SeyahatEge

Klaros Antik Kenti: Antik Çağın Gizemli Kehanet Merkezi

Klaros Antik Kenti İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli köyünün düzlüğünde bulunuyor. Ahmetbeyli köy merkezine 1 km uzaklıkta bulunan antik kent iki dağ arasına gizlenmiş bir tarafı yemyeşil doğa, diğer tarafı mandalina bahçeleriyle iç içe bir dokuda yer alıyor. Burası Apollon’un Anadolu’da yer alan iki önemli kehanet merkezlerinden de birisiymiş. İnsanlık olarak kehanetle özdeşleşmiş konular hangimizin ilgisini çekmez ki? Peki nedir Klaros’un kehaneti?

klaros-antik-kenti-2
Klaros Antik Kenti

Klaros’a yıllardır birçok insan gelip gitmiş. Klaros’u kuran Manto’nun gözyaşlarından oluştuğuna inanılan kutsal su sayesinde, kahinlerin Tanrılar ile iletişim kurduğu da düşünülmüş.

Klaros’ta yalnızca kâhinin girebileceği karanlıkta bir salon ve içerisinde kutsal suyun korunduğu bir kuyu bulunuyor. Kâhin bu sudan içiyor, içtikten sonra Tanrı’ya sormak istediği sorularını yöneltiyor ve tıpkı peygamberler gibi vahiy yoluyla sorularına cevap alıyordu. Bu suyun kehaneti sebebiyle de Klaraos’un ünü genişçe bir alana yayılmıştı.

klaros-antik-kenti-3

Klaros Antik Kenti kazılarında bulunan kalıntılar bizi Geometrik Döneme kadar götürüyor. Kent içerisinde Helenistik Dönemin izlerini taşıyan Apollon Tapınağı ve Sunağı, Roma Dönemine ait Artemis Tapınağı ve aynı zamanda çeşitli onur anıtları da yer alıyor. Ayrıca kazı alanında Arkaik Döneme ait çok sayıda heykel de bulunmuş. Düz bir vadi üzerine kurulmuş kent saklanıp, gizlenmiş ve günümüze kadar gelmeyi başarmış. Bu arada kentin devamında da kazı çalışmalarına halen devam ediliyor.

klaros-antik-kenti-4

Kahin Apollo’nun Kehanet Merkezi Olan Klaros Antik Kentini Tanıyalım!

Klaros Antik Kenti Kuşadası İzmir arasında yol alırken gözümüze ilişen bir levhaydı. Yol üzerinde gördüğümüz bu kahverengi antik kent levhaları oldum olası dikkatimizi çekmiştir. Ama hep bir erteleriz yol üzerinden 2-3 km uzaklıkta olan bu antik kentleri.

Bugün geçerken kırdık direksiyonu antik kent rotasına. Ertelemedik yani. İki dağ arasındaki vadi üzerine kurulmuş küçük ama gösterişli bir kent karşıladı bizi. Görevlinin minik uyarısına uyarak başladık gezmeye kenti. Antik kent içerisinde sigara içilmiyor ve çantayla kazı alanına girmek yasak. Aynı zamanda Klaros Antik Kenti içerisindeki sürüngenlere de dikkat edilmesi isteniyor.

klaros-antik-kenti-5

Kazı alanına Katagogeion bölümüyle başlıyorsunuz. Burası bilindiği gibi kehanetin merkezi bir kent. O nedenle de Klaros Bilicilik Merkezi’ne antik dünyanın her tarafından gelenler kehanet başvurusu yapıp bu yapı içerisinde kalıyorlardı. Bu alan içerisinde birçok oda, mutfak ve hamam bulunuyordu. Ayrıca konaklama için de ücret alınıyordu.

klaros-antik-kenti-6

Klaros Antik Kenti içerisinde Polemaios Onur Anıtı gibi çok sayıda onur anıtı bulunuyor. Kolophonlu Palemaios’a adanmış olan anıt kutsal yolun doğu cephesinde bulunuyor. Kazı alanı içerisinde çok iyi şekilde günümüze ulaşmış bir de Homeros heykeli var. Antik yazarlar Homeros’un Kolophonlu hatta İzmirli olduğundan bahsederler. En erken ve tanınmış destanlardan İliada ve Odysseia’nın yaratıcısı olan Homeros, bilinen en büyük ozanlardan da birisidir.

klaros-antik-kenti-7

Klaros Antik Kenti içerisinde ayrıca bir güneş saati ve tiyatrolarda ön sıralarda bulunan protokol koltuğu da bulunmuş. Ancak kazı alanı içerisinde bulunan Proedria 2011 yılında yapılmış bir kopya. Orijinali İzmir Tarih ve sanat müzesinde sergileniyor. Kentin bazı alanları halen sularla kaplı. Kim bilir belki de Manto’nun gözyaşları halen kurumamıştır ve kehanet devam ediyordur.

a)      Klaros Antik Kentinin Bilinen ve Bilinmeyen Tarihçesi

İ.Ö. 6. ve 7. yüzyıla kadar uzanan, kutsal olarak bilinen şehir İzmir sınırları arasında görülmeye değer yerlerden bir tanesi. Klaros Antik Kenti içerisinde yer alan onur anıtları ve Apollon Tapınağı kazı alanı içerisindeki önemli yapılar arasında yer alıyor. Kent sadece kehanetleri ile de meşhur değil antik dönem festivalleri ile de adından sıkça söz ettiriyordu. Bu festivallerde kutsal yarışmalar ve kurban törenleri de yapılıyordu. Kent Hristiyanlığın yayılmaya başlaması ile birlikte MS. 4. yüzyılda terk edilmiştir.

klaros-antik-kenti-8

b)      Klaros Antik Kentine Gidilecek En Güzel Dönem

Klaros Antik Kenti gezisi planlıyorsanız kış aylarında gitmek yerine bahar ve yaz aylarında gitmeyi tercih edebilirsiniz. Çünkü kentin bazı bölgeleri yağmur suyu sebebiyle su altında olabiliyor. Islak zemin çamur olunca da gezmek çok da kolay olmuyor ne yazık ki. Yaz aylarında gezmek bölgenin iklimi sebebiyle biraz zor olsa da en fazla ziyaret edilen dönem de turizm bakımından yaz ayları oluyor. Yaz aylarında ören yerini gezmek istiyorsanız da sabah erken saatleri tercih edebilirsiniz.

c)      Klaros Antik Kenti Giriş Ücretli 2023/2024 Listesi

Klaros Antik Kenti’ne girerken girişte bir gişe bulunuyor. Bu gişe bölümünü görünce açıkçası kente girişin ücretli olduğunu düşündük. Ancak ören yeri görevlisi kente girişin ücretsiz olduğunu söyleyince, ayrı bir keyif alarak gezdik ören yerini. Malum Antik kentlerin giriş ücretleri son yıllarda oldukça yükseldi. Her ne kadar müzekart ile antik kentleri gezsek de ücretsiz olması burayı görmek isteyenleri düşünüce ayrı bir sevindirdi. Klaros Antik Kenti yaz ve kış dönemlerinde ziyarete açık ve giriş ücreti bulunmuyor.

d)      Klaros Kehanet Merkezine Çocukla Gidilir mi?

Biz Klaros gezimizi çocuklarla planladık. Kuşadası’na giderken yolumuzun üzerinde olduğu için hep birlikte yeni bir antik kent keşfetmiş olduk. Ören yeri içerisindeki bilgi levhalarını sırayla birimiz okuyor. Böylece gittiğimiz yerle ilgili hepimizin aklında küçük bilgiler kalıyor. Çocukların görsel hafızası da oldukça güçlü. Gördükleri yerleri asla unutmuyorlar. Müze, antik kent, ören yeri gezisi planlıyorsanız mutlaka çocuklarınızı da plana dahil edin. Çünkü hep birlikte keşfetmek ayrı güzel.

klaros-antik-kenti-9

e)      Klaros Antik Kentinin Açık Olduğu Saatler

Klaros Antik Kenti ziyaret saatleri neler? Kent için bir yaz dönemi ziyaret saati, bir de kış dönemi ziyaret saati belirlenmiş. Yaz dönemi içinde kenti ziyaret etmeyi düşünüyorsanız 08.00-19.00 saatlerinde, Kış döneminde ise 08.30-17.30 saatleri arasında gidebilirsiniz.

f)       Klaros Antik Kentine Girerken Müze Kart Gerekiyor mu?

Kent girişinde herhangi bir ücret talep edilmiyor. O nedenle Klaros Antik Kentine girerken müze kart gerekmiyor. Ücret talep edilmeyen böyle güzel bir ören yeri bulmuşken mutlaka ziyaret edin.

Klaros Antik Kenti Nerede? Güncel Yol Tarifi

Klaros Antik Kenti İzmir’in Menderes ilçesine yaklaşık 35 km uzaklıkta bir konumda bulunuyor. Menderes’in Ahmetbeyli Mahallesinde yer alan kent Ahmetbeyli’ye de 1 km uzaklıkta düz bir vadi üzerinde bulunuyor. Klaros’a İzmir yönünden geliyorsanız da Ahmetbeyli İzmir arası yaklaşık 67 km mesafededir. Aynı zamanda Kuşadası ya da Efes yönüne doğru gidiyorsanız yol üzerinde bu antik kenti de ziyaret edebilirsiniz.

g)      Klaros Apollon Tapınağına Dolmuş ve Otobüsle Gidilir mi?

Menderes’ten Klaros Antik Kentine 775 numaralı otobüs ile ulaşım sağlanabiliyor. Aynı zamanda köy içerisindeki dolmuşlarla da gidebilirsiniz. Kendi şahsi aracınızla da rahatlıkla kenti ziyaret edebilirsiniz. Yolda herhangi bir ulaşım sorunu bulunmuyor.

klaros-antik-kenti-10

BONUS: Klaros Antik Kentine Gitmişken Şurayı da Ziyaret Edin!

Klaros’a gelmişken Ahmetbeyli’de yer alan bir diğer antik kent olan Notion Antik Kentini de ziyaret edebilirsiniz. Notion Antik Kenti ile Klaros arası da yalnızca 2 km uzaklıkta bulunuyor. Köy sınırları içerisinde bulunan şehir antik bir liman kentidir. Kale olarak da bilinen Akropol iki tepe üzerine konumlandırılmış.

İlginizi çekebilir: Gavur Mahallesi Sergisi Nerede? Ne Zaman Açık?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu