Aktif YaşamEvcil Hayvan

Kediler Neden Ağlar? | Kedileri Ağlatan 6 Şey

Kediler gizemli davranışlarıyla her daim insanları kendine hayran bırakır. Kediler neden ağlar? sorusu da bu gizemli hallerin ardından ortaya çıkar. Öncelikle minik patilerin çok duygusal canlılar olduğunu belirtelim. Duygularını dışa vuramayışları da onları daha derin bir duygu fırtınasına sokar. Onlardaki farklı hareketleri de yorumlamaya çalışırız. Gözyaşları, ağlamaklı olmak ve ağlar gibi ses çıkarmak da çözmeye çalıştığımız durumlardan birisi.

kediler-neden-aglar-1
Kediler Neden Ağlar?

Kediler şeklen bakıldığında ağlar. Ama gözyaşı dökmeleri bir duygusal tepkime değil, doğal bir reaksiyondur. Yani bu canlılar tıpkı insanlarda olduğu gibi mutsuzluğun ardından gözlerinden yaşlar akmaz. Peki neden gözlerinden damla akar? Bunun sebebi bir yerinin ağrıyor ya da acıyor olması olarak gösterilebilir. Böyle anlarda davranış analizi yapmak yerine bir veterinere gitmelisiniz. Süreci uzun tutmak, tedavi gerektiren bir hastalığı zora sokabiliyor.

Ağlayan bir kedinin öncelikle tüyleri detaylıca kontrol edilmelidir. Tüy araları parmakla ayrılarak derisine bakılmalıdır. Çünkü herhangi bir yerine yara bulunuyor olabilir. Acısından dolayı ağlar gibi miyavlama ihtimali yüksektir. Diğer yandan aç olup olmadığını kontrol edin. Mama kabında hiç yemek kalmamış bir pati uzun süre ağlayabilir.

Kediler Neden Ağlar?

Günümüzde kedi ağlaması sendromu adı verilen bir davranış durumu var. Özellikle de yavru kedilerde görülür. Öylesine içten ve duygusal bir miyavlama sesi çıkarırlar ki ‘kedim ağlıyor’ diye düşündürür sahiplerine. Oysa bu anneye yapılan bir ‘acıktım’ çağrısıdır. Endişe etmeyiniz. Zaten anneleri de sesi duyar duymaz panik olur ve hemen emzirmek için yatar. Elbette kediler neden ağlar? sorusunun yanıtı bunlar ile sınırlı değil. Kapsamlı bir şekilde madde madde aşağıda açıkladık.

kediler-neden-aglar-2
Kediler Neden Ağlar?

1)      Strese Giren Kediler Ağlar

Evcil canlıları depresyona ve duygusallığa sokan en belirgin şeydir stres. Yaşam alanında çok sayıda faktör onların strese girmesine sebep olabilir. Örneğin mamanın değiştirilmesi, eve yabancı birinin gelmesi, tuvaletinin hijyenik olmaması, suyunun bitmesi ya da üreme döneminin başlaması bunlara örnek olarak gösterilebilir. Böyle durumlarda kediler ağlar gibi miyavlar. Özellikle de geceleri yüksek sesle yaşanır.

2)      Bir Yeri Ağrıdığında Ağlar

Ağlayan bir kedi gördüğümüzde bunu hemen bir duygusallığa yorarız. Oysa bu duygusal değil bedenen çektikleri bir acının dışa vurumu olabilir. Yaşlı kedilerde sıklıkla eklem ağrıları yaşandığı için ağlamalı miyavlamalar sık duyulmaktadır.

3)      Acıkan Kedi Ağlar Gibi Miyavlar

Kimi zaman gündelik hayatın yorucu temposuna kapılınca minik patilerin kaplarına mama eklemeyi unutabiliyoruz. Onlar da bu durumu bizlere bildirmek amacıyla uluyarak miyavlamaya başlar. Hatta bacaklarımıza sürtünerek acıktığını belli eder.

4)      Kediler Kızana Girince Ağlamaya Başlar

Çiftleşme, minik patilerin en hassas olduğu dönemlerin başında gelir. Kızanın verdiği vücutsal fonksiyonlar sebebiyle gün içerisinde çok sık ağlar gibi miyavlar. Bu acı çektiği için değil, sesini sokaktaki diğer erkek kedilere duyurma arzusudur. Yani bir nevi çiftleşme çağrısıdır da diyebiliriz.

5)      Depresyona Girdiklerinde Ağlarlar

Mutsuzluk da bir ağlama sebebidir. Sahiplerinden uzak kalan ya da yeterince sosyalleşemeyen kedilerde depresyon görülmektedir. Böyle dönemlerde ağlamaklı miyavlamalar ile karşılaşırsınız.

6)      Kediler Sahiplerini Özlediklerin Ağlar

Uzun süreli ayrılıklarda patiler sahiplerini çok özler. Gerçi sadece uzun dönemlerde değil gündüzleri işe gidildiğinde de fazlasıyla yaşarlar bu durumu. Haliyle de yokluğunuzda uzun uzun ağlayabilir.

Kediler Neden Ağlar Gibi Miyavlar?

Bu sorunun yanıtı sağlık sorunlarında gizli olabilir. Eğer ki maması var, depresyonda değil ve kızana girmemesine rağmen sürekli ağlıyorsa kesinlikle sağlık sorunları sebebiyle bunu gerçekleştiriyordur. Özellikle de geceleri gerçekleşen ağlar gibi miyavlamalar sahiplerini endişeye sürüklemektedir. Bunun temelde iki sebebi olabilir. İlki kızana girdiğine bir işarettir ki bu dönemlerde genelde geceleri miyavlarlar. Diğeri de depresyona girmesiyle ortaya çıkabilir. Stresten ve aşırı duygusallıktan dolayı evcil hayvanlar depresyon yaşayabiliyor. Böyle durumlarda ya çok suskun bir hale bürünürler ya da miyavlarlar.

kediler-neden-aglar-4
Kediler Neden Ağlar?

Kedim Sürekli Ağlıyor Gibi Miyavlıyor

Miyavlamaların süreklilik kazanması iyiye işaret olarak görülmez. Veterinerlere göre bu durum dikkate alınması gerekir. Sık miyavlamalar kızgınlık döneminde yaşanabilirken normal bir süreçte aşırı miyavlama iyiye işaret olarak görülmez.

Ağlayan Kedi Nasıl Ses Çıkarır?

Her evcil patinin miyavlama şekli farklıdır. Kimi ince ve tiz bir ses ile bu işlemi görür kimi de kalın ve tok sese sahiptir. Kediler neden ağlar? diye merak eden kişiler aslında kedisindeki farklı miyavlama tonunu çözemediğinden bu sorunsala düşer. Aslında o anda ağlamıyor sadece bir derdini size yansıtmaya çalışıyordur.

Yavru Kediler Neden Ağlar?

Yavru kediler aç olduklarında ağlar. Ağlayan bir kedi görürseniz önce karnını doyurmaya çalışın. Muhtemelen miyavlamanın kesildiğini göreceksiniz. Fakat kötü bir yanı da kediniz bunu adet haline getirebilir. Yani her acıktığında size ağlamaya başlayarak uyarıda bulunabilir. Bu duruma düşmemek için ağladığı esnada değil de 5-10 dakika sonra mama verebilirsiniz. Böylece alışkanlık haline getirmeyecektir.

Kediler Gözyaşı Döker mi?

Kediler göz yaşı dökmez. Göz yaşı döktüğü sanılır ama bu hatadır. Onların insanlar gibi duygusal tepkimeleri yoktur. Gözlerindeki sağlık problemi sebebiyle sulanmalar olabilir. Bunu ağlıyor olarak kabul etmeyin ve veterinere gidin. En net teşhisi ancak uzman hekimler yapabilir.

Kediler Geceleri Ağlar mı?

Kediler geceleri ağlar gibi miyavlar. Ama bunun karşılığı insanlardaki gibi bir ağlama değildir. Sadece bir iletişim yöntemidir. Gündüzleri uzun süre uyurlar ve geceleri avcılık güdüleri ayağa kalkar. Bundan ötürüdür ki geceleri az uyur ve hareket halinde olurlar. Miyavlamaları da bu sebeple karanlık çökünce artar. Eğer karanlıkta çok miyavlıyor gündüzleri ise susuyorlarsa sorun yoktur. Ama günün herhangi bir vaktinde sıklıkla bunu tekrarlıyorlar ise ortada bir problem olabilir.

 

Instagram: tozlu.bavul

İlginizi çekebilir: Kediler İçin Doğal Ağrı Kesici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu