SeyahatEge

Germiyan Köyü’nü Dünyaya Tanıtan Nuran Erden Kimdir?

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı olan Germiyan köyünde yaşayan Nuran Erden, köy evlerinin duvarlarına çizdiği yaratıcı ve doğaçlama resimleri ile köyünü hem tüm Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtmayı başarmış. Liseyi dışarıdan bitirdikten sonra Trakya Üniversitesi Halıcılık bölümünü kazanmış. Çizdiği motifleri evlerin duvarlarına talip olmadan evvel kumaşlara, sandalyelere uygulamış. Bölge de tarım azaldıkça turizme yönelmek için duvarlara resim çizme fikrini ortaya atmış Nuran Abla. Ve köyde beyaz badanalı şirin köy evlerinin duvarlarına talip olmuş.

Başlarda elbette karşı çıkmış birçok köylü. Bu resimler mi insanları buraya çekecek diye olumsuz düşünenler olmuş. Ama Nuran Abla ben yapayım da olur mu olmaz mı diyerek başlamış. Köyün ismi bu resimlerle duyulmaya başladıktan sonra birçok hane kendisi badanasını yapıp Nuran Abla için hazırlamış duvarını. O da renk renk motiflerle süslemiş tüm köyü. Rengi solan resimleri de tazeliyor renkleri solmaya başladıkça. Tüm bu resimleri de gönüllü yapıyor ayrıca.

nuran-erden-3

Germiyan Köyü’nün Dışarıya Açılan Yüzü Nuran Erden Kimdir?

Kendisine “peki Nuran Erden kimdir? Sen yaptığın şeyi ne olarak tanımlıyorsun?” diye sordum. Önce şen kahkahasını atıp, ben “çizdirikciyim” dedi. İçimden geçeni çizen, kalıpları olmayan, o an ruh halim ne ise onu resimlerime aktaran biriyim. Nuran Abla aslında bir sanatçı. Ama çok mütevazı. Özgüveni yüksek, kendisinden emin, cesur ve girişimci bir Anadolu kadını. Kendisinin başlattığı bu girişimcilik ruhunu gençler devam ettirsin istiyor ama genç nüfusun köyde az olmasından da yakınıyor.

Nuran Ablayı dinlerken bilgisine, hayata bakış açısına, akıcı konuşmasına hayran olmamak elde değil. Ancak çok okuyan birisinin böyle donanımlı olabileceğini düşünerek kendisine çok mu kitap okuyorsun Nuran Abla sen diye de sormadan edemedim. “Kitap pek okumam ama araştırmayı, gündemi takip etmeyi severim.” dedi. Ayrıca Leonardo da Vinci eserlerine de hayranlığından bahsetti. Nuran Erden Germiyan köyü için farklı bir renk, özel bir yetenek.

Nuran Abla 60 yaşında ama çok canlı ve dinamik. Hikayesini her gelen ile bıkmadan, sıkılmadan paylaşıyor. Neşeli olmasının sırrı da kesin hiç evlenmemiş olmasında saklı. Evinin avlusunda otururken duvarları dikkatimi çekiyor. Evinin duvarlarında tek bir resmi yok. Açıkçası tüm duvarın yaratıcı resimleriyle dolu olmasını bekliyorum. Evime çizmedim. Terzi kendi söküğünü dikemez, diyor. Bazı köy sakinlerine de küçük bir sitemi var. Bazı haneler özenle çizdiği resimlerinin üzerine badana yapıp yok etmiş resimlerini. O resimler sembol olmuştu köy için deyip, hüzünleniyor.

Nuran Erden’in Instagram Hesabı: nuranerden.35

Nuran Erden’in Tedx Konuşması

Nuran Erden sadece Germiyan köy evlerinin duvarlarını resmetmekle kalmamış. İstanbul başta olmak üzere birçok şehirden davet almış. Adını yaptığı resimler ile duyuran Nuran abla başarı hikayesini anlatması için Tedx konuşmacısı olarak çağırılmış. Konuşmaya çıkmadan önce heyecanım yoktu ama sahneye çıktığımda kalabalığı görünce çok heyecanlandım diye anlatıyor şimdilerde. Önce yapabilir miyim diye düşünmüş sonra da keyifle anlatmış tüm hikayesini.

“İnsan isterse her şeyi başarır” diyor Nuran Erden. Kendisi bu ifadenin en güzel örneği. Tedx konuşmasında da kendi gibi doğal konuşmaları ile dinleyicileri etkilemeyi başarıyor. O bu fikri ile köye ışık olacağına inanmış ve başarmış bir kadın kahraman. Çatlak sesler olmasına rağmen ısrarla boyamış ev duvarlarını. Vazgeçmemiş. Şimdilerde kuytu köşede kalmış köyünü dünyaya duyurmuş olmanın haklı gururunu yaşıyor. Bir kadın isterse dünya değişir. Nuran Erden köyünün kaderini eline aldığı boya ve fırçalarla değiştirmeyi başarmış. Birçok kadın için de umut ışığı olmaya devam edecek gibi görünüyor.

nuran-erden-3

Nuran Erden İle Nasıl Tanışılır?

Germiyan Köyü’ne gittiğinizde köyde kime Nuran hanımı sorsanız sizlere evini hemen işaret ediyorlar. Evinin kapısına gidip de seslendiğinizde mutlaka sizlere bir sohbet vakti tanıyacaktır. Ayrıca sevdiği insanlarla da uzun uzadıya sohbeti çok sevdiğini belirtelim. Fazlasıyla samimi ve fazlasıyla bizden biri. Muhakkak bir kahvesini içmeye gidin. Tanrı misafiri diyor ve size hikayesini uzun uzadıya anlatıyor. Kültürü, hayata karşı bakışı ve deneyimlerini dinlerken bu sohbet hiç bitmesin istiyor insan. Kesinlikle gidip tanışmanızı öneririz. İyi günler dileriz.

 

İlginizi çekebilir: Şirince’de Gezilecek Yerler | 1 Günde Şirince Gezisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu