Aktif YaşamEvcil Hayvan

Kedileri Sakinleştiren Müzikler | Kediler Ne Tür Müzikten Hoşlanır?

Kedileri sakinleştiren müzikler sayesinde günümüze minik dostlarımız gevşiyor, dahası huzurlu bir süreç yaşıyor. Müziğin insan üzerindeki pozitif etkisi tartışılmaz bir konu. Fakat çoğu bireyin bilmediği bir husus daha var. O da seslerin kedi üzerindeki etkisi. Tıpkı biz insanlar gibi müzik tınılarına farklı reaksiyon veriyorlar. Doğru şarkı seçildiğin de ise ortaya mutlu bir tablo çıkıyor. Seçimlerde dikkatli olmak önemli. Zira Mozart’ın etkisiyle bir rock kültürünün etkisi nasıl farklı olacaksa, tüylü dostlarımız için de durum aynıdır. Onların hissedebileceği, dinlemekten keyif alabileceği türleri sizler için derledik.

Kedileri sakinleştirmek için müziğin gücüne inanın. Bilim insanları bu sevimli patiler ile doğru şarkılar buluşturulduğunda pozitif yönde etki yarattığını belirtiyor.

Kedileri mutlu etmenin yolları arasında birçok unsur saymak mümkün. Onlara ilgi göstermek, bol bol sırtlarını kaşımak, uzun süreli oyunlar oynamak, yaş mamalar ile ödüllendirmek bunların başında geliyor. Ama herkes bilmese de kedileri sakinleştiren müzikler de bir tür mutluluk sebebi. Onların seslere karşı vereceği tepkiyi deneyimlediğinizde çok şaşıracaksınız. Eskiden klasik müzikten hoşlandıkları gibi bir bilgi vardı. Ancak geçtiğimiz yıllarda Amerika’da yapılan bilimsel bir araştırmanın sonuçları oldukça şaşırtıcıydı. Evet, minik patiler sanıldığı gibi klasik türden değil, daha enerjik ve tempolu şarkılardan hoşlanıyor.

kedileri-sakinlestiren-muzikler-a
Kedileri Sakinleştiren Müzikler

Kedileri sakinleştirmede 2022’nin en etkili müziklerin listesi:

 • Musica para Ojos
 • For I Will Consider My Cat Jeoffry
 • Opus For Oliver
 • Fostog’s Touch
 • Penelope’s Nocturne
 • Luna and June’s Purrfesct Harmony
 • Maurice’s Melody
 • Potato’s Song

Kediyi Rahatlatan Müzik

Dönemsel olarak pati dostlarımız gergin ve negatif davranışlar sergileyebiliyor. Bunun birçok sebebi var. Örneğin eve yeni gelen bir kedi ya da hamilelikten sonraki ilk haftalar onların en gergin ve stres yüklü olduğu dönemler. Onların mutsuzluğu karşısında sahipler bir şeyler yaparak keyiflerini geri yerine getirmek istese de çoğu zaman bu konuda başarısız olunmaktadır. Ancak çözüm aslında oldukça basit. Kediyi rahatlatan müzik sayesinde onların gevşemesine yardım edebiliyorsunuz.

Aslında her tür müziğin kedileri mutlu etmenin yolları arasında olduğunu söylemek mümkün değil. İnsanlarda nasıl ki her duyguya karşılık olarak bir sound var, tüylü dostlarımız için de aynısı geçerli. Onların nasıl bir ruh halinde olduklarını öncelikle belirlemelisiniz. Böylece doğru sesleri net olarak tespit etme şansınız olacak. Yapılan araştırmada ayrılık kaygısı yaşayan kediler ile alan hakimiyeti kurma stresi durumundaki kedilerin farklı müzik türlerine tepki verdikleri görüldü. Bu da bizlere seçimlerdeki özenin ne derece önemli olduğunu gösteriyor.

Kediler için rahatlatıcı müzik arayışında olanlar için çok fazla seçenek var günümüzde. Kimi sanatçılar kedi albümleri bile yayınlıyorlar artık. Gün geçtikçe bu alandaki çalışmaların daha da artacağını kolaylıkla söylemek mümkün. Şu an için ücretsiz videolar ile bu deneyime başlayabilirsiniz. Youtube platformunda sayısız müzik bulunmaktadır.

Kedilere Müzik Terapisi

Müzik ruhun gıdasıdır derken bunu sadece insanlar üzerine alınmamalı. Doğadaki tüm canlıların bir çeşit bağı vardır bu özel sesler ile. Hırçın oldukları anlarda evde açılacak doğru parçalar ile kedilere müzik terapisi yapmak mümkün. Bunu sadece bir söylem olarak algılamayın. Dünya genelinde çok sayıda araştırma yapıldı ve tamamı aynı şey ile sonuçlandı. Minik dostlarımı müzik ile gevşiyor ve huzur buluyor.

Klasik müziğin kedileri sakinleştiren müzikler arasında yer aldığı herkesçe malum. Uzun yıllardır bireyler minik dostlarına Mozart, Beethoven, Chopin ve Schubert başta olmak üzere bu alandaki büyük sanatçıların eserlerini çalıyor. Aslında sadece bunlarla sınırlı kalmak, klasik müzik ile alanı daraltmak doğru değil. Radyoda çalan hareketli bir şarkının bile hiç ummadığınız bir anda kedinizi mutlu ettiğini görebilirsiniz. Onların da bir tarzı var. Bu unutulmaması gereken bir durum.

Kedilere terapi yapan müzik listesi:

 • Cat Music for Cats – Pet Care Club
 • Katey Moss Catwalk – David Teie
 • Scooter Bere’s Aia – David Teie
 • Lolo’s Air – David Teie
 • Make Cat’s Purr – Relax My Cat
 • Help Cats Sleep – Music for Dog’s Joys
 • Cats Love – Music For Cats

Bu albümler sadece kedileri sakinleştiren müzikler mottosuyla oluşturuldu. Özellikle de ünlü müzisyen David Teie, çıkardığı kedi albümü ile dünya listelerini kasıp kavurdu. Çoğu platformda Top 10’a girmeyi başardı. Siz de minik dostunuz için bu özel sesleri ve soundları çalarak onda huzurlu bir görüntüye sebep olabilirsiniz.

Kedilerin Uyumasına Yardımcı Olan Müzikler

Kediler günün büyük bir bölümünü uyku halinde geçirirler. Kısa kısa bölümlerden oluşan bu süreç gün içerisinde çok sık tekrarlanır. Araştırmalara göre bir kedi günün 17 saatini uyku halinde geçirmektedir. Fakat bazı stresli dönemlerinde uyku düzenleri bozulur ve kolayca dalamazlar. Gerginlik sebebiyle sürekli olarak tetikte bulunurlar. Sağlıkları için düzenli bir şekilde uyumaları gerekiyor. Aksi halde birçok problemin yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple sahiplerine de düşen birtakım sorumluluklar var. Örneğin kedilerin uyumasına yardımcı olan müzikler çalarak gevşemelerine katkıda bulunabilirler. Yaşam alanındaki stres bu şekilde yerini huzura bırakacaktır.

Evcil hayvan davranış uzmanları uzun yılardır kedileri sakinleştirici müzikler hakkında çalışmalarda bulunuyor. Tüm araştırmalar ek bir konuda toplanmış durumda. Minik dostlarımız bizlerin sevdiği müzikleri sevecek diye bir şey yok. Bizi rahatsız eden, tarzımıza uymayan hatta çoğu zaman gürültü kirliliği olarak da ifade edeceğimiz şarkılar, onlar için eşsiz bir melodi olabilir. Doğru soundları bulmak genelde belli bir süreç gerektiriyor. Zira her evcil hayvanın karakteri farklı.

Kediler Ne Tür Müzikten Hoşlanır?

Evcil hayvanlar hakkında çok sayıda inceleme yapılsa da net olarak hangi müzik türünü sevdikleri belirlenemedi. Geçmiş yıllarda klasik müzik öne çıkıyordu. Fakat günümüzde daha hareketli müzikler ön planda tutuluyor. Ama kesin olan şu ki en doğru yöntem deneme yanılma yoludur. Minik dostunuza sürekli farklı tarzları çalarak en seveceği türü bulabilirsiniz. Bazı kedilerin slow müzikten hoşlanırken kimisinin de arabesk sevdiğini unutmayın.

kedileri-sakinlestiren-muzikler-e
Kedileri Sakinleştiren Müzikler

Kedinin Uyumasına Yardımcı Olan Müzikler Neler?

Uyku düzeni bozulan kediler için müzik desteği ile bir tür terapi uygulamak mümkün. Elbette bu terapi için sakin ve yavaş tempoda müzikler tercih edilmelidir. Doğru parça çaldığında ön patilerini içe kıvırırlar ve yavaş yavaş gözlerini kısarlar. Bir süre sonra da tamamen derin bir uykuya dalmış olurlar. Uyku terapisinde müziğin etkisini kesinlikle göz ardı etmeyin. Deneyimlediğinizde etkisini hissedeceksiniz.

2022 Kedi Sakinleştirici Müzik Listesi

Eskiden sanat kısmında evcil hayvanlar pek de önemsenmezdi. Bunun sebebi bu canlılar üzerinde müziğin bir etkiye sahip olmaması inancıydı. Fakat günümüzde bilimsel makaleler gösterdi ki fazlasıyla rahatlamaya etki ediyor. Artık hemen her gün minik dostlarımız için kedileri sakinleştirici müzikler listesi yayınlanıyor. Güncel olanlardan en çok sevilenleri sizler için derledik. Bu parçaları sırayla pati dostunuza dinletin ve onu en çok sakinleştireni favorileriniz arasına alın. Böylece her gergin olduğunda ya da uyku ihtiyacı anında tekrar tekrar açabilirsiniz.

kedileri-sakinlestiren-muzikler-c
Kedileri Sakinleştiren Müzikler
 • Kedi Şarkısı – Multibem
 • Cats Love – Lullaby For Pets
 • Cat Lullaby – Relaxing Sounds for Cats
 • Soothing Sleep Music – Relaxing Sounds for Cats
 • Piano Cat – pets Play Music
 • Calming – Chill Cat Music

 

İlginizi çekebilir: Kamp Festivalleri 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu