniş bir deneyime sahibiz. Bu deneyimleri teoriye aktararak sizlerin de seçimlerine katkıda bulunmak istedik. O halde Karşıyaka sahaf dükkanları arasında en güzelleri hangileriymiş gelin bir göz atalım…

karsiyaka-sahaflari-1

En Güzel Karşıyaka Sahafları

Elbette kitabın, sanatın, edebiyatın olduğu her mekan güzel ve bir o kadar da değerlidir. Bir insanın tarzına uymayan bir sahaf başka biri için harika duygular ifade edebilir. Nihal ile farklı sahaf tarzlarımızı beklentilerimizi gözden geçirerek ortak noktada buluştuğumuz Karşıyaka sahafları listesi derledik. Sadece merkez bölgede değil Bostanlı sahafları da bu listenin içerisinde.

Karşıyaka’daki sahaflar:

  1. Velespit Kitap
  2. Ersöz Sahaf
  3. Altınay Sahaf
  4. Zeugma Kitabevi
  5. Pagos Sahaf
  6. Eski Kitapçı Aydan
  7. Anka Sahaf
  8. Ayraç Sahaf
  9. Mihrimah Antik Sahaf

Bu sahaflardaki deneyimlerimizi ve aldığımız kitapları merak ediyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz. Eğer siz de buralara uğrar iseniz mutlaka deneyimlerinizi bizimle paylaşın. Ayrıca alacağınız kitapları şimdiden çok merak ediyoruz.

A.      Bostanlı’da Butik Bir Sahaf: Velespit Kitap

Bostanlı’daki bir pazar kahvaltısı sonrasında tesadüfen keşfettiğimiz Velespit Kitap, daha vitrini ile bizi kendisine çekmeyi başardı. Eski bir bisikletin etrafına özensizce serpiştirilmiş kitaplar, dergiler ve plaklar içerideki havanın adeta öncü bir habercisiydi. Zira özellikle benim için bir sahafın dış cephesindeki tarz, içerideki atmosferin bir habercisidir. Aşırı özenli dizilmiş, büyük bütçeler harcanarak oluşturulmuş vitrinlerden oldum olası kaçarım. Ben Karşıyaka sahafları konusunda salaşlıktan yanayım.

karsiyaka-sahaflari-2
Karşıyaka Sahafları

Sahafın işletmecisi oldukça kibar ve edebiyat konusunda donanım sahibi biri. Kısa bir sohbetin ardından ne tür bir kitap arayışında olduğunu hemen kavrıyor ve hiç aklınızda olmayan bir kitap önerisiyle karşınıza gelerek “aa evet, o kitabı merak ediyordum” demenize sebep oluyor. Bu yönüyle Karşıyaka sahafları arasında benim için güzel bir imaj bıraktı. Ayrıca indirim konusunda da gayet güzel bir yaklaşımda bulunmaları da oldukça ince bir davranıştı. Velestip Kitap dükkanından aldığımız kitaplar ve fiyatlarını şu şekilde belirtebiliriz.

Julio Cortazar – Edebiyat Dersleri / Everest Yayınları30 TL
A. Rıza Ergüven – Kırmızı Horoz / Yeditepe Yayınları10 TL
Onat Kutlar – Yeter ki Kararmasın (İmzalı) / De150 TL
Virginia Woolf – Kendine Ait Bir Oda / AFA Kadın7 TL
Muazzez İlmiye Çığ – İbrahim Peygamber / Kaynak20 TL
A.    Rıza Ergüven – Evrenbilim ve Tanrı Kavramı / Berfin20 TL
Beşpeşe – Metis Kitap25 TL
Arif Tekin – Hz. Ömer’in Kur’an’daki İzleri10 TL

 

B.      Karşıyaka’da Geniş Kitap Arşivine Sahip Bir Yer: Anka Sahaf

Günümüzde sahafların birçoğunda geniş kitap arşivi bulmak ne yazık ki zor oluyor. İnsan bazen bir sahafa girip on binlerce kitabın arasında kaybolmak, zamanın nasıl geçtiğinin anlamamak istiyor. Elbette bu da kitap çeşidi fazla olan bir sahafta mümkün. Anka Sahaf bu konuda iyi bir alternatif. Birçok defa Karşıyaka sahafları gezisi yaparak kitap alışverişinde bulunduk. Kütüphanemizdeki bizi heyecanlandıran birçok kitabı Anka Sahaf’tan çıkardık. İçerisi oldukça dağınık ve kalabalık.

karsiyaka-sahaflari-3

Aslında bu da hiç ummadığınız anda karşınıza sizi heyecanlandıracak bir kitabın çıkma ihtimalini arttırıyor. Eğer Karşıyaka sahafları arasında güzel bir kitapçı arıyorsanız, burası sizin için iyi bir alternatif. Fiyatta cüzi de olsa bir indirim yapıyorlar. Zaten kitap alışverişinde indirim oranından çok ikram yapılmasıdır insanı heyecanlandıran.

Turan Dursun – Kulleteyn30 TL
Mine Urgan – Bir Dinazorun Anıları35 TL
Mine Söğüt – Kırmızı Zaman (İmzalı)65 TL
Tezer Özlü – Çocukluğun Soğuk Geceleri (İmzalı)150 TL

 

C.      Sahaf Arayanlar İçin İyi Bir Alternatif: Karşıyaka Smyrna Sahaf

Karşıyaka sahile indiğinizde keyifli bir yürüyüşün ardından biraz kitap kokusu almak ve kültürel aktiviteye imza atmak için Smyrana Sahaf kitapçısına uğrayabilirsiniz. İkinci el kitapta güzel alternatifler sunuyorlar. Çeşitlilik orta seviyede ama genel olarak nitelikli kitapların olduğunu söylemek mümkün. Fiyat konusunda pek de esnek olmadıklarını belirtmeliyim. Yine de etiket fiyatları ikinci el piyasasının değerlerini yansıtıyor. Bu deneyimimizden aldığımız kitaplar şunlar:

İlhan Arsel – Şeriat ve Kadın / Kaynak20 TL
Michio Kaku – İnsanlığın Geleceği18 TL
Faruk Duman – Sus Barbatus 125 TL
Murathan Mungan – Kırk Oda12 TL

D.     Şirin ve Samimi Bir Sahaf: Karşıyaka Zeugma Sahaf

Karşıyaka sahafları arasında şirin ve samimi bir kitapçı olan Zeugma Sahaf, çarşının ara sokaklarında kaybolduğumuz bir gün karşımıza çıktı. Vitrininde eski kitapları görünce haliyle dayanamadık ve hemen kendimizi içeri attık. İçerik yönünden çok büyük bir beklentiniz olmasın. Ama nitelikli kitaplar var. Hatta uzun süredir aradığımız bir kitabın karşımıza çıkması bizi çok mutlu etti. Aslında biraz da ben kitabın seni bulması gerektiğine inanıyorum. Bu sebeple internet üzerinden kitap aramayı ya da sipariş vermeyi sevmiyorum.

Oruç Aruoba – Hani15 TL
Eduardo Galeano – Hikaye Avcısı15 TL
Muazzez İlmiye Çığ – Uygarlığın Kökeni Sümerliler13 TL
Didem Madak – Grapon Kağıtları10 TL
Jose Saramago – İsa’ya Göre İncil20 TL

 

E.      Nitelikli Bir Kitapçı: Pagos Sahaf

Karşıyaka sahafları arasında küçük ama nitelikli bir sahaf arayanlar için Pagos Sahaf iyi bir seçenek sunuyor. Çarşının ara sokaklarında keşfedilmeyi bekleyen bu şirin kitapçı, az sayıda kitaba sahip olmasına rağmen nitelikli eserleriyle hizmet veriyor. Yine bir sahaf yürüyüşü sırasında tesadüfen keşfettik burayı. İşletmecisi gayet samimi ve kültürlü bir kişi. Taleplerinizi kolaylıkla anlıyor ve aradığınız kitabı kısa sürede sizin için buluyor. Bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda gerçekten de mutlaka gidilmesi gereken sahaflar arasında yer alıyor.

Cemil Meriç – Bu Ülke15 TL
Pessoa – Huzursuzluğun Kitabı30 TL
Kolektif – Korkunun Bütün Sesleri13 TL
Ayfer Tunç – Osman20 TL

İzmir’in güzide semtlerinden biri olan Karşıyaka ilçesindeki en güzel sahaf ve kitapçıları listeledim. Bölgede oturanlar bu listedeki yerlere uğrayarak ikinci el kitap, plak ve kaset gibi ihtiyaçlarını giderebilir. Sizler de deneyimlerinizi bu yazının altına paylaşabilirsiniz. Kitapla kalın, huzurla kalın…

 

Hazırlayan: Nihal İlhan

İlginizi çekebilir: Manaki Kardeşler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu