SeyahatAnadolu

Mardin Gezi Rehberi | Mardin’de Gezilecek 14 Harika Yer | 2024

Mardin gezi rehberi hazırlamak her gezgin için ayrı bir keyif. Mardin’e gelip de büyülenmeden dönen hiç kimse yoktur herhalde. Sırtınızı Mardin’in tarih kokan sokaklarına verip uçsuz bucaksız Mezopotamya’yı izlerken hayallere dalıyorsunuz. Burası bambaşka bir dünya. Her sokağı koklayarak geziyorsunuz, her köşe tarih kokuyor. Şehir birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bakıldığında Orta Çağ döneminde yüksek bir Ermeni ve Süryani nüfusuna sahipmiş kent. Hâlâ da az miktarda da olsa bir Süryani nüfusu mevcut.

Mardin gezi rehberi hazırlamak her gezgin için ayrı bir keyif. Mardin’e gelip de büyülenmeden dönen hiç kimse yoktur herhalde. Sırtınızı Mardin’in tarih kokan sokaklarına verip uçsuz bucaksız Mezopotamya’yı izlerken hayallere dalıyorsunuz. Burası bambaşka bir dünya. Her sokağı koklayarak geziyorsunuz, her köşe tarih kokuyor. Şehir birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bakıldığında Orta Çağ döneminde yüksek bir Ermeni ve Süryani nüfusuna sahipmiş kent. Hâlâ da az miktarda da olsa bir Süryani nüfusu mevcut.

Daracık sokaklarında gezinirken burası bir masal diyarı olmalı diye düşünerek arşınlıyorsunuz sokaklarını. Her sokak başında bir tarihi esere rastlamanız mümkün. Eski Mardin kayalık bir sırt üzerine kurulmuş Mezopotamya ovasına doğru uzanıyor. Gece şehirden Mezopotamya ovasına baktığınızda burayı bir deniz gibi görebiliyorsunuz. Buraya gelmeden biraz endişe duyabiliyorsunuz Suriye sınırına yakınlığı, terör korkutabilir. Ancak durum hiç de televizyonlarda abartıldığı gibi değil. Her yerini güvenle gezip tatilinizi tamamlayabiliyorsunuz.

mardin-gezi-rehberi-1
Mardin Gezi Rehberi

Mardin Gezi Haritası 2024

Mardin gezi rehberi hazırlarken sizlere de kolaylık sağlaması bakımından Mardin gezi haritası bulunmalı. Bu harita sayesinde gezilebilecek nokta atışı bölgeleri belirleyebilirsiniz. Böylelikle dolu dolu gezeceğiniz birkaç günlük tatilinizde zaman kaybı yaşamamış olursunuz.

Tatil planlaması yapılırken google haritalar gezginler için kolay rota çizmenize yardımcı olacaktır.

Mardin Gezi Rehberi Listesi 2024

Geçmişten günümüze çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehirde gezilebilecek birçok tarihi eser var. Eski Mardin içerisinde neredeyse her sokak sizi bir tarihle selamlıyor. Tarihi çarşısı muhteşem lezzetler ve yöresel yiyecekler ile dolu. Hepsinden bavulunuza atıp getirmek istiyorsunuz. Girdiğiniz her dükkanda bir lezzet tattırılıyor. Artukbey kahveleri burada çok meşhur. Dükkana kahve almak için girip envai çeşit şekerleme ile karşılaşıyorsunuz.

mardin-gezi-rehberi-2
Mardin Gezi Rehberi

Yokuş aşağı dar bir sokakta gezerken enfes bir ekmek kokusu geliyor burnunuza. O muhteşem kokuyu izleyerek buluyorsunuz burayı. Mardin’e özgü peksimetler var içinde kıtır kıtır. Mardin gezi rehberi içinde bu kıtır lezzetten de atıyorsunuz çantanıza bir poşet. Sıcak şarap tatmak için girdiğiniz dükkanda sıcacık Süryani çörekleri karşılıyor sizi. Sıcak çıkmış tepsiden tattırılıyor hemen. Esnaf çok güler yüzlü, ikramların ardı arkası kesilmiyor. Çarşıdan ayrılmak çok zor ama zaman kısa gezilecek yerlere doğru sokaklara dalıyoruz. Sizlere de yol gösterici olsun diye gezdiğimiz yerleri sizler için listeledik.

2024 yılında Mardin’de mutlaka gidilmesi gereken yerlerin listesi:

 • Mardin Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
 • Mardin Evleri
 • Mardin Kalesi
 • Zinciriye Medresesi
 • Kasımiye Medresesi
 • Deyrulzafaran Manastırı
 • Mardin Ulu Camii
 • Şehidiye Camii
 • Mor Gabriel Manastırı
 • Kırklar Kilisesi
 • Dara Antik Kenti
 • Mardin Dara Zindan Sarnıç
 • Mardin Sokakları
 • Revaklı Çarşı

1)   Mardin Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Mardin civarında toplanmış birçok arkeolojik ve etnografik koleksiyona sahip müze tarihi yapı içerisinde sergileniyor. Geleneksel Mardin evi mimarisinin özelliklerini taşıyan yapının teras bölümünden uçsuz bucaksız Mezopotamya’yı seyredebilirsiniz. Müzenin içi bölüm bölüm odalardan oluşuyor. Odaların içinde civar yörelerden toplanmış tarihi eserlerin yanı sıra bölgenin giyim tarzını yansıtan etnografik bir bölüm de bulunuyor.

mardin-gezi-rehberi-arkeoloji-ve-etnografya-muzesi
Mardin Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Giriş Ücreti: 25 TL

Açılış ve Kapanış Saatleri

Açılış saati: 08:30

Kapanış Saati: 17:00

Müze haftanın her günü hizmet veriyor.

mardin-gezi-rehberi-arkeoloji-ve-etnografya-muzesi-2
Mardin Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

2)   Mardin Evleri

Kayalık dağ yamacına kurulmuş şehire karşıdan baktığınızda tüm evler iç içe geçmiş gibi görünüyor. Neredeyse tüm evler sarı kalker taşından yapılmış. Bu taşlar ile inşaa edilmesinin sebebi yazın serin, kışın da sıcak tutmasıymış. Evlerde ahşabı ancak kapı ve pencerelerde görebiliyorsunuz. Sık bir yapılaşma olduğu için sokakları dar. Sokaklarında yürürken her bir eve hayran olmamak imkânsız. Evlerin her biri tarihi eser gibi. Genellikle eski doğal dokusu korunmuş evler yer alıyor şehirde. Önünden geçerken avlusunda kendinizi odun ateşinde demlenmiş bir çay içerken hayal edebilirsiniz.

3)   Mardin Kalesi

Mardin şehrinin simgesi haline gelmiş olan kale şehrin kurulduğu dağın zirvesinde yapılandırılmış. Halk arasında bilinen ismiyle “Kartal Yuvası” olarak adlandırılır. Şehrin en yüksek konumunda bulunduğu için gün batımını izleyebileceğiniz en keyifli yer. Eski Mardin’in tamamını kale içinden görebilirsiniz. Sümerler, Babilliler, Asurlular, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Abbasiler ve Osmanlı Devleti gibi birçok devlet tarafından kullanılmıştır. Kaleye giriş ücreti ödemiyorsunuz. Ayrıca kaleye izinle giriş yapılabiliyor.

4)   Zinciriye Medresesi

Mardin merkezde yer alan Zinciriye Medresesi Mardin gezi rehberi listesinde mutlaka görülecek yerler arasında yer alıyor. Muhteşem bir mimariye sahip medrese şimdilerde Kur’an kursu eğitimi vermek için kullanılıyor. Geniş bir avluya sahip medresenin revaklarının arasından tüm şehir büyüleyici güzelliği ile önünüze seriliyor.

mardin-gezi-rehberi-zinciriye-medresesi
Zinciriye Medresesi

Ayrıca medrese içindeki odaları gezerken uzun bir koridor yer alıyor. Bu koridor sonundaki kapı da cennet kapısı olarak nitelendirilmiş.

5)   Kasımiye Medresesi

Kasımiye medresesi Artuklular Döneminde yapımına başlanmış ancak Akkoyunlu döneminde tamamlanabilmiştir. Medrese tek kubbeli olarak inşaa edilmiş, açıklık bir avluya sahip. En dikkat çekici özelliği ise her yapıda göremeyeceğiniz benzersiz bir taş işçiliğine sahip olması. Kesme taşlar ile yapılmış yapı göz alıcı bir güzellikte. Kasımiye Medresesi de şehir merkezinde yer aldığı için ulaşımı çok kolay. Medresenin bahçesinde yer alan havuz ana rahminden ölüme kadar giden yolculuğu tasvir ediyor. Çeşmeden suyun çıkış noktası doğumu, döküldüğü bölüm gençliği, ince oluklu bölüm olgunluk dönemini, suların toplandığı havuz ise ölümü temsil eder. Burada biriken su toprağa karışıp yeniden can bulur. Doğum ve gençlik sonrası su yavaşlar. Gençlik hızla akıp gider. Bu mistik yeri Mardin gezi rehberi listenize mutlaka ekleyin.

6)   Deyrulzafaran Manastırı

Mardin’e yaklaşık olarak 3-4 km uzaklıkta yer alan yapı 5. yüzyılda inşa edilmiş bir Süryani Manastırı. Manastır içerisinde Süryanice yazılmış özel bir İncil bulunuyor. Aynı zamanda 52 Süryani patriğinin mezarı da bu manastır içerisinde bulunuyor. İlk latin harfli matbaada manastır içinde sergileniyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında devletin resmi bir evrakı olduğunda buraya getirilip basılıyordu. Manastırda halen yaşayan 30 civarı din adamı ve öğrenci barınıyor. Buradaki öğrenciler, Süryani dilini ve kültürünü ayrıntılı olarak öğrenebiliyorlar.

mardin-gezi-rehberi-deyrulzafaran-manastiri
Mardin Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı Mardin gezi rehberi içerisinde görmeniz gereken yerler arasında ilk sırada yer almalı. Deyrulzafaran Manastırının şöyle de bir hikayesi var:

52 Süryani patriğinin bulunduğu mezar odasında lahitler normal boyutlara göre daha yüksek yapılmış. Bununda sebebi şu: Din adamları öldüklerinde, ayin duasında giydikleri elbiselerle taştan yapılmış bir sandalye üzerinde, yüzleri doğuya bakacak şekilde defnediyorlar. Bu durum sadece üst rütbeli din adamları için geçerli bir durum. Kıyamet günü geldiğinde İsa mesih’in tekrar doğudan geleceğine inandıkları için saygıyla karşılamak adına sandalye üzerinde gömülmüşler.

Lahit mezar odasının hemen altında yer alan oda da bir güneş tapınağı karşılıyor sizi. Süryaniler Hristiyanlığa geçmeden önce Güneşe tapıyorlardı. Bu oda içerisinde güneşe doğru bakan küçük bir pencere bulunuyor. Güneşin ilk ışıkları ile birlikte Süryaniler burada ibadete başlıyorlardı. Buranın tavanında yer alan taşlar geçme taş. Aralarına hiçbir harç malzemesi konulmadan döşenen taşlar tam bir sanat eseri.

Son olarak Manastır içerisinde bir de Meryem Ana kilisesi var. Meryem Ana kilisesi içerisinde bulunan 1500 yıllık vaftiz taşı kurtuluşu temsil eden sekiz köşeli bir taş. Bu taş Nuh’un gemisinden sağ olarak kurtulan sekiz kişiyi temsil ediyor.

Giriş Ücreti: 20 TL

Açılış ve Kapanış Saatleri

Açılış Saati: 08:30

Kapanış Saati: 16:30

7)   Mardin Ulu Cami

Döneminin en önemli tasarımlı camilerinden birisi olan Mardin Ulu Cami Mardin gezi rehberi içinde listelenebilecek heybetli yapılardan bir tanesi. Yukarıdan baktığınızdan bu dev minarenin sizi etkilememesi imkânsız. Adeta Mardin şehrinin temsili yapısı diyebiliriz. Mardin Ulu Camiinin en önemli özelliği ise; Şafi ve Hanefilerin aynı anda saf tutabilmesi. Bu yörede kiminin çan sesi kiminin ise ezan sesiyle ibadet ettiği düşünülerek hoşgörü simgesi olarak varlığını sürdürüyor. Merak edenler için cami ibadete açık yani hizmet veriyor.

8)   Şehidiye Camii

Şehidiye Camii şehir merkezinin ortasında yer alıyor. Ana caddenin hemen bir alt sokağında yer alan cami birçok yapı gibi Artuklu mimarisinin eseri. Kasımiye Medresesi’ndeki insan hayatını simgeleyen küçük bir havuz bu camide de yer alıyor. Tam ortasında da büyük bir havuz bulunuyor. Burasıda mahşer yerine toplanılacak alanı simgeliyor. Şehidiye camisinin minaresi diğer minarelere göre daha süslü yapılmış. Muhteşem bir taş işçiliğinin eseri.

9)   Mor Gabriel Manastırı

Dünya üzerinde ayakta kalabilmeyi başarmış en eski Süryani Ortodoks Manastırıdır. Mardin’in Midyat ilçesinde yer alan manastır 100 hektarlık çok geniş bir ormanlık alan içerisinde bulunuyor. Halen içerisinde yaşamakta olan 60 din adamı ve öğrenci var. Manastır tarihine baktığımızda 397 yılında Mor Şmuel ve öğrencisi Mor Şemun tarafından inşaa edildiğini görüyorsunuz. Manastır yakın bir tarihte restore edilmiş ve ziyarete açık. Mardin’e uzaklığı 64 km civarında olduğu için gitmekten vazgeçmeyin. Çünkü, Mor Gabriel Manastırı Mardin gezi rehberi içerisinde mutlaka görülmesi gereken eserlerden bir tanesi.

Giriş Ücreti: 15 TL

Açılış ve Kapanış Saatleri

Açılış Saati: 09:00

Kapanış Saati: 16:30

10)       Kırklar Kilisesi

Kilisenin ince taş işçiliği ile yapılmış olan mihrapları girer girmez dikkatinizi çekiyor. Kilise 569 senesinde Süryaniler tarafından inşaa edilmiş. 1170 yıllarında kırk şehitlere ait olduğu bilinen kemiklerde bu kiliseye defnedilmiş. Kırklar Kilisesinin bir de hikaye var. Roma İmparatoru Dokios Hristiyanlar üzerinde baskıcı bir politika izliyormuş. Kapadokya civarında Hristiyanlığı kabul etmiş Yunan kökenli olduğu bilinen kırk asker uygulanan baskıcı politika sebebiyle isyan edince tutuklanıyor ve Sivas’a sürgün olarak gönderiliyor. Burada buz göletinin içine atılan askerler donarak ölüyorlar. Hristiyan dünyası da bu askerleri şehit kabul etmiş.

11)       Dara Antik Kenti

Mardin şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta kireçtaşı ana kaya üzerine kurulmuş bir antik kenttir. Dara antik kenti içerisinde, kayalar oyularak yapılmış kaya mezar odaları yer alıyor. Bu bize pagan ölü gömme kültürünü yansıtmaktadır. Pagan kültürü Hristiyanlığı seçmiş halk üzerinde etkisini uzun yıllar göstermeye devam etmiştir. Bir de bölge içerisinde lahit tipi mezarlar bulunuyor. Lahit tipi mezarların yapılma sebebi, ruhların öbür dünyada bu mekanlar içinde bulunacağı inancıdır. Ölen kimsenin ruhunun  bu lahit mezar içerisinde korunacağına inanılır.

mardin-gezi-rehberi-dara-antik-kenti
Dara Antik Kenti

Dara Antik Kenti içerisinde çok katlı bir galeri mezar yapısı da yer alıyor. Burası ana kaya oyularak yapılmış üç katlı bir yapı. 2009 yılında yapılan kazı çalışmalarında en alt zeminde yüzlerce insana ait kemik bulunmuştur. Burasının kıyamette diriliş olacağı için bir toplanma alanı olarak tasarlandığı biliniyor. Aynı zamanda Dara Antik Kenti çevresinde hâlâ ayakta kalmış su sarnıçlarını da görmek mümkün. Burası da mutlaka görülmesi gereken Mardin gezi rehberi içerisinde yer almalı. Burayı gezmek için giriş ücreti talep edilmiyor.

mardin-gezi-rehberi-dara-antik-kenti-3
Dara Antik Kenti

12)       Mardin Dara Zindan Sarnıç

Karşıdan baktığınızda burada bir zindan sarnıç olabileceğini düşünmüyorsunuz. Çünkü, sarnıç üzerine ev inşa edilmiş. Evin yan tarafından aşağıya uzun bir merdiven var. Bu merdiveni kullanarak zemine ulaşılıyor. Aşağıya indiğinizde sütunların büyüklüğü sizi hayrete düşürüyor. Dev sütunlar buranın ne kadar derin olduğunu hissettiriyor size. Bu yapının üzerinde büyük kilise bulunuyormuş. Ancak yapının sadece bir duvarı ayakta kalabilmiş. Oldukça mistik ve ilginç bir yer olan bu sarnıcı mutlaka Mardin gezi rehberi listenize yazın.

mardin-gezi-rehberi-su-sarnici-zindan
Mardin Dara Zindan Sarnıç

13)       Mardin Sokakları

Mardin sokakları bugüne kadar gezip gördüğüm yerler arasında beni en çok etkileyen sokaklar arasında. Tek tip görünümdeki taş yapısı buraya ayrı bir hava katıyor. Karşıdan baktığınızda burası evleriyle bir antik kent havasında. Dar sokaklarını gezerken sürekli tarihi bir mimariye rastlamak mümkün. Dokusu, toprak kokan sokakları sizi alıp geçmişe götürüyor. Ana cadde üzerindeki dükkanların önünden geçerken süryani çöreği, sıcak şarap, badem şekeri, kahve ikramı yapılıyor. Her birinin kokusu o dükkana davet gibi. Her biri farklı ve enfes lezzetler.

mardin-sokaklari
Mardin Sokakları

Telkari işçiliğinin benzeri olmayan takılarının bulunduğu dükkanları da mutlaka ziyaret edin. Sokakları gezerken kısa bir mola vermek isterseniz de kültür sanat sokakta bir kahve içip dinlenebilirsiniz. Benim gibi siz de gittiğiniz her yerden kitap alıyorsanız çarşı girişinde bulunan Mardin Sahafı ziyaret edebilirsiniz. Taş yapının içerisindeki eski kitap kokusu eşliğinde eski baskı kitaplar bulabilirsiniz.

14)       Revaklı Çarşı

Revaklı çarşı nerede bulunur? Revaklı çarşı ismi nereden gelmektedir? Revaklı çarşı diğer adıyla tellallar çarşısı şehrin tam da merkezinde bulunuyor. Revaklı çarşı içerisinde gezerken özellikle Şahmeranlar dikkatinizi çekiyor. Ayrıca bakır, hediyelik eşyalar, renk renk kumaşlar gözünüzü kamaştırıyor. Buraya özgü rengarenk yazmacıların önünden geçerken saçınıza farklı bir bağlama tekniği ile bir örtü bağlanıyor. Bu yazmayla sokakları gezmek size buralı gibi hissettiriyor. Revaklı çarşı ismi, çarşının yer aldığı yolun her iki tarafında da revaklar bulunduğu için bu isimle anılıyor.

Mardin Gezi Rehberi Sıkça Sorulan Sorular

Mardin ilinde gezi planlaması yaparken insanın aklında çok sayıda soru beliriyor. Bu sebeple deneyimlerimizden yola çıkarak çok sorulan sorulara yanıt verdik.

Mardin Kaç Günde Gezilir?

Biz Mardin gezi rehberi programımızda kısıtlı bir zaman içerisinde gelebilmiştik. 3-4 günlük süre içerisinde hem Mardin hem de Şanlıurfa bölgesini gezmeye çalıştık. O nedenle sadece 2 gün ayırabildik. O sebeple köylerini gezebilme fırsatımız olmadı. O nedenle sadece şehir merkezi ve konum olarak Mardin’e yakın önemli eserleri gezmeye çalıştık. Ama siz dolu dolu bir Mardin gezisi yapmak istiyorsanız mutlaka en 3-4 gününüzü buraya ayırın. Yoksa aklınızı bizim gibi Mardin yöresinde bırakıp ayrılmak zorunda kalırsınız. Biz buraya en yakın zamanda tekrar gelmek üzere ayrıldık.

mardin-gezi-rehberi-3
Mardin Gezi Rehberi

Mardin 3 Günde Gezilir mi?

Doğru planlama ile Mardin 3 günde gezilebilir. Eski Mardin ve civarındaki yerleri gezmek için 1 gün yeterli oluyor. Midyat ve Mardin köyleri için de 2 gün ayırırsanız her yeri gezip görmüş olursunuz. Bu 3 gün içerisinde çarşısını, tarihi yerlerini, köylerini, antik kentleri gezebilir birbirinden güzel lezzetlerini tadabilirsiniz. Buraya gelmeden biz sınırlı zaman içerisinde gezebileceğimiz yerlerin bir listesini hazırladık. Aslında gelmeden video ve görseller ile bölgeye hakimdik. Hatta birçok yerin tarihini ve hikayelerini öğrenerek geldik. Sizler de görmek istediğiniz yerleri bu şekilde hazırlayabilirsiniz.

Mardin’e Kışın Gidilir mi?

Kışın bu bölgede çetin kış koşulları hâkim. Kış ayları soğuk geçiyor. Yaz mevsimleri de çöl iklimi hâkim olduğu için oldukça sıcak ve kuru bir havası var. O nedenle kışın soğuk hava şartları yazın ise sıcak hava koşulları turizm için bu bölgeyi elverişli kılmıyor. Tatiliniz de sürpriz yaşamak istemiyorsanız yaz ve kış aylarını tercih etmemelisiniz. Elverişli olmayan iklim koşulları seyahatinizin olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.

mardin-gezi-rehberi-5
Mardin Gezi Rehberi

Mardin Tatili Ne Kadar Tutar?

Mardin tatilini fiyatlamak aslında sizin elinizde. Son yıllarda artan maliyetler malumunuz. Yol fiyatları otobüs, uçak ya da kendi şahsi aracınız da olsa oldukça maliyetli bir hâl almaya başladı. Uçakla gelmeyi hedefliyorsanız uçak biletinizi birkaç ay öncesinden alarak daha ucuza getirebilirsiniz. Tatilde konfor çok önemsediğiniz bir durum değil ise pansiyonları tercih ederek maliyeti biraz daha düşürebilirsiniz.

Tarihi yerlerin giriş ücretini daha uyguna getirmek için mutlaka bu bölgeye gelmeden önce bir müzekart edinin. Mardin gezi rehberi boyunca çok ihtiyacınız olacak. Böylece birçok yere girişte ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Buradaki lezzetleri tatmak için mutlaka belirli bir bütçe ayırın. Ve elbette hediyelik eşya ve evinize götürmek isteyeceğiniz birçok lezzet olacak. Bunlar içinde belirli bir bütçeniz olsun. Çünkü dükkan önünden geçerken sizi kokular içeriye davet edecek. Tattıktan sonra da almadan gidemeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

mardin-gezi-rehberi-4
Mardin Gezi Rehberi

Mardin’e Ne Zaman Gidilir?

Mardin’e gelmeden önce Mardin gezi rehberi hazırlayacak olanlar için en önemli tavsiyem buraya kış ve yaz aylarında gelmeyi tercih etmemeniz olacak. Yaz aylarında çöl iklimine sahip bir bölge olduğu için havası çok sıcak  ve sıcak hava gezmenize ne yazık ki engel oluyor. Buraya gelinebilecek en güzel mevsimler ilkbahar ve sonbahar ayları olacaktır. Biz Mart ayında gitmeyi tercih ettik. Hava şartları gezmek için çok elverişliydi. Bu aylarda hava şartları çok soğuk olmuyor ve genellikle güneşli bir hava hâkim oluyor.

Mart ve Nisan ayları ilkbahar mevsiminde gidilebilecek en güzel zamanlar. Sonbahar aylarında da Ekim ve Kasım ayları buraları ziyaret etmek için en güzel zamanlar. Geceleri hava biraz daha soğuyabiliyor. O nedenle yanınızda kalın birkaç giysi de bulundurmanızda fayda olacaktır. Doğru ayları tercih ettiğinizde birçok gezilecek noktası olduğu için daha rahat bir gezi turu gerçekleştirmiş olursunuz.

Mardin’e Çocukla Gidilir mi?

Çocuklar ile birçok yere gidilebilir. Mardin’de çocuklarla gezilebilecek en güzel yerlerden birisi. Biz çocuklarla gitmeyi tercih ettik. Onların da bu bölgeden öğrenebilecekleri çok şey olduğunu düşündük. Onlarda en az bizim kadar Mardin gezisinden keyif aldılar. Ayrıca yol şartları gezmek için çok elverişli. Çocuklar zorlanmadan her yeri bizimle birlikte gezdiler. Mardin kültürünü, dokusunu çok sevdiler. Daha önce yemedikleri lezzetleri tattılar. Onlar öğrenirken biz de bu geziden oldukça keyif aldık.

mardin-gezi-rehberi-6
Mardin Gezi Rehberi

Mardin’den Hediyelik Ne Alınır?

Hediyelik alabileceğiniz o kadar çok alternatif var ki. Çarşının girişinde sizi kahve ve şekerleme satan dükkanlar karşılıyor. Burada dış kaplamaları farklı lezzetlerden yapılmış badem şekerleri çok meşhur. Kahveler de özel kumaş keselerin içerisinde satılıyor. Hediyelik için çok hoş bir seçenek. Süryani çöreği ve şarabı da hediyelik olarak güzel bir alternatif olabilir. Mardin gezi rehberi hazırlarken mutlaka bunları listenize ekleyin.

Mardin gezi rehberi içerisinde hediyelik eşyalar çok önemli yer tutmaktadır. Telkari işçiliği de buralarda dikkat çekiyor. Telkari işlemesi hoş bir takı da alternatif olarak değerlendirilebilir. Ah o mis gibi kokulu sabunları. Hem hediyelik olarak hem de evinize birkaç kalıp mutlaka alın. Burada esnaf kadın girişimcilere de sıkça rastlıyorsunuz. Yine şahmeran tablolar da bu yöreye özgü olduğu için tercih edilebilir. Capcanlı renklerden yapılmış yazmalar da hediyelik alternatifi olabilir.

Mardin Tatil Bavulunda Neler Olmalı?

Gideceğiniz aylar tatil bavulu hazırlığında elbette ki en önemli etken. Çok fazla tarihi yer gezeceğiniz için ayaklarınızın altına biraz kara sular inecek. O nedenle yanınıza seçeceğiniz ayakkabı gezmeye elverişli olsun. Soğuk havanın etkisini az da olsa sürdürdüğü Mart aylarında gidiyor iseniz yanınızda mutlaka kalın bir iki takım kıyafet bulundurun. Kalın çoraplar da mutlaka bavula eklenmeli. Her gün için bir çift çorap ve çamaşır koymalısınız.

Sıcak aylarda Mardin gezi rehberi planı yaptıysanız fazladan ayakkabı seçimi olarak sandalet tercih edebilirsiniz. Üst grubu kıyafetleri de daha fazla bulundurmalısınız. Mutlaka bavulunuzda çok yer ziyaret edeceğiniz için bir powerbank bulundurun. Şapka ve gözlük de bavulun olmazsa olmazlarından. Ve elbette ki gezdiğiniz yerlerden topladıklarınızı koyabilmek için bir sırt çantanız mutlaka olsun.

Mardin Gezisinde Araba Kiralanmalı mı?

Mardin bölgesinde ziyaret etmek isteyeceğiniz çok yer olacak. Havaalanı ile arası biraz mesafeli. Kısıtlı zamanda gerçekleştireceğiniz gezinizde zaman kaybı yaşamamak adına tavsiyem buraya gelmeden önce havaalanındaki araç kiralama firmalarından bir araç kiralamanız olacaktır. Böylece araçla zaman kaybetmeden gezmek istediğiniz yerlere rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Biz çocuklarla da geldiğimiz için gelmeden iki gün önce aracımızı ayırttık. Böylece zaman kaybını en aza indirmiş olduk. Emin olun toplu taşımaya daha fazla para ödemek zorunda kalıyorsunuz. O nedenle buraya geldiğinizde araç kiralamak verdiğiniz en doğru karar olacaktır. Aksi takdirde hem zaman kaybetmiş hem de çok yorulacaksınız. Mardin gezi rehberi yazımızın sonuna geldik. Şimdiden güzel bir seyahat süreci diliyoruz.

Mardin Gezisi Öncesi Bavula Ne Konulur?

Mardin’e yapacağınız bir gezide ihtiyacınız olan eşyalar, seyahat süresi ve planladığınız aktivitelere bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak bir Mardin gezisi için bavulunuza şunları koymak faydalı olabilir:

Hafif ve Rahat Giysiler: Mardin genellikle sıcak ve kuru bir iklimi olan bir şehirdir, bu nedenle yaz aylarında hafif ve rahat giysiler tercih edebilirsiniz. Özellikle pamuklu ve ince kumaşlar, sıcak havalarda serin kalmanıza yardımcı olabilir.

Güneş Kremi ve Şapka: Güneşten korunmak için güneş kremi ve bir şapka veya şemsiye gibi güneşten koruyucu ekipmanlar önemlidir.

Rahat Ayakkabılar: Mardin’in tarihi sokaklarında yürüyüş yapmayı planlıyorsanız, rahat ve sağlam bir ayakkabı tercih etmek önemlidir. Özellikle yokuşlu ve taşlı yollarda yürüyüş yapacaksanız, rahat ayakkabılar ayaklarınızı korur.

Şehir Haritası veya Navigasyon Cihazı: Mardin’in dar sokakları ve karmaşık yapısı nedeniyle şehirde kaybolma riski olabilir. Bu nedenle bir şehir haritası veya navigasyon cihazı yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.

Su Geçirmez Ceket veya Şemsiye: Mardin’de nadiren yağmur yağsa da, ani yağışlar olabilir. Bu durumda kendinizi yağmurdan korumak için su geçirmez bir ceket veya şemsiye bulundurmak faydalı olabilir.

Fotoğraf Makinesi ve Şarj Cihazı: Mardin’in tarihi ve kültürel yapısı, birçok fotoğraf fırsatı sunar. Bu nedenle fotoğraf makinenizi yanınıza almayı ve yedek pil veya şarj cihazı bulundurmayı unutmayın.

Temel Kişisel Bakım Malzemeleri: Diş fırçası, diş macunu, şampuan, sabun, deodorant gibi temel kişisel bakım malzemelerini yanınıza almayı unutmayın.

Belge ve Paranızı Saklama Yeri: Pasaport, kimlik kartı, kredi kartları ve nakit gibi önemli belgeleri ve paranızı güvenli bir yerde saklayın. Ayrıca, bunların yedek kopyalarını da yanınızda bulundurabilirsiniz.

Mardin’e giderken, gezinizin süresine ve planlanan aktivitelere göre bavulunuzda ekstra öğeler bulundurabilirsiniz. Örneğin, Mardin’in etrafındaki diğer turistik yerleri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, uygun giysileri ve ekipmanı yanınıza almayı unutmayın.

Hazırlayan: Nihal İlhan

İlginizi çekebilir: Urfa Gezi Rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu