Yemek Tarifi

Kedi Boku Kahvesi: Servet Değerinde Bir Kahve | 2024

Kedi boku kahvesi olarak bilinen ve son yıllarda pahalı satış fiyatları ile öne çıkan bu kahve, Endonezya ülkesinde üretilmektedir. Günümüzde bir kilosu 300 ile 1000 dolar arasında satışa sunuluyor. Diğer adıyla Luwak kahvesi ya da Misk kahvesi olarak da bilinmektedir. Aslında onu pahalı kılan şey, üretim sürecinin hayli zor ve ilginç olması. Bu yazımızda nasıl üretildiği, fiyatları ve lezzeti hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kedi boku kahvesi olarak bilinen ve son yıllarda pahalı satış fiyatları ile öne çıkan bu kahve, Endonezya ülkesinde üretilmektedir. Günümüzde bir kilosu 300 ile 1000 dolar arasında satışa sunuluyor. Diğer adıyla Luwak kahvesi ya da Misk kahvesi olarak da bilinmektedir. Aslında onu pahalı kılan şey, üretim sürecinin hayli zor ve ilginç olması. Bu yazımızda nasıl üretildiği, fiyatları ve lezzeti hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Dünya genelinde olduğu kadar ülkemizde de kahve kültürünün ön plana çıktığı bir yüz yıl içerisindeyiz. Tropikal iklimin olduğu bölgelerdeki özel ağaçlarda yetişen çekirdeklerin toplanıp işlenmesiyle elde edilir. Standart kahvelerin üretimi hayli basit ve olağandır. Ancak kedi boku kahvesi üretmek oldukça meşakkatli bir süreci barındırıyor. Aslında doğal bir fermantasyon işleminin yaşandığını söylemek mümkün. Tropikal ağaçtaki meyveleri yiyen Misk kedisi, midesinde uzun süre sindiremediği çekirdekleri fermante eder ve dışkı yoluyla dışarı çıkarır. Bu süreçte kahvenin çekirdekleri eşsiz bir aromaya bürünür.

kedi-boku-kahvesi-1

Dünyanın en az ölçekte üretilen kahvesidir. Haliyle bu durum onu oldukça pahalı bir kahve konumuna çıkarıyor. Geleneksel kahvelere oranla kafein değeri düşük. Sağlık yönünden de pozitif etkileri var. Kısacası gerek lezzeti gerekse de sağlığa pozitif etkisiyle Luwak kahvesi gördüğü övgüyü kesinlikle hak ediyor. Gelin bu ilginç ürünü daha yakından tanıyalım.

Kedi Boku Kahvesi Özellikleri

Bu özgün yapıya sahip kahvenin birçok özelliği mevcut. En başta kafein oranının düşük olması sebebiyle sağlık boyutunu öne çıkarmak gerekiyor. Kan şekeri dengelemeye iyi geldiği söylentisi olsa da bu konuda net bir bilimsel verinin olmadığını belirtmekte fayda var. Aslında kedi boku kahvesi için söylenebilecek en net özellik, tamamen farklı bir lezzet aromasına sahip olması. Ve elbette çok farklı bir yöntem ile üretilmesi.

Avrupa’da bazı seçkin restoranların menüsünde sınırlı oranda yer alıyor. Ülkemizde ise kedi boku kahvesi satışı yapan bir mekan mevcut değil. Bunun en temel sebebi oldukça sınırlı miktarda üretiliyor olması. Zaten daha üretilmeden önce bu kahveler çoktan satılmış oluyor. Ayrıca Misk kedisinin dışkısından çıkıyor olması biraz bizler için hoş bir intiba uyandırmayabilir. Çoğu zaman temiz mi sorunsalıyla karşılaşıyoruz. Aslında kahvenin içim evresine gelene kadar birçok hijyen aşamasından geçtiğini belirtebiliriz. Üretici Pujiono, kendisi ile yapılan bir röportajda bu sorulara açıklık getirdi.

kedi-boku-kahvesi-2

Kedi boku kahvesinin kahramanı olan Misk kedisinin beslenme düzeni hayli özenle hazırlanıyor. Genelde öğünlerinde mutlaka muz, tavuk ve papaya veriliyor. Ayrıca bal ikramı da kesinlikle atlanmıyor. Hafta iki gün de kahve çekirdeği yediriliyor. Tüm bu besinler bir araya geldiğinde ortaya farklı bir aroma çıkıyor. Nasıl üretiliyor konusu sadece bununla sınırlı değil. Kusursuz bir lezzete ulaşmak için kedilerin psikolojileri de önemli bir faktör. Pujiono’yo göre mutlu kediler daha iyi enzim ve protein salgılıyor. Bu sebeple bu minik canlıların mutluluğu ve konforu için her şey düşünülmüş halde.

Kedi Boku Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kilosu ortalama 300 dolar ile 1000 dolar arasında satılan ve dünyanın en pahalı kahvesi unvanını elinde bulunduran kedi boku kahvesi, daha önce bunu duymayanalar için nasıl yapıldığı merak konusu. Böylesine bir pahalı ürün olunca insan haliyle çok özel bir demleme sürecinin olacağını düşünüyor. Kedi dışkısı olarak da bilinen Luwak kahvesi nasıl yapılır? diye merak edenler için belirtmeliyiz ki aslında geleneksel kahve yapımından hiçbir farklı yok. Tek ihtiyaç duyulan şey sıcak bir su ve demlik.

Kahve, günümüzde dünya nüfusunun büyük bir kısmının severek tükettiği bir ürün. Birçok kişi hemen her gün güne kahveyle başlar. Gün içerisinde de sıcak içilen bir fincan kahve, tüm yorgunluğu ve stresi vücuttan uzaklaştırır. Bu durum kedi boku kahvesi için de geçerli. Elbette tek bir farkla; o da fiyatı… İnsana ilk bakışta bir dışkıdan kahve üretilmesi, lezzetsiz bir çağrışım yapabilir. Elbette bizler de bunu kahveyi tadımlamadık. Fakat dünya genelinde deneyimleyen kullanıcıların yorumları göz önünde bulundurulduğunda çok özgün bir aromasının olduğu görüşü hakim.

Kedi Boku Kahvesi Neden Pahalı?

Misk kedisi kahvesi, dünyanın en pahalı kahve çeşidi olarak bilinir. Aynı zamanda dünyanın en az üretim olanağına sahip ürünüdür. Günümüzde sadece Endonezya’daki Sumatra adasında üretimi gerçekleşir. Bunun sebebi Misk kedilerinin bu bölgede yaşıyor olmalı. Kedi boku kahvesi için sıkça gündeme gelen neden pahalı? konusuna geçecek olursak üretimi zor olmasından dolayı çok sınırlı sayıda hazırlanmasıdır. Kahve çekirdeklerini yiyen kedilerin midesinde bu çekirdekler doğal olarak fermantasyona uğrar. Daha sonra da dışkısında çekirdekler ayıklanır ve üretim süreci başlar.

Luwak kahvesinin ortaya çıkışı da hayli ilginç bir hikayeye dayanmaktadır. 18. Yüzyılda Endonezya Hollanda sömürgesi iken, otoriterler halkın kahve tüketmesini yasaklar. O dönem Misk kedilerinin dışkılarındaki kahve çekirdeklerini keşfeden halk, kahve ihtiyaçlarını bu yöntem ile giderirler. Günümüze kadar geçen sürede ise artık dünyanın en çok beğenilen kahveleri arasına girmiş durumda. Hatta 2013 senesinde Endonezya’daki Ulema meclisi tarafınca bu kahvenin üretimi ve tüketimi için ‘helal’ fetvası verilmiştir.

Kedi Boku Kahvesi Fiyatı

Kedi dışkısında üretilen Luwak kahvesi fiyatı, yüksek oranı sebebiyle her geçen gün popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Türkiye’de satışı olmasa da başta Avrupa’da çok sık tüketildiğini söyleyebiliriz. Kilosu 300 dolardan başlıyor. Bunun da bir kalite sıralaması var. Aroma ve lezzeti arttıkça fiyatı da artıyor. Bazı çeşitleri 1000 dolar seviyelerinden alıcı bulmaktadır. Türk Lirasına göre bu rakam 15 bin liranın üzerine çıkmaktadır.

kedi-boku-kahvesi-4

Kahve, Türk toplumunda da geleneksel bir tüketim şekli olunca, dünyanın en pahalı kahvesi merakı da kaçınılmaz oluyor. Misk kedisinin dışkısından elde edilen Luwak, şu an için dünya genelindeki en yüksek fiyatlı kahvesi. Eğer Avrupa’da seçkin bir mekana yolunuz düşer ise çok merak edilen bu lezzeti siz de deneyimleyebilirsiniz. Ancak fincanının 100 dolardan başlayan ücretler ile servis edildiğini belirtmeliyiz.

Kedi Boku Kahvesinin Tadı Hakkında İpuçları

Kedi boku kahvesi, dünyaca ünlü bir kahve çeşidi olan Kopi Luwak’ın diğer adıdır. Kopi Luwak, Endonezya’da yetişen kahve çekirdeklerinin Asya palmiye sansarının (civet) sindirim sistemi tarafından sindirilmesi ve dışkılanmasıyla elde edilir. Bu sindirim süreci, çekirdeklerin asidik ortamda işlenmesine ve bazı enzimatik değişikliklere uğramasına neden olur, bu da kahvenin tadını ve aromasını etkiler.

Kedi boku kahvesinin tadıyla ilgili bazı ipuçları şunlar olabilir:

Düşük Asidite: Sindirilmiş ve fermante edilmiş kahve çekirdeklerinin sindirim süreci, kahvenin asiditesini azaltabilir. Bu nedenle, kedi boku kahvesi genellikle diğer kahve çeşitlerine göre daha düşük bir asiditeye sahip olabilir.

Dolgun ve Dengeli Tatlar: Kopi Luwak, sindirim sürecinden geçtiği için, kahvenin tadında genellikle daha dolgun ve dengeli tatlar bulunabilir. Bu sindirim süreci, çekirdeklerin acılığını azaltabilir ve kahvenin daha yumuşak bir tadı olmasını sağlayabilir.

Daha Az Acı Tat: Sindirim süreci ayrıca çekirdeklerin acı tadını azaltabilir. Bu nedenle, kedi boku kahvesinin tadında genellikle daha az acılık bulunabilir.

Ancak kedi boku kahvesinin tadı, kişisel tercihlere ve damak zevkine bağlı olarak değişebilir. Kimileri bu kahvenin tadını oldukça sevse de, diğerleri için alışılmadık bir deneyim olabilir.

İlginizi çekebilir: ABD’de İçki Yasağı ve Mafyanın Yükselişi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu