SanatKitap

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? | 3 Temel Kural | 2024

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak, günümüzde birçok bireyin istediği ama bunu uygularken hayli zorlandığı bir durum. Bu sebeple nasıl kazanılır? sorusu çok sık merak edilir. Aslında doğru kitap doğru birey ile buluştuğunda bu sürecin ilk adımı atılmış olunur. Buna ek olarak daha birçok yöntem vardır. Bu yazımda kendimden ve çocuklarımdan edindiğim deneyimleri sizler için aktaracağım.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak, günümüzde birçok bireyin istediği ama bunu uygularken hayli zorlandığı bir durum. Bu sebeple nasıl kazanılır? sorusu çok sık merak edilir. Aslında doğru kitap doğru birey ile buluştuğunda bu sürecin ilk adımı atılmış olunur. Buna ek olarak daha birçok yöntem vardır. Bu yazımda kendimden ve çocuklarımdan edindiğim deneyimleri sizler için aktaracağım.

Kitap okumak, birçok insan için hobiyle sınırlı kalır. Aslında kitap okumak zaman zaman yapacağınız bir hobi alışkanlığı olarak kalmamalı süreklilik kazandırılmalıdır. Kitap okuma alışkanlığı kadar okunan kitapların içeriği de önemlidir. Bazı kitaplar zaman kaybı olmaktan öteye gidemez. Kimi kitaplar ise okura çok şey katar. Unutulmaması gerekir ki birçok başarı hikayesi yazmış kimselerin ardında çok küçük yaşlarda kazanılmış okuma alışkanlığının etkisi büyüktür.

İnsanların aynası kitaplardır.

Okuma alışkanlığı çocuğun ilgisi ile ilişkili olmasının yanında aile faktörü de bu nokta da çok önemlidir. Okuyan, araştıran bir ailenin yanında yetişen çocuk, kitap kültürü ile büyüdüğü için merak eder, araştırır, ailenin de yönlendirmesi ile doğru kaynaklar ile hayata diğer yaşıtlarına göre önde başlar. Bu noktada önemli olan yaşına uygun kitapların seçilip çocuğun doğru yönlendirilmesidir. Okuma alışkanlığı sonradan da kazanılabilir ancak küçük yaşlarda edinilmiş kitap okuma alışkanlığı bir hobi olmaktan fazlasıdır. Başarı öyküleri bilinen ünlü kişilerin geçmişine bakıldığında bu alışkanlığı çok küçük yaşlarda kazandıkları görülmektedir.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? | 3 Temel Kural | 2024 - kitap okuma aliskanligi 3
Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap Okuma Alışkanlığı Ne Kadar Sürede Kazanılır?

Okuma alışkanlığının ne kadar sürede kazanılacağı aslında tamamen okurun inisiyatifinde bir durumdur. Alışkanlık kazanabilmek için uygun bir kitap okuma ortamının olması, günün her anında kitapların ulaşılabilir durumda olması (örneğin; dışarı çıkarken mutlaka çantanızda bir kitap olmalı) ve istikrar çok önemlidir. İlk başlarda okur sıkılabilir o nedenle okunacak kitapların başlangıç evresinde doğru seçilmesi çok önemlidir.

Bilimsel terimlerin yoğun olduğu, anlaşılır olmayan üsluptaki kitaplar seçilmemeli daha çok sade dil ve anlatımlı kitaplar tercih edilmelidir. Okur başlangıçta sıkılmadıkça hızla artan bir kitap okuma isteğinin içinde bulur kendisini. Belki ilk başlarda günde 5 ila 10 sayfa arasında bile zorlanarak okur yeni okuyucu ama alışkanlık kazandıkça hem sayfa okuma sayısı artar hem de her gün öğrendiği yeni bilgiler ışında keyif almaya başlar. O nedenle kitap okuma alışkanlığı ne kadar sürede kazanılır sorusuna verilebilecek en güzel yanıt, uygun koşullar sağlandığında sadece birkaç ay ile sınırlı olduğudur. En önemli nokta ise; alışkanlık kazanabilmek için çok kısa bile olsa günlük okuma yapılmasıdır.

Kitap ruha ilaçtır.

Okur kısa süreli bu okumalar ile okuma alışkanlığı kazanarak her geçen gün kitaplara ilgisinin arttığını kendisi keşfeder. Gün gelir en azından birkaç sayfa okumadan yatağına girdiğinde kendisini mutsuz hissetmeye başlar. Anlaşılacağı üzere alışkanlık kazanabilme süresini kısaltmak tamamen okurun elindedir.

kitap-okuma-aliskanligi-4
Kitap Okuma Alışkanlığı

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bu noktada basit birkaç öneriyi sizlere sunmak isterim. Öncelikle mutlaka kitaplarla ilgili not alacağınız bir defteriniz olmalı. Çünkü kitaplar kısa notlar alındıkça daha bir anlam kazanıyor. Sevdiğiniz alıntıları açıp tekrar tekrar okumak o kitabın içeriğini anımsamanızı, unutmamanızı sağlıyor. İyi bir okuyucunun altın kuralı özenle yazılmış bir defterden geçer. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler bu ilk kurala dikkat etmeli.

Bir Kitap Doğru Zamanda Okunursa Keyiflidir

Yeni okuma alışkanlığı kazanan kişilere en önemli tavsiyem; belirli bir sayfa okuduktan sonra algılayamadığınız kitabı bırakın. Belki daha uygun bir zamanda okumak için rafa kaldırın. Elbet uygun zamanda o kitap sizin için doğru kitap olacaktır. Anlamadığınız bir kitabı okumaya zorlamak sizin içinde tamamen zaman kaybı olacaktır. Birçok okur ne yazık ki bunu yapıyor. Anlamadığı halde ısrarla devam ediyor. Kapağı kapattığında aklında kalan birleştiremediği olay örgüleri oluyor. Okunmamışlık hissi bırakıyor kitap. Mutsuz bitirilmiş bir kitap yeni okunacak kitapların da hevesini kırıyor. O nedenle okumaktan soğumamak için mutlaka sevdiğin kitapları oku.

Tarzınıza En Uygun Türde Bir Kitap Seçin

İkinci önemli husus ise, kitap okuma alışkanlığı kazanmaya tecrübeli okuyucuların bile algılamakta zorlandığı kitaplar ile başlamak. Öncelikle bir kitabı okumadan önce ilgi alanlarınızı belirlemelisiniz. İlgi alanınız olmayan bilimsel terimlerin ağırlıklı olduğu kitaplar hevesinizi kırabilir. Sanki hangi kitabı okursanız okuyun anlayamayacakmış gibi hissettirebilir. Örneğin mitolojiye hiç ilgisi olmayan bir kişinin mitolojik terimler içinde boğulması gibi. Algılamakta zorlandığınız bir kitap sonrası okumaya ara vermek isteyebilirsiniz. Bu da okuma alışkanlığından uzaklaşmanıza sebep olur.

Yaşam Alanınızda Mini Bir Kütüphane Oluşturun

Motivasyon için önemli bir diğer nokta, sağınız solunuz, görebileceğiniz her alanda kitap olması. Örneğin fazla vakit geçirdiğiniz odalara, evin koridorlarına, hatta banyonuza bile küçük kitap sepetleri oluşturabilirsiniz. Böylece sadece siz değil çocuğunuzun da ilgisini çekebilirsiniz. Ya da günlük işe gidip gelirken okumak için mutlaka çantanızda bir kitap olsun. Bulduğunuz her boşlukta böylece okumaya zaman ayırabilirsiniz. Kalabalık toplu taşımalarda bile kulaklığınızı takıp uygun ortamı siz yaratabilirsiniz. Ayrıca yatağınızın başucunda mutlaka bir okuma sehpanız olsun. Okumadan yapılacak 10 sayfalık okuma bile zihninizi boşaltacak, daha rahat ve huzurlu bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Sürekli tekrar ettiğimiz gibi kitap okuma alışkanlığı kazanabilmek için olmazsa olmaz durum istikrarlı olmaktır. İstikrar olmazsa çok kolay kırılmalar olabilir. Okuyucu hedefinden şaşar ve vazgeçer. Bu durumun yaşanmaması için başlangıçta kısa süreli okumalar yapmak en güzelidir. Bu kısa süreli okumaları bahanelerin arkasına sığınarak bırakmamalı, istikrarlı bir şekilde devam ettirmeliyiz.

Bir insanın değeri, okuduğu kitapların değeri ile ölçülür.

Aynı zamanda yeni bir okuma yılına başlarken defterinize mutlaka okumayı düşündüğünüz kitapları not alın. Bu sizi ayrıca motive edecektir. Okuyup bitirdiğiniz kitapları da yıllık hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı görebilmek için defterinize kaydedebilirsiniz.

Kalabalık ve gürültülü ortamlarda okuyamıyor ya da okuduğunuzu anlayamıyorsanız okumayın. Zorlama bir ortamda okuyacağınız kitaplar size hiçbir katkı sağlamaz. Tam tersine motivasyonunuzu düşürür. O nedenle uygun şartları sağladığınızda okumaya başlayın.

Çocuğuma Kitap Okumayı Nasıl Sevdiririm?

Çocukların dünyası yeni dönemde tablet, akıllı telefonlar, bilgisayar ile oldukça hareketli. Teknoloji doğru kullanılmadığında faydasından çok zarar verebiliyor çocuklara. Eğlence dünyası ile fazla vakit geçiren çocuklar kitap okuma kültüründen hızla uzaklaşıyor. Yeni nesile bakıldığında kitap okuma oranının düşük olmasının en önemli sebebi de budur.

Bu noktada en önemli görev ailelere düşüyor. Küçük yaşlardan itibaren ailenin çocuğuna vakit ayırıp kitap okumasıyla başlıyor süreç. Tozlu Bavul ailesi olarak çocukların küçük yaştan itibaren okuma motivasyonunun aşılanması gerektiğine inanıyoruz.

kitap-okuma-aliskanligi-2
Çocuğuma Kitap Okumayı Nasıl Sevdiririm?

Sonrasında çocuğun ilgi alanlarının belirlenmesi çok önemli. Okunan kitaplar arasından okumaktan en çok zevk aldığı içeriklere yönlendirmek gerekiyor. Zorlama içerikler çocuğun kitaba ilgisinin başlamadan bitmesine neden oluyor. Çocuğun kitap okuyacağı ortamın sade, gürültüsüz, rahat bir ortam olması dikkat dağınıklığına sebep olmaması bakımından önemli. Aynı zamanda aile bireylerinin toplanıp okuma saati yapması da çocuğun kitaplara ilgisini arttırıyor. Ailece yapılacak geceleri kısa süreli toplu okumalar çocuğun kitap okumada istikrar kazanmasını ve kitap alışkanlığı elde etmesini sağlıyor.

Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı kazandıracak eserler:

 • Sinan Yaşar/Yazıyı Bulan Çocuk
 • Andrew Clements/Bunun Adı Findel
 • Daniel Defoe/Robinson Crusoe
 • Ferenc Molnar/Pal Sokağı Çocukları
 • Paola Peretti/Kiraz Ağacı İle Aramızdaki Mesafe
 • Eleanor Coerr/Sadako
 • Bilgin Adalı/Zaman Bisikleti
 • Jules Verne/İki Yıl Okul Tatili
 • Jack London/Beyaz Diş,
 • John Boyne/Çizgili Pijamalı Çocuk

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak Zor mu?

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak, kişiden kişiye değişen bir deneyimdir ve bazıları için zorlu bir süreç olabilir. Bunun birkaç nedeni vardır. İlk olarak, günümüzde teknolojinin ve dijital medyanın hızla gelişmesiyle, kitap okuma alışkanlığı kazanmak için zaman ayırmak ve dikkati kitaplara yönlendirmek zorlaşabilir. İkinci olarak, kitap okuma alışkanlığının oluşması zaman alabilir ve sabır gerektirebilir. Özellikle modern yaşamın hızıyla rekabet ederken, birçok kişi hemen sonuç almayı beklerken, kitap okuma alışkanlığını geliştirmek uzun vadeli bir çaba gerektirebilir. Ancak, düzenli olarak kitap okumanın faydaları, bu çabanın değerli olduğunu gösterir.

Zihinsel esneklik, kelime dağarcığının genişlemesi, düşünce yeteneğinin gelişmesi ve stresi azaltma gibi birçok olumlu etkiye sahiptir. Dolayısıyla, kitap okuma alışkanlığını kazanmak için disiplin ve kararlılık gerekebilir, ancak uzun vadede sağladığı faydalar göz önüne alındığında, bu çaba kesinlikle değerlidir.

 

Hazırlayan: Nihal İlhan

İlginizi Çekebilir: Ayfer Tunç Osman Konusu ve Yorumu

4 Yorum

 1. Gerçekten özellikle cocuklarının kitap okuma alışkanlığı kazanmasını isteyen veliler için bilgilendiren bir yazı olmuş . Verdiginiz listenizi hemen not ettim ,çok teşekkürler 🙏

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu