Gezi RehberiSeyahat İpuçları

Müze Kart GNS Nedir? Nerelerde Geçerli? Ücretsiz mi?

Müze Kart GNS 18-25 yaş aralığını kapsayan tüm gençlerin kullanabileceği dijital bir kart. Gençler ne sever isimli platform tarafından sunulmuş bu imkân ile 300’ü geçkin müze ve ören yerini gezip görebiliyorsunuz. 1 Temmuz ile 1 Ekim arasında kullanabileceğiniz bu dijital kart sizlere tarihi yerinde görme ve tanıma fırsatı sağlıyor.

Bilindiği üzere ülkemiz tarihi eserlerle dolu. Gezmek için gittiğiniz her ilde bir tarihi esere ya da ören yerine rastlamanız mümkün. 18 yaş altı öğrenci ve öğretmenlere geçtiğimiz dönemlerde sunulan ücretsiz müze gezme fırsatına bir yenisi daha eklenmiş. Müze Kart GNS sayesinde ücretsiz müze gezme yaşı yükseltilmiş olmuş. Bu elbette ki yaşadığımız ülkenin kültürünü, tarihini öğrenmek açısından çok önemli.

muze-kart-gns-1
Müze Kart GNS

Müze Kart GNS Hakkında

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bu proje sayesinde gençlere çok güzel bir fırsat sunulmuş. Günümüzde birçok müze ve ören yerinin giriş ücretlerinin yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda öğrencilerin hem derslerine destek olması hem de genel kültürlerinin yükselmesi bakımından muhteşem bir imkân gibi görünüyor.

muze-kart-gns-2
Müze Kart GNS

Müze Kart GNS ile kültür, sanat, spor ve seyahat gibi imkânların tamamı gençlere sunulmuş. Ve bu sayede gençlerin daha bir sosyalleşmesine katkı sağlanmış olmuş. Özellikle üniversite öğrencileri eğitim için belki de hiç gidip görmedikleri şehrin tarihi eserlerini gezmek, görmek ve araştırmak istiyorlar. Kısıtlı bütçeler ile bunları gerçekleştirmek pek kolay olmuyordu. Hayata geçirilen bu proje sayesinde artık çok daha kolay.

Müze Kart GNS Nedir?

Müze Kart GNS yeni uygulamaya geçmiş bir proje olduğu için birçok gencin ne yazık ki bu uygulamadan haberi yok. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının bir araya gelerek ortaklaşa başlattığı bu proje, 18-25 yaş aralığındaki gençlerin Bakanlığın belirlediği tarihlerde müze ve ören yerlerini ücretsiz ziyaret etmesini sağlıyor. Standart kullandığımız müze kart ile arasındaki fark nedir peki? Şöyle ki; Müze Kart GNS dijital özellikli bir kart ve sadece belirli bir yaş aralığına ücretsiz.

muze-kart-gns-3
Müze Kart GNS

Ayrıca bir diğer sağladığı olanak ise, gençler gezmek görmek için gittikleri yerlerin KYK yurtlarında yaz tatillerinde konaklayabiliyorlar. Bu sayede kalacak yer sorunu düşünmeden diledikleri şehre seyahat edip, en iyi şekilde sosyalleşebiliyorlar. Gençlerin daha bilinçli bireyler olarak yetişebilmeleri için aslında birçok şey sağlanmış. Yaz tatilini en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz başarılı bir projeye adım atılmış.

Müze Kart Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok işlem dijital platformlarda kolaylıkla gerçekleşebiliyor. Müze Kart GNS alabilmek de çok basit. Yapmanız gereken birkaç basit işlem ile şahsınıza ait Müze Kart başvurusunu tamamlayabilirsiniz. Sırasıyla gerçekleştireceğiniz basit birkaç adımdan sonra dilediğiniz müze ve ören yerini gezebilirsiniz. Şu sıra ile Müze Kart Başvurusu yapabilirsiniz:

  • İlk olarak Müze Kart GNS internet sitesine girmelisiniz
  • Müze Kart GNS sitesinde karşınıza bir başvuru formu çıkacak. Bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.
  • Kullandığınız akıllı telefonunuza “Türkiye’nin Müzeleri” uygulamasını indirin.
  • Karşınıza bir karekod alanı çıkacak; buradan Müze Kart GNS’nizi kontrol edin.

Bu dört aşamayı tamamladıktan sonra Müze Kart GNS başvurunuz tamamlanmış olacak. Dijital üzerinden yaptığınız bu işlemden sonra son bir işlem de ilk gittiğiniz müze veya ören yerinde bu uygulamayı açmanız gerekli. Burada uygulama içinde yer alan bluetooth bağlantısını öncesinde hazırlayıp barkod oluşturmanız gerekecek. Tüm bu basit birkaç işlem sonrası uzun zamandır görmek isteyip gidemediğiniz seyahatinize başlayabilirsiniz.

Müze Kart GNS Nerelerde Geçerli?

“Gençler ne sever” platformu tarafından oluşturulan kart ile Türkiye’de yer alan 300’ü aşkın müze ve ören yerini gezebiliyorsunuz. Yani bu kart gezmek istediğiniz her yer için ücretsiz olarak yapılmış. Örnek olarak Kapadokya da KYK yurdunda konaklayarak birçok tarihi ören yerini gezme fırsatı yakalayabilirsiniz. Kapadokya da yer alan Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezebilirsiniz. Yer altı şehirlerini ziyaret edebilirsiniz.

Üniversite eğitimi için İstanbul’u seçtiyseniz, burada yer alan sayısız müzeyi gezebilirsiniz. Galata Kulesi’nin eşsiz manzarası ile İstanbul’u seyredebilir, Topkapı Sarayı’nı görebilirsiniz. Daha saymakla bitmeyecek kadar tarihi eseri görebilir, uygarlıkları tanıyarak, tarih bilginizi genişletebilirsiniz. Çok okuyan mı yoksa çok gezen mi bilir? düşüncesinden yola çıkacak olur isek okumak elbette ki öğrenmenin en önemli ayağıdır. Lâkin gezip görmek de görsel hafızamız bakımından en az okumak kadar önemlidir. Okuduklarımızı zamanla unutabiliriz, ancak gördüklerimizi hep hatırlarız. Daha başarılı bir nesil için bu proje düşünülmüş en iyi çalışmalar arasında sayılabilir.

Müze Kart GNS Ücretsiz mi?

Müze Kart GNS 18-25 yaş için tamamen ücretsiz verilen bir dijital kart. “Türkiye’yi tanımayan kalmasın” sloganıyla yola çıkarak Bakanlık tarafından gençlere sunulan bu kart ile ücretsiz olarak tarihi keşfetme şansı veriliyor. İmkânı olan ya da olmayan her gence bu hak Bakanlık tarafından tanınmış. Bir yeri gezmek çok güzel olsa bile konaklamak başlı başına maliyet olmakta. O nedenle birçok genç gezmek görmek istediği yerden vazgeçebiliyordu.

Kaynak: muzekartgns.com

Bu uygulama ile gençlerin konaklaması da düşünülmüş ve öğrencileri mağdur etmemek adına, diledikleri gibi gezip görebilmeleri için KDY yurtları da yaz tatilinde kapılarını öğrencilere açmış. Sizler de bu yaş grubu içerisindeyseniz tek yapmanız gereken çantanızı alıp gezmek istediğiniz rotayı çizdikten sonra seyahatinize başlamanız. Gezerek öğrenebileceğiniz çok şey var. 2023 yılı için de açıklanacak olan GNS kart bilgilerini yine bu yazıda bulabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Bir Lazarus Tefsiri Olarak Suç ve Ceza

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu