Gezi RehberiSeyahat İpuçları

Germiyan Köyü Nerede? Nasıl Gidilir? Kaç KM?

Germiyan köyü nerede? olduğu son yıllarda köyün popüler olmasıyla birlikte merak edilmeye başladı. Ege’nin incisi olan bu Türkmen köyü Nuran Erden’in öncü olup başlattığı köy evlerine çizilmiş resimlerle adından sıkça söz ettiriyor. Hal böyle olunca bu şirin köyün nerede olduğu, Germiyan köyü ulaşımın nasıl sağlandığı burayı ziyaret etmek isteyenler için merak konusu. Germiyan köyü turizm cenneti Çeşme ve Alaçatı’ya yakınlığı sebebiyle de turistlerin uğrak yeri olmaya başlamış.

Köy turizme açıldığı için ulaşım sağlamak da kolaylaşmış. Köye uzanan yollar asfalt ve taşıt trafiğine müsait. Köye kendi aracınız var ise kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kendi aracınız ile gelmeyecekseniz İzmir’den ve Çeşme yönünden gelen otobüs ve dolmuşlarla da bu güzel köyü gelip görebilirsiniz. Kolaylıkla ulaşım sağlayabilmeniz için Germiyan köyü nerede? gelin birlikte bakalım.

germiyan-koyu-nerede-2
Germiyan Köyü Nerede?

İzmir Germiyan Köyü Nerede?

Germiyan köyü İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı doğal dokusu korunmuş bir mahalle. Fazla genç nüfusa sahip olmayan köy, çok kalabalık bir nüfusa da sahip değil. Germiyan köyü nerede derseniz, İzmir yönünden Germiyan köyü 70 km uzaklıkta. Yol üzerinde yer alan diğer bir köy olan Barbaros köyüne uzaklığı da 15 km. Çeşme yönünden geliyorsanız 23 km Alaçatı’dan ise 16 km uzaklıkta yer alıyor. Yol araç trafiğine uygun olduğu için yaklaşık İzmir’den 1 saat aralığında köye varıyorsunuz. Hafta içi gitmeyi tercih ediyorsanız yollar oldukça tenha. Hafta sonları ve yaz aylarında biraz trafik yoğunluğu olabiliyor.

Germiyan Köyüne Nasıl Gidilir?

Germiyan köyüne ulaşım için İzmir- Çeşme Otoyolunu kullanacaksanız Zeytinler çıkışından çıktıktan sonra Çeşme yönüne doğru devam ediyorsunuz. Zeytinleri geçtikten sonra Nohutalan köyü tabelasını göreceksiniz. Bu köyden hemen sonra Germiyan’a ulaşıyorsunuz. Köy olduğu için aklınıza yolların araç trafiğine uygun olup olmadığı sorusu gelebilir. Yollar köyün turizme açılmasıyla yapılmış. Hiç sorunsuz köye ulaşım sağlanıyor.

germiyan-koyu-nerede-3
Germiyan Köyü Nerede?

Küçük bir dipnot paylaşacak da olursak, köy içerisindeki kahvaltı mekanları ve konaklama sınırlı misafir kabul edebiliyor. O nedenle burada konaklama ya da kahvaltı yapmak istiyorsanız mutlaka gelmeden köy içerisindeki işletmelerden yer ayırtmalısınız. Festival dönemlerinde de köy oldukça kalabalık olduğu için yer bulmakta zorluk çekilebiliyor.

Germiyan Köyü Otobüs ve Dolmuş Seferleri

Germiyan köyüne gidebilmek için 760 numaralı Çeşme-Urla otobüs hattını kullanabilirsiniz. Otobüsler köy girişinde indirdiği için köy meydanına ulaşabilmek için çok kısa mesafeli bir yol yürümeniz gerekiyor. ESHOT’lar dışında da Urla-Çeşme arasında sefer yapan dolmuşlar bulunuyor. Yine köy girişinde inerek köye ulaşmanız mümkün.

Germiyan köyü nerede, İzmir’den ulaşım şahsi aracınız dışında nasıl yapılabilir derseniz de tur firmaları ile uygun fiyatlı olarak bu Ege’nin incisi köyleri gezip görebilirsiniz. Yapılan turlar rehber eşliğinde gezildiği için köy içerisinde gezilip görülebilecek yerleri ayrıntılı olarak ziyaret etme şansına sahip olursunuz.

Bu köye gelmeden önce bilgilendirici ve köyü yakından tanıtan bir yazı okumak isteyebilirsiniz. Eğer Germiyan Köyü’ne yaptığımız gezi notlarımızı okumak isterseniz sizleri yazımıza davet ediyoruz. 2023 gezimiz sırasında köyde gezilecek tüm yerleri sizlere anlattık. Ayrıca orada da köye nasıl geleceğiniz ve gelmeden önce yapmanız gerekenler hakkında bilgi sağladık.

Seyahat planlamanızı yaparken bu bilgileri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Tozlu Bavul olarak şimdiden sizlere güzel, anlamlı ve keyif dolu bir köy gezisi diliyoruz. iyi günler…

 

Kaynak: Wikipedia

İlginizi çekebilir: Bir Reddediş Olarak İntihar | Kasım Hasan Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu