Gezi RehberiBit Pazarları

Tepecik Bit Pazarı Nerede? Hangi Gün Kuruluyor?

Tepecik bit pazarı, ülkenin en eski ve rağbet gören ikinci el pazar yerlerinden birisi. Türkiye’nin birçok şehrinde kurulan bir pazarları eskiye göre daha bir rağbet görmeye başladı. Tepecik kurulan bit pazarı da en popüler olanlardan yalnızca bir tanesi. Bit pazarı da deyip geçmeyin. Ürün çeşitliliği çok fazla olan bu pazarlarda her bütçeye uygun ürün bulmak mümkün. Erken saatlerde giderseniz marka ürünlere de rastlayabilirsiniz.

Bit pazarları birçok insan için bir kültür. Düzenli olarak bu pazarları ziyaret edip nostaljik ürün toplayanlar da var. Sadece gezip o atmosferi yaşamak için gidenler de yok değil. Tepecik bit pazarı; antika eşyalardan, tabletlere, kıyafetlerden, kitaplara, nostaljik eşyalardan, elektronik aletlere kadar çok geniş bir ürün çeşitliliğine sahip. Burada gezerken hiç aklınızda olmayan sürpriz bir eşyaya denk gelip onu alıp çıkabilirsiniz.

Tepecik Bit Pazarı Hakkında Merak Edilenler

Tepecik bit pazarı bilinen diğer ismiyle Yeşildere bit pazarı, Konak tarafındaki Ege mahallesinde kuruluyor. Otobüsle gitmek istiyorsanız; 302, 502, 515, 543 numaralı otobüs hattı yakınından geçiyor. Konak tramvayı ya da İzmir metrosu ile de kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Burada özellikle vintage kıyafetler bulabilirsiniz. En fazla ürün ağırlığı kıyafetten oluşuyor.

Kıyafet dışında da oyuncaklar, bebek arabaları, tablet ve telefon gibi elektronik aletler gibi birçok ürün bulabilmeniz mümkün. Tepecik bit pazarına gidecekseniz pazar günü kurulduğunu bilmenizde de fayda var. Ürün çeşitliliği oldukça fazla olan bu pazarda aradığınız birçok şeyi de bulmanız mümkün.

tepecik-bit-pazari-1

Tepecik Bit Pazarı Nerede?

Pazar günleri, Tepecik Ege Mahallesinde Eşrefpaşa pazaryerinin hemen yan tarafında kurulan Tepecik bit pazarı İzmir içerisinde kurulan bit pazarları arasında en popüleri. İzmir’in tüm semtlerinden ulaşım sağlanabiliyor. Tramvay, otobüs, vapur ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Pazar, cumartesi akşam saatlerinde kuruluyor ve Pazar akşamı gece geç saatlere kadar da açık kalıyor.

Buraya gelirseniz mutlaka Şirin babanın sergisini ziyaret edin. Hem sergisinde orijinal ürünler oluyor hem de beğendiğiniz ürünlere pazarlık yapabiliyorsunuz. Bu pazarda fiyatlar oldukça makul. Örneğin; powerbankları 20 ila 40 lira aralığında, marka kulaklıkları 40-60 liralara, montları 50-100 lira civarında bulabilirsiniz. Özellikle kıyafet çeşitliliği çok fazla olan pazarda ikinci el marka ayakkabıları da çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Tepecik’teki Bit Pazarına Nasıl Gidilir?

İzmir’in herhangi bir semtinden izban ile buraya gelecekseniz, Hilal istasyonunda indiğinizde 100 metre kadar yürüdüğünüzde pazarın tam giriş kısmına ulaşırsınız. Pazar burada yol boyunca uzanıyor. Tam yerini bulamazsanız da Eşrefpaşa pazaryeri diye aratabilirsiniz. Çünkü pazar Eşrefpaşa Pazar yerinin hemen yanında yer alıyor. İzban dışında dolmuş ile de ulaşım sağlanabiliyor. Pazarın tam karşısında üst geçit bulunduğu için karşı şeritten bile gelseniz kolayca pazara ulaşabiliyorsunuz.

Tepecik Bit Pazarının Kurulduğu Günler

Tepecik bit pazarı, cumartesi gece 09.00 saatlerinde kurulmaya başlıyor. Ancak asıl yoğunluk Pazar gün boyunca oluyor. Pazar sabahtan akşam saat 07.00’a kadar da çık kalıyor. Eğer hafta sonu farklı bir aktivite yapmak istiyorsanız ve yolunuz bu taraflara düştüyse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Yağmurlu günlerde pazar biraz daha kapalı alanlara kayabiliyor. Tepecik köprüsü altında sergilere rastlamanız da mümkün.

Tepecik bit pazarının kurulma günleri ve saatleri:

YERGÜNSAAT
Tepecik pazarıPazartesi09:00 – 22:00
Tepecik pazarıSalı09:00 – 22:00
Tepecik pazarıÇarşamba09:00 – 22:00
Tepecik pazarıPerşembe09:00 – 22:00
Tepecik pazarıCuma09:00 – 22:00
Tepecik pazarıCumartesi09:00 – 22:00
Tepecik pazarıPazar09:00 – 22:00

Bit Pazarı Nedir?

tepecik-bit-pazari-2

Tepecik Pazarında Ne Satılıyor?

Tepecik bit pazarı ürün yelpazesi en geniş pazarlardan bir tanesi. Burada mutlaka kendinize dair bir şeyler bulabilirsiniz. Bazen eski baskı bir kitap, plak, kaset bulurken; bazen de marka bir ayakkabı, mont, ceket ya da elbiseye denk gelebilirsiniz. Elektronik alet çeşitliliği de oldukça fazla olan pazarda playstationlar, oyun kolları, kulaklıklar, plazma televizyonlar, telefonlar da bulmanız da mümkün. Antika eşya çeşitliliği de çok fazla olan pazarda uygun fiyatlı eski eşyalar da görebilirsiniz. Üstelik pazarlık yaparak pazardaki birçok ürüne makul fiyatlarla sahip olabilirsiniz. İkinci el eşyaları seviyorsanız ve vintage yaşam tarzından hoşlanıyorsanız bu pazarlar tam da size göre.

İlginizi çekebilir: Şirince’de Gezilecek Yerler | 1 Günde Şirince Gezisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu